Reklama

Technologie

Czeskie transportery Pandur II w komplecie

Pojazd dowodzenia KOVVŠ Pandur II CZ 8x8. Fot. army.cz
Pojazd dowodzenia KOVVŠ Pandur II CZ 8x8. Fot. army.cz

Siły zbrojne Republiki Czeskiej odebrały cztery ostatnie z dwudziestu egzemplarze kołowych transporterów opancerzonych Pandur II CZ zamówionych w 2017 roku. Wartość kontraktu wynosiła około 82 mln dolarów i była związana z wysokim kosztem wyposażenia, gdyż było to 6 pojazdów w wersji dowódczej KOVVŠ oraz 14 opancerzonych węzłów łączności oznaczonych KOVS. Większość z nich trafiła do 4. Brygady Szybkiego Reagowania, przypisanej do sił szybkiego reagowania NATO.

W grudniu 2019 roku wojsko przejęło pierwsze 4 nowe pojazdy Pandur II CZ. „Udane przekazanie pojazdów zostało poprzedzone zakończeniem obszernego zestawu testów zakładowych i odbiorczych w akredytowanych laboratoriach badawczych oraz testów wojskowych na poligonach i bazach napraw czeskiej armii, których realizacja zajęło prawie 11 miesięcy. Każdy etap procesu testowego został oceniony jako zadowalający i nie było konieczności ich zawieszania ani nawet powtarzania ”- poinformował wówczas Tomáš Mohapl, dyrektor generalny Tatra Defence Vehicle. Kolejne wozy były dostarczane w 2020 roku, a ostatnie cztery trafiły do odbiorcy 21 grudnia 2020 roku. 

Zarówno długotrwałe testy jak i znaczny koszt jednostkowy związane są z kosztownym wyposażeniem obu typów nowych pojazdów na bazie transportera Pandur II CZ. Przy tym oprzyrządowanie i zadanie obu wersji znacznie się od siebie różni.

image
Pojazd łączności KOVS Pandur II CZ 8x8. Fot. army.cz

Sześć dowódca wozów KOVVŠ Pandur II CZ 8x8 umożliwia dowodzenie i stanowi ruchomy, skomputeryzowany sztab. Ma wbudowany cyfrowy system komunikacji i wymiany danych, dwa komputery zarządzające a dwa kolejne są dostępne dla operatorów. Dodatkowo w zestawie znajduje się dziesięć komputerów przenośnych, z których personel korzysta w przypadku rozbudowy stanowiska dowodzenia w warunkach polowych. Służy do tego specjalny nadmuchiwany namiot, który pozwala powiększyć dostępną przestrzeń roboczą.

Pozostałe 14 dostarczonych pojazdów nosi oznaczenia KOVS Pandur II CZ 8x8 i są to węzły łączności, przeznaczone do zapewnienia wymiany danych zarówno pomiędzy wozami KOVVŠ i dowodzonymi jednostkami jak też z dowództwem i innymi jednostkami. Każdy wyposażony jest w trzy radiostacje, które działają na częstotliwościach VHF i mają zasięg do 25 km oraz na falach HF, które zapewniają niższą przepustowość ale zasięg sięgający tysięcy kilometrów.

Należące do 4. Brygady Szybkiego Reagowania bataliony zmotoryzowane w Žatec i Tábor otrzymały po trzy wozy łączności i dwa dowódczo-sztabowe. Osiem wozów KOVS i pojedynczy KOVVŠ trafił do dowództwa brygady w miejscowości Žatec. Jeden wóz dowódczy KOVVŠ oddelegowano do jednostki łączności w Lipníku nad Bečvou.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama