Reklama

Technologie

Karabiny i moździerze z Tarnowa w Kielcach

Moździerze rodziny LMP-2017. Na drugim planie moździerz modułowy LMP-2017M. Fot. Juliusz Sabak
Moździerze rodziny LMP-2017. Na drugim planie moździerz modułowy LMP-2017M. Fot. Juliusz Sabak

Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (ZMT) w ramach PGZ specjalizują się w projektowaniu i wytwarzaniu różnorakich systemów uzbrojenia, ale można je chyba wszystkie określić bronią specjalistyczną i specjalną w zastosowaniu. Począwszy od 23 mm zestawów artyleryjsko-rakietowych, poprzez ZSMU, aż po specjalne konstrukcje broni strzeleckiej, mamy do czynienia z ofertą bogatą i pełną oryginalnych pomysłów.

Od lat ZMT znane są z produkcji 12,7 mm WKM-B, 7,62 mm km PK/PKM, czy 23 mm przeciwlotniczych zestawów artyleryjskich ZU-23-2 i ich zmodyfikowanych wariantów artyleryjsko-rakietowych (jak np. Jodek). Z czasem tę ofertę wzbogacono o Zdalnie Sterowane Moduły Uzbrojenia (ZSMU), moździerze lekkie i średnie, czy broń napędową i specjalną. Obecnie oferowane produkty to m.in. pokazywane i na MSPO ZSMU-1276, 23 mm zestaw artyleryjsko-rakietowy Pilicaczy 40 mm ręczny granatnik powtarzalny RGP-40.

Ale są i rozwiązania bardzo nietypowe i oryginalne, jak kryta mobilna strzelnica ćwiczebna 40FT HC, umożliwiająca prowadzenie treningu strzeleckiego (z pistoletów i rewolwerów centralnego i bocznego zapłonu w kalibrze do 11,43 mm, pistoletów maszynowych w kalibrze do 9 mm oraz karabinków kalibru 5,56 mm) na dystansie od 5 do 50 metrów z wykorzystaniem amunicji ostrej i wskaźników laserowych.

Inny nietypowy produkt to Lekki Obserwacyjno-Obronny Kontener LOOK, który to przeznaczony jest do zabezpieczenia i ochrony żołnierzy pełniących zadania obserwacyjne i obronne (np. punktów kontrolno-obronnych). Posiada on odporność balistyczną na ostrzał na poziomie II według STANAG 4569 i wyposażony jest w opancerzone okna z trzech stron, właz w dachu z obrotnicą dla dodatkowej ręcznej obsługi stanowiska strzeleckiego, system nawiewno-grzewczy z klimatyzacją, system zasilania awaryjnego, opcjonalnie monitorowe stanowisko obserwacji i sterowania dla dowódcy warty, stanowisko strzelca-wartownika z pulpitem sterowniczo-obserwacyjnym, czy system łączności.

Oferowany moździerz LM-60D odznacza się możliwością konfigurowania w warunkach polowych w wariant dalekonośny (wyposażony w podporę i cięższą płytę oporową) oraz tzw. wariant komando (z małą płytą i bez podpory). Powstała też do niego amunicja z nowymi ładunkami miotającymi, które powodują zwiększenie prędkości wylotowej pocisku, a przy tym i donośność (bez przekraczania wymaganych konstrukcyjnie wartości ciśnień w lufie). Natomiast 81 mm moździerz M-81 ma w obecnie oferowanej konfiguracji charakterystyki taktyczno-techniczne stawiające go czołówce tego typu systemów na świecie (m.in. donośność maksymalna 6300 metrów).

image
Fot. Juliusz Sabak/Defence24.pl

Oczywiście, na stoisku ZMT zobaczyć można też powtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62 mm (.308 Winchester), 8,6 mm (.338 Lapua Magnum) i 12,7 mm (.5O BMG). Wszystkie one zaprojektowane zostały w układzie bezkolbowym, co wyróżnia je na tle klasycznych konstrukcji strzeleckich (dłuższa lufa, zwarta konstrukcja, środek ciężkości broni znajduje się w pobliżu chwytu - zminimalizowanie podrzutu podczas strzału i osiągniecie wyższej celności).

Z kolei samopowtarzalne karabiny wyborowe kalibru 7,62x51 mm (.308 Winchester) oraz 8,6x70 mm (.338 Lapua Magnum) zaprojektowano w klasycznym układzie konstrukcyjnym. Działają one na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór lufy. Energia przekazywana jest na suwadło poprzez krótki ruch tłoka gazowego. Zamek ryglowany jest przez obrót. Broń cechuje modułowa konstrukcja, bardzo wysoka ergonomia użytkowania, łatwo wymienna lufa oraz składana kolba.

Zmodyfikowany UKM-200OP zasilany jest amunicją 7,62 mm x 51 NATO w taśmie rozsypnej M13 i został opracowany z uwzględnieniem zgłaszanych przez żołnierzy wniosków z użytkowania dotychczasowego modelu tego karabinu podczas eksploatacji w kraju i w czasie prowadzenia misji bojowych za granicą. Wprowadzone modyfikacje miały głównie na celu poprawę ergonomii i niezawodności tej broni.

Natomiast wielolufowy karabin maszynowy jest bronią napędową systemu Gatlinga, w konstrukcji którego zastosowano blok czterech wirujących luf, co pozwoliło osiągnąć szybkostrzelność 3600 strz./min. Jest on eksploatowany  na śmigłowcach W-3PL Głuszec oraz montowany w lotniczym zasobniku strzeleckim (ale można go stosować i w wielu innych wariantach).

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Myśliciel

    Mam nadzieję, że mamy te moździeże. Ciekawa broń i najważniejsze nasza produkcja. Dla specjalsów i WOT jak znalazł. Pzdr