Technologie
Guarana wzmocni polską łączność wojskową?
Należąca do Grupy WB spółka Radmor S.A. przedstawiła w ostatnim czasie (w trakcie spotkania prasowego) Mobilny System Taktycznej Łączności Bezprzewodowej (MSTŁB) pk. Guarana, który podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zostanie zaprezentowany m.in. w formie jednego z jej elementów tj. Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (PRDP).
Czterokanałowa platforma radiowa wyposażona w autonomiczny moduł kryptograficzny, może przetwarzać oraz przesyłać dane klasyfikowane, działając jednocześnie w kilku różnych standardach (waveformach) komunikacji zarówno narodowej jak i międzynawowej (STANAG), tym samym zapewniając wysoką interoperacyjność z sojuszniczymi systemami łączności. Dzięki modułowej budowie może ona znaleźć szerokie zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP. Program mający na celu opracowanie wspomnianego systemu realizowany jest w konsorcjum RADMOR, Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowy Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy (którego liderem jest RADMOR), a finansowany jest głównie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Czytaj też
Powstanie systemu łączności MSTŁB Guarana i powiązanego z nim narodowego waveformu Guarana Base WF (GBWF), czyli standardu transmisji, kodowania i zabezpieczenia komunikacji radiowej, jest z jednej strony efektem wcześniejszych doświadczeń wypracowanych m.in. w ramach prac badawczo-rozwojowych nad radiostacją Comp@n czy w ramach programu żołnierza przyszłości TYTAN, z drugiej strony silnie wiąże się z działaniami, prowadzonymi z inicjatywy MON, w ramach programu ESSOR (European Secure Software Defined Radio) i jego pochodnych, których celem jest m.in. wypracowanie i rozwój bezpiecznych standardów łączności koalicyjnej.
Spółka a4ESSOR, w której swoje udziały mają Thales z Francji, Leonardo z Włoch, Rohde&Schwarz z Niemiec, Bittium z Finlandii, Indra z Hiszpanii oraz RADMOR z Polski, realizująca obecnie m.in. drugą fazę programu ESSOR (ESSOR Operational Capability 1) uzyskała w drugim kwartale tego roku, wydane przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR, formalne zatwierdzenie poprawności opracowania bazowego waveformu o wysokiej przepływności danych ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform).
Projekt ESSOR OC1 zakończą ostateczne próby interoperacyjności przeprowadzane z użyciem narodowych platform definiowanych programowo uczestniczących w programie partnerów. Zakończenie testów z sukcesem potwierdzi jednoznacznie poprawność implementacji waveformów docelowych (Target Waveforms) na każdej z platform oraz ponownie uwierzytelni prawdziwość założenia społeczności ESSOR, zgodnie z którą, właściwie zbudowane i oprogramowane radiostacje typu SDR różnych producentów mogą ze sobą efektywnie współpracować na polu walki korzystając z tego samego oprogramowania.
Obecnie, w oparciu o najnowsze, aktualnie dostępne rozwiązania techniczne rozwijane są dodatkowe funkcjonalności waveformu HDR WF m.in. takie jak praca w ciszy radiowej, czy praca kohabitacyjna (współpraca kilku sieci HDR pracujących w bezpośrednim). Docelowe waveformy będą niebawem gotowe do użycia w działaniach przez siły zbrojne państw realizujących program ESSOR. Sama dokumentacja waveformu bazowego (Base Waveform) zostanie usystematyzowana, uporządkowana i prawdopodobnie finalnie udostępniona w ramach standardów NATO tj. w postaci STANAG-u.
Sam waveform GBWF umożliwia transmisję i jej zabezpieczenie w ramach rozwiązań będących całkowicie pod kontrolą krajową, czyli niezależnych od zewnętrznych dostawców zarówno w zakresie użycia jak i modyfikacji. Obie te kwestie są kluczowe w obecnej sytuacji geopolitycznej i militarnej. Wraz z nimi opracowano również niezbędne rozwiązania sprzętowe.
