Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Indie: BrahMos dla samolotów już za rok w służbie

Wizja odpalenia pocisku BrahMos przez Su-30MKI - fot. BrahMos Aerospace
Wizja odpalenia pocisku BrahMos przez Su-30MKI - fot. BrahMos Aerospace

Według przedstawicieli rosyjsko-indyjskiego joint venture Brahmos Aerospace, wprowadzenie na uzbrojenie produkowanego przez nie pocisku w wersji powietrze-powierzchnia, powinno nastąpić w początku 2020 roku.

Rozpoczęcie prób certyfikacyjnych planowane jest na trzeci kwartał br. W ich trakcie pocisk zostanie przynajmniej dwukrotnie wystrzelony - przeciwko celowi lądowemu i nawodnemu.

Platformą użytą w testach i głównym nosicielem pocisku w Indyjskich Siłach Powietrznych będzie wielozadaniowy myśliwiec Su-30MKI. Egzemplarze, które zostaną użyte w testach, zostały już zmodyfikowane w zakładach Hindustan Aerospace Limited (HAL) w Nashik. Pozostałe - łącznie 42 maszyny (2 dywizjony) będą stopniowo dostosowywane do przenoszenia nowych pocisków.

Podczas tegorocznych targów Aero India 2019 w Bengaluru na stoisku konsorcjum Brahmos zaprezentowano także lżejszą i skróconą wersję pocisku Brahmos NG przygotowaną do przenoszenia przez indyjski myśliwiec HAL Tejas Mk 1.

image
HAL Tejas / fot. HAL

Przypomnijmy, że PJ-10 Brahmos jest samosterującym pociskiem do niszczenia celów na powierzchni lądu lub wody. Stanowi wersję rozwojową rosyjskiej rakiety P-800 Oniks. Obecnie, na uzbrojeniu indyjskich sił zbrojnych znajdują się wersje odpalane z wyrzutni naziemnych lub nawodnych. W przyszłości, oprócz wersji odpalanej z powietrza, planowane jest też wprowadzanie wersji odpalanej z okrętów podwodnych. Trwają też prace nad wersją hipersoniczną oznaczaną jako Brahmos II.

Pocisk Brahmos może przenosić głowicę o wadze do 300 kg na odległość od 120 km (niski pułap) do ok. 290 km (wysoki pułap). Dwustopniowy silnik (pierwszy stopień to rakietowy silnik startowy na paliwo stałe, a drugi to marszowy silnik strumieniowy) pozwala na osiągnięcie prędkości na poziomie 2,8 Ma. Pocisk naprowadzany jest w początkowej fazie lotu bezwładnościowo, a w pobliżu celu - radarowo. Brahmos znajduje się na wyposażeniu Sił Zbrojnych Indii od 2007 roku. Pierwsze, próbne odpalenie wersji przenoszonej przez samolot nastąpiło w 2017 roku.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (3)

  1. fan club Daviena i innych mitszuf

    @Davienku przy szybkościach Brahmosa amerykanie nie maja go czym zestrzelić, także znów tylko hejt i kompromitacja z Twojej strony ...

  2. Davien

    Funku, biorąc pod uwage że przy LRASM to zarówno BrahMos jaki Oniks sa po prostu przestarzałe to znowu sam się biedaku zaorałeś:)

  3. Fanklub Daviena

    Davien na pewno napisze, że Amerykanie mają lepsze rakiety. :)

Reklama