Technologie

Hunter – bezzałogowy śmigłowiec do walki w mieście? [WIDEO]

Fot. vpk.gov.by
Fot. vpk.gov.by

Podczas targów MILEX 2021 w Mińsku zaprezentowano najnowszy białoruski śmigłowiec bezzałogowy o nazwie handlowej Hunter. Maszyna uzbrojona jest w osiem rakiet i wieżyczkę z karabinem maszynowym.  „Jedną z głównych funkcji bezzałogowego kompleksu rozpoznawczo-uderzeniowego Hunter jest operowanie w warunkach miejskich, czyli niszczenie punktów ogniowych wroga w trudno dostępnych miejscach, w których wysyłanie załogowych śmigłowców jest niebezpieczne” – mówi Władimir Chudakow , główny projektant UAVHELI czyli Biuro Konstrukcyjne „Bezzałogowe Śmigłowce” (ros. КБ «Беспилотные Вертолеты»).

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez prodcenta Hunter posiada system sterowania w postaci „sieci neuronowej” która pozwala mu realizować wyznaczone zadania w trybie autonomicznym lub w ramach pary dwóch maszyn. Oczywiście śmigłowiec może też być sterowany ręcznie przez operatora lub działać w trybie hybrydowym w którym człowiek kontroluje np. tylko uzbrojenie i wyznaczanie celów podczas gdy maszyna przemieszcza się w wyznaczonym rejonie działania.

 Białoruscy twórcy przekonują, że kompleks bezzałogowy Hunter nie ma dziś odpowiednika w swojej klasie. Maksymalna masa startowa śmigłowca bezzałogowego to 750 kg z czego 200 kg stanowi uzbrojenie. W jego skład w standardowej konfiguracji wchodzą pociski kierowane lub niekierowane kalibru 57 mm w liczbie 8 oraz wieżyczka z ruchomym karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 mm z 550 nabojami.

Maszyna posiada też pokładowy system obrony przed pociskami kierowanymi przeciwnika i dwie dzienno-nocne głowice optoelektroniczne. Główna o większym zasięgu jest sprzężona z karabinem maszynowym ale służy też do wstępnego wykrywania celów. Mniejsza głowica przeznaczona jest przede wszystkim do naprowadzania pocisków kierowanych i posiada m. in. laserowy system naprowadzania. Maszyna posiada też wyposażony w sześć kamer system dookólnej obserwacji stanowiący element zautomatyzowanego systemu sterowania.

Bezzałogowy śmigłowiec w tej konfiguracji może pozostawać w powietrzu do 9 godzin i poruszać się z maksymalną prędkością 180 km/h. Tak więc osiągi, o ile są zgodne z faktami a nie tylko założeniami projektowymi, robią wrażenie. Maszyna ma już za sobą loty próbne i jest co najmniej demonstratorem technologii, jeśli nie prototypem. Planowana konfiguracja operacyjna to dwa bezzałogowce Hunter holowane na specjalnych przyczepach z których mogą wystartować oraz pojazdy terenowe, na których znajdują się stanowiska kontroli i obsługi technicznej maszyn. Powinny towarzyszyć im również cysterna z paliwem oraz pojazd amunicyjny dla zapewnienia pełnej autonomii.

Reklama
Reklama

Komentarze