Reklama

Technologie

Guarana wzmocni polską łączność wojskową?

Autor. WB Electronics

Należąca do Grupy WB spółka Radmor S.A. przedstawiła w ostatnim czasie (w trakcie spotkania prasowego) Mobilny System Taktycznej Łączności Bezprzewodowej (MSTŁB) pk. Guarana, który podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach zostanie zaprezentowany m.in. w formie jednego z jej elementów tj. Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (PRDP).

Reklama

Czterokanałowa platforma radiowa wyposażona w autonomiczny moduł kryptograficzny, może przetwarzać oraz przesyłać dane klasyfikowane, działając jednocześnie w kilku różnych standardach (waveformach) komunikacji zarówno narodowej jak i międzynawowej (STANAG), tym samym zapewniając wysoką interoperacyjność z sojuszniczymi systemami łączności. Dzięki modułowej budowie może ona znaleźć szerokie zastosowanie w Siłach Zbrojnych RP. Program mający na celu opracowanie wspomnianego systemu realizowany jest w konsorcjum RADMOR, Wojskowa Akademia Techniczna i Wojskowy Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy (którego liderem jest RADMOR), a finansowany jest głównie ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Powstanie systemu łączności MSTŁB Guarana i powiązanego z nim narodowego waveformu Guarana Base WF (GBWF), czyli standardu transmisji, kodowania i zabezpieczenia komunikacji radiowej, jest z jednej strony efektem wcześniejszych doświadczeń wypracowanych m.in. w ramach prac badawczo-rozwojowych nad radiostacją Comp@n czy w ramach programu żołnierza przyszłości TYTAN, z drugiej strony silnie wiąże się z działaniami, prowadzonymi z inicjatywy MON, w ramach programu ESSOR (European Secure Software Defined Radio) i jego pochodnych, których celem jest m.in. wypracowanie i rozwój bezpiecznych standardów łączności koalicyjnej.

Spółka a4ESSOR, w której swoje udziały mają Thales z Francji, Leonardo z Włoch, Rohde&Schwarz z Niemiec, Bittium z Finlandii, Indra z Hiszpanii oraz RADMOR z Polski, realizująca obecnie m.in. drugą fazę programu ESSOR (ESSOR Operational Capability 1)  uzyskała w drugim kwartale tego roku, wydane przez Organizację do spraw Współpracy w Zakresie Uzbrojenia OCCAR, formalne zatwierdzenie poprawności opracowania bazowego waveformu o wysokiej przepływności danych ESSOR HDR (High Data Rate Base Waveform).

Projekt ESSOR OC1 zakończą ostateczne próby interoperacyjności przeprowadzane z użyciem narodowych platform definiowanych programowo uczestniczących w programie partnerów. Zakończenie testów z sukcesem potwierdzi jednoznacznie poprawność implementacji waveformów docelowych (Target Waveforms) na każdej z platform oraz ponownie uwierzytelni prawdziwość założenia społeczności ESSOR, zgodnie z którą, właściwie zbudowane i oprogramowane radiostacje typu SDR różnych producentów mogą ze sobą efektywnie współpracować na polu walki korzystając z tego samego oprogramowania.

Obecnie, w oparciu o najnowsze, aktualnie dostępne rozwiązania techniczne rozwijane są dodatkowe funkcjonalności waveformu HDR WF m.in. takie jak praca w ciszy radiowej, czy praca kohabitacyjna (współpraca kilku sieci HDR pracujących w bezpośrednim). Docelowe waveformy będą niebawem gotowe do użycia w działaniach przez siły zbrojne państw realizujących program ESSOR. Sama dokumentacja waveformu bazowego (Base Waveform) zostanie usystematyzowana, uporządkowana i prawdopodobnie finalnie udostępniona w ramach standardów NATO tj. w postaci STANAG-u.

Rysunek Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (PRDP)
Rysunek Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (PRDP)
Autor. Grupa WB

Sam waveform GBWF umożliwia transmisję i jej zabezpieczenie w ramach rozwiązań będących całkowicie pod kontrolą krajową, czyli niezależnych od zewnętrznych dostawców zarówno w zakresie użycia jak i modyfikacji. Obie te kwestie są kluczowe w obecnej sytuacji geopolitycznej i militarnej. Wraz z nimi opracowano również niezbędne rozwiązania sprzętowe.

