Technologie
Mobilne systemy walki elektronicznej dla US Army
Jak poinformował portal C4isrnet, amerykański koncern General Dynamics otrzymał od US Army kontrakt na doposażenie nowych pojazdów Infantry Squad Vehicle w środki walki elektronicznej. Wojsko oczekuje, że dzięki integracji systemów lżejsze pojazdy, takie jak ISV zyskają nowe możliwości w prowadzeniu operacji.
General Dynamics otrzymał kontrakt na doposażenie militarnych pick-upów ISV (Infantry Squad Vehicle) w system prowadzenia walki elektronicznej. Na dzień dzisiejszy ma on do dyspozycji dwa rozwiązania: Tactical Electronic Warfare System (TEWS) oraz Multi-Domain Operations Weapon System (MDOWS). Niemniej nowy system, który byłby rozwijany za pieniądze z nowego kontraktu, miałby być pochodną powyższych i byłby przeznaczony dla pojazdów pokroju ISV, a zatem mowa jest o w wozach niewielkich rozmiarów.
Główną przeszkodą, by w pełni użyć powyższych systemów we wspomnianych pojazdach, jest dość duże zapotrzebowanie, szczególnie TEWS, na energię elektryczną. W połączeniu z lekkimi wielozadaniowymi wozami piechoty miałoby to ogromne znaczenie, gdyż użycie energochłonnego systemu wiązałoby się z korzystaniem ze zewnętrznego generatora lub dodatkowych akumulatorów co negatywnie odbiłoby się na mobilności ISV, nie mówiąc już o możliwościach transportowych drużyny piechoty.
Za pieniądze pochodzące z kontraktu, General Dynamics w sześciu egzemplarzach przekaże armii nowe narzędzie prowadzenia walki elektronicznej. Zintegrowany z wozem ISV system będzie dogłębnie badany pod kątem wydajności prądowej.
Według producenta lżejszy system miałby zastosowanie także w pojazdach taktycznych używanych przez Korpus Piechoty Morskiej.
TEWS/MDOWS były z sukcesem dotychczas montowane w pojazdach Stryker i Flyer 72/60. GD informował także, że ich systemy prowadzenia walki elektronicznej mógłby być instalowane w wozach typu JLTV, NGCV, OMFV, ARV czy nawet w pojazdach nietaktycznych.
Według informacji podanych przez producenta TEWS oraz MDOWS są niezależnymi od pojazdu systemami z modułową konstrukcją, zezwalającą na całodobowe wsparcie dla dowódcy w prowadzeniu walki elektronicznej i wielodomenowych operacji. Pozwalają na szybkie wykrycie i identyfikację wrogów oraz są w stanie sprawnie przeciwstawić się nadchodzącym atakom elektronicznym. Jednocześnie dzięki powyższym systemom dowódca może dokonać szybkiej i adekwatnej odpowiedzi na wrogie działania.
Z kolei program Infranty Squad Vehicles polegał na pozyskaniu przez amerykańską armię pojazdu wielozadaniowego o wysokiej mobilności, zapewniającego transport drużyny piechoty, wraz z jej wyposażeniem. W połowie 2020 roku nastąpiło jego rozstrzygnięcie, przyznając kontrakt o wartości 214 milionów dolarów (ok. 820 mln zł) spółce GM Defense, należącej do koncernu General Motors.
Nowy wóz bazuje na produkowanym przez General Motors Chevrolecie Colorado ZR2. Sercem pojazdu jest 186-konny turbodoładowany silnik Duramax o pojemności 2,8 l, współpracujący z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów. Może on transportować do dziewięciu żołnierzy i ładunek o masie do 1500 kilogramów.
Dostawa 649 ISV do jednostek, w tym do 82. Dywizji, ma zakończyć się do 2025 roku. Co ciekawe, armia amerykańska jest zainteresowana znacznie większą liczbą tych wozów, bo w planach ma zakupić ich aż 2065 sztuk.