Reklama

Technologie

Drony to “szwajcarski scyzoryk” programu FCAS? [ANALIZA]

FCAS Drones
Bezzałogowce to ważny element koncepcji FCAS.
Autor. Airbus

Szef Programu FCAS w Airbus Defence and Space, Bruno Fichefeux stara się podkreślać znaczenie europejskiego, a w zasadzie dziś niemiecko-francusko-hiszpańskiego programu, dla rozwoju koncepcji użycia na polu walki różnej klasy bezzałogowych statków latających. Future Combat Air System, to całościowy program rozwoju Systemu Walki Powietrznej Przyszłości, jak mówi jego nazwa. W jego centrum są samoloty załogowe, otoczone maszynami bezzałogowymi, które mają wykonywać najtrudniejsze zadania i być ciągłym wsparciem oraz ochroną dla najbardziej wartościowego i kosztownego elementu całego systemu – człowieka i jego samolotu.

Reklama

Kluczowym elementem tej koncepcji, której szacowana wartość jest nie mniej niż dziesiątki mld euro, to co najmniej dwie platformy bezzałogowe współdziałające z załogowymi samolotami bojowymi. W tej roli w ramach FCAS zobaczymy zarówno samoloty nowej generacji Next Generation Fighter (NGF) jak też obecnie używane myśliwce Eurofighter Typhoon, które mają być sukcesywnie rozwijane do tej roli w programie Long Time Enchancement (LTE).

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.

Reklama
Reklama