System MSTŁB Guarana z racji na pełną programowalność opracowanej platformy i możliwość posadowienia na niej niemal dowolnego standardu łączności, ostatecznie pozwala na komunikowanie się z radiostacjami różnych typów, także tymi nie pochodzącymi od polskich producentów. Umożliwia więc bezpieczną komunikację nie tylko z systemami wojsk sojuszniczych, ale i radiostacjami różnych producentów używanymi przez Siły Zbrojne RP, integrując i spinając ze sobą dotychczasowe „wyspy" w świecie radiokomunikacji wojskowej.

Czytaj też

W skład kompletnego Mobilnego Taktycznego Systemu Łączności Bezprzewodowej Guarana wchodzą m.in.:

- Narodowa, wielokanałowa, szerokozakresowa, szerokopasmowa Przewożna Radiostacja Definiowana Programowo (PRDP) wraz z zaimplementowanymi waveformami

- System zarzadzania i generacji danych kryptograficznych, którego elementami są:

 • Platforma Sprzętowa Modułu Kryptograficznego Przewoźnej Radiostacji Definiowanej Programowo (MKp);
 • Centrum Zarzadzania Kryptografią (CZK)
 • Dystrybutor Danych Kryptograficznych (DDK)
 • Nośnik Danych Kryptograficznych (NDK)

- System Zarządzania Radiostacjami SDR.

Ze względu na modułową budowę opracowanych platform radiowych Guarana, możliwe jest ich skonfigurowanie zgodnie z konkretnymi wymaganiami. Przykładowo Przewoźna Radiostacja Definiowana Programowo (PRDP), która zostanie zaprezentowana podczas MSPO w Kielcach składa się de facto z modułu kryptograficznego (MKp) oraz 4 modułów stanowiących odrębne kanały radiowe. Wykorzystując Architekturę Programową ESSOR SCA (Software Communication Architecture), platforma znacznie ułatwia porting kolejnych waveformów oraz umożliwia jednoczesne korzystanie z czterech zaimplementowanych standardów łączności np.  waveformu typu MANET: ESSOR HDR WF, narodowego waveformu GBWF (Guarana Base WF) oraz objętych normami STANAG z zakresu KF. Umożliwia to bezpieczną komunikację w ramach czterech systemów jednocześnie, stosujących w każdym z nich odrębne standardy komunikacji.

Czytaj też

Podczas spotkania prasowego przedstawiciele GRUPY WB zaprezentowali również koncepcję wielozakresowej, szerokopasmowej wielowaveformowej (multiwaveformowej) radiostacji plecakowej RADMOR z modułem kryptograficznym. To autorskie opracowanie jest wynikiem zdobywanego przez lata doświadczenia i know-how firmy. Jest to również rozwiązanie modułowe, występujące w ukompletowaniu zarówno plecakowym jak i pojazdowym.  Zdecydowanie bardziej mobilne i dostosowane do łączenia w ramach mniej wymagających stanowisk łączności niż radiostacja przewoźna PRDP, której przeznaczeniem w takim układzie jest wykorzystanie np. w stanowiskach dowodzenia czy na pojazdach JTAC.

Radiostacja Radmor
Makieta szerokopasmowej wielowaveformowej radiostacji plecakowej firmy RADMOR.
Autor. J.Sabak

Radiostacja przewoźna PRDP Guarana, w zestawieniu z wspomnianą radiostacja plecakową (multivaformową) i od dawna produkowanymi przez RADMOR radiostacjami osobistymi, doręcznymi i plecakowymi pozwalają na budowę kompletnego systemu zapewniającego skuteczną i bezpieczną łączność na każdym możliwym poziomie dowodzenia.

Artykuł przygotowany we współpracy z WB Electronics S.A.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Valdi

  Guarana nie dla MON Pgz ma swój produkt widmo za 86mln pln

 2. Liman

  Mnie głównie interesuje zasięg, bo na razie to szału niema. A w górach to....

  1. Polak Mały

   Szału nie ma czyli konkretnie ? Jaki jest zasięg?

  2. Vixa

   A co ty chciałeś w górach robić?;)))

  3. JMi

   Zasięg jest odpowiedni do warunków propagacyjnych. W mnieszym stopniu zależy od parametrów technicznych sprzętu. Zapraszam na studia i kursy do WAT.

 3. Mir

  a nie lepiej kupić z Korei?

  1. Polak Mały

   Lepiej z Korei , bez przetargu ale równie dobrze ewentualnie zlecić to państwowej spółce która nigdy takich urządzeń nie robiła ( jak orliki )

 4. Takijeden

  No zobaczymy, co ciekawego na najnowszym MSPO pokaże nasza zbrojeniówka.

Reklama