Technologie

F-35 o krok od integracji z bronią nuklearną

Fot. U.S. Air Force
Fot. U.S. Air Force

W czasie pierwszej pełnej demonstracji tego systemu uzbrojenia, dwa F-35A Lightning II zrzuciły bomby ćwiczebne symulujące bomby taktyczne B61-12. Było to ostatnie ćwiczenie prowadzone w ramach procesu certyfikacji taktycznych bomb atomowych z maszynami tego typu.

Samoloty należały do eskadr testowych 422.i  59. Bomby zrzucono na poligon testowy Tonopah z „realistycznego” pułapu, to jest takiego z jakiego zazwyczaj zrzuca się je w warunkach bojowych. Było to pierwsze zrzucenie testowych bomb (a właściwie ich zaawansowanych makiet gabarytowo-masowych) w ramach programu certyfikacyjnego. Po zakończeniu analiz wyników tego ćwiczenia ma się rozpocząć proces mający na celu przyznanie F-35 wstępnej gotowości operacyjnej jeżeli chodzi o przenoszenie bomb B61 i ich użycie bojowe. Do tej pory z bronią tego typu były zintegrowane jedynie maszyny 4. generacji USAF – F-15E Strike Eagle i F-16C/D - o tyle łatwiejsze do zintegrowania, że przenosiły je na podwieszeniach zewnętrznych a nie w komorze uzbrojenia.

Jak komentowali próby amerykańscy wojskowi, zapewnienie podobnych zdolności maszynom 5. generacji zapewni zupełnie nowe zdolności na poziomie strategicznym. F-35 stanie się tym samym drugim trudnowykrywalnym samolotem zdolnym do uderzenia nuklearnego w amerykańskim arsenale.

Sukces obecnej próby (o ile wykaże to ostateczna ocena) będzie oznaczał, że proces certyfikacyjny Lightninga II z kolejnymi typami uzbrojenia idzie zgodnie z planem.

Reklama
Reklama

Komentarze