Technologie
Bułgaria: 79 mln lewa na modernizację T-72
Bułgarskie ministerstwo obrony zawarło z państwowym koncernem TEREM-Holding kontrakt obejmujący modernizację 44 czołgów T-72M i trzech pojazdów dowodzenia MT-LB U. Łączna wartość tego kontraktu to 78,7 mln lewa czyli ponad 40 mln euro. Prace będą realizowane przez 2 lata siłami krajowego przemysłu. Program modernizacji poprzedziły remonty 13 czołgów, również realizowane przez TEREM w latach 2019-2020.
Modernizacja bułgarskich T-72M, które są obecne również w polskiej armii i jak wiemy nie przystają do wymagań współczesnego pola walki, była tematem wielomiesięcznych debat i walki o fundusze, które zostały jak się wydaje stosownie zwiększone. Osią programu modernizacji jest zwiększenie skuteczności wykrywania i identyfikacji celów oraz podniesienie celności ognia zarówno w dzień jak i w nocy. Wymaga to unowocześnienia SKO, co jest najkosztowniejszym elementem programu. Zmiany mają również obejmować nowoczesny systemy łączności i pozycjonowania oraz podniesienie poziomu ochrony. Ponieważ planowana jest co najmniej cześciowa automatyzacja systemu dowodzenia i zwiększenie jego przepustowości, wraz z czołgami modernizowane będą pojazdy dowódczo-sztabowe MT-LB U stosowane w jednostkach pancernych.
Czytaj też: Remont bułgarskich czołgów T-72
„Kontrakt ma na celu poprawę zdolności Wojsk Lądowych. To pożyteczny krok we właściwym kierunku. W ten sposób przywracamy równowagę w modernizacji Sił Zbrojnych ”- powiedział podczas uroczystego podpisania umowy 16 grudnia 2020 roku minister obrony Bułgarii Krassimir Karakaczanow. Prace mają być realizowane przez zakłady TEREM-Han w Targowiszte na północnym wschodzie Bułgarii, będących częścią firmy TEREM-Holding. Te same zakłady w sierpniu 2020 roku zakończyły modernizację pierwszej partii 13 czołgów T-72M. Ich testy poligonowe potwierdziły, że niezbędna jest modernizacja ze względu na niską celność ognia prowadzonego z armaty 125 mm.
Modernizacja będzie realizowana w kooperacji z podmiotami zagranicznymi i ma wiązać się z przekazaniem kompetencji i know-how związanego z wsparciem eksploatacji nowych technologii. Jak podkreślił minister obrony Bułgarii, będzie to kolejny krok w kierunku zwiększenia możliwości bułgarskiego przemysłu obronnego.