System MSTŁB Guarana z racji na pełną programowalność opracowanej platformy i możliwość posadowienia na niej niemal dowolnego standardu łączności, ostatecznie pozwala na komunikowanie się z radiostacjami różnych typów, także tymi nie pochodzącymi od polskich producentów. Umożliwia więc bezpieczną komunikację nie tylko z systemami wojsk sojuszniczych, ale i radiostacjami różnych producentów używanymi przez Siły Zbrojne RP, integrując i spinając ze sobą dotychczasowe „wyspy" w świecie radiokomunikacji wojskowej.
Czytaj też
W skład kompletnego Mobilnego Taktycznego Systemu Łączności Bezprzewodowej Guarana wchodzą m.in.:
- Narodowa, wielokanałowa, szerokozakresowa, szerokopasmowa Przewożna Radiostacja Definiowana Programowo (PRDP) wraz z zaimplementowanymi waveformami
- System zarzadzania i generacji danych kryptograficznych, którego elementami są:
- Platforma Sprzętowa Modułu Kryptograficznego Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (MKp);
- Centrum Zarzadzania Kryptografią (CZK)
- Dystrybutor Danych Kryptograficznych (DDK)
- Nośnik Danych Kryptograficznych (NDK)
- System Zarządzania Radiostacjami SDR.
Ze względu na modułową budowę opracowanych platform radiowych Guarana, możliwe jest ich skonfigurowanie zgodnie z konkretnymi wymaganiami. Przykładowo Przewoźna Radiostacja Definiowana Programowo (PRDP), która zostanie zaprezentowana podczas MSPO w Kielcach składa się de facto z modułu kryptograficznego (MKp) oraz 4 modułów stanowiących odrębne kanały radiowe. Wykorzystując Architekturę Programową ESSOR SCA (Software Communication Architecture), platforma znacznie ułatwia porting kolejnych waveformów oraz umożliwia jednoczesne korzystanie z czterech zaimplementowanych standardów łączności np. waveformu typu MANET: ESSOR HDR WF, narodowego waveformu GBWF (Guarana Base WF) oraz objętych normami STANAG z zakresu KF. Umożliwia to bezpieczną komunikację w ramach czterech systemów jednocześnie, stosujących w każdym z nich odrębne standardy komunikacji.
Czytaj też
Podczas spotkania prasowego przedstawiciele GRUPY WB zaprezentowali również koncepcję wielozakresowej, szerokopasmowej wielowaveformowej (multiwaveformowej) radiostacji plecakowej RADMOR z modułem kryptograficznym. To autorskie opracowanie jest wynikiem zdobywanego przez lata doświadczenia i know-how firmy. Jest to również rozwiązanie modułowe, występujące w ukompletowaniu zarówno plecakowym jak i pojazdowym. Zdecydowanie bardziej mobilne i dostosowane do łączenia w ramach mniej wymagających stanowisk łączności niż radiostacja przewoźna PRDP, której przeznaczeniem w takim układzie jest wykorzystanie np. w stanowiskach dowodzenia czy na pojazdach JTAC.
Radiostacja przewoźna PRDP Guarana, w zestawieniu z wspomnianą radiostacja plecakową (multivaformową) i od dawna produkowanymi przez RADMOR radiostacjami osobistymi, doręcznymi i plecakowymi pozwalają na budowę kompletnego systemu zapewniającego skuteczną i bezpieczną łączność na każdym możliwym poziomie dowodzenia.
Artykuł przygotowany we współpracy z WB Electronics S.A.
Valdi
Guarana nie dla MON Pgz ma swój produkt widmo za 86mln pln
Liman
Mnie głównie interesuje zasięg, bo na razie to szału niema. A w górach to....
Polak Mały
Szału nie ma czyli konkretnie ? Jaki jest zasięg?
Vixa
A co ty chciałeś w górach robić?;)))
JMi
Zasięg jest odpowiedni do warunków propagacyjnych. W mnieszym stopniu zależy od parametrów technicznych sprzętu. Zapraszam na studia i kursy do WAT.
Mir
a nie lepiej kupić z Korei?
Polak Mały
Lepiej z Korei , bez przetargu ale równie dobrze ewentualnie zlecić to państwowej spółce która nigdy takich urządzeń nie robiła ( jak orliki )
Takijeden
No zobaczymy, co ciekawego na najnowszym MSPO pokaże nasza zbrojeniówka.