Firma Rohde & Schwarz została wybrana przez brazylijsko-niemieckie konsorcjum Águas Azuis jako dostawca systemów komunikacji i wsparcia wymiany danych w programie budowy czterech fregat typu Tamandaré dla Marynarki Wojennej Brazylii. Jednostki mają zostać zbudowane w Brazylii i dostarczone w latach 2024-2029.
W marcu 2020 roku brazylijskie ministerstwo obrony złożyło zamówienie na budowę czterech korwet Tamandaré. Będą one budowane w ramach brazylijsko-niemieckiego konsorcjum Águas Azuis, utworzone przez Thyssenkrupp Marine Systems, Embraer Defense & Security i Atech. Jednostki będą nosiły nazwy „Tamandaré”, „Jerônimo de Albuquerque”, „Cunha Moreira” i „Mariz e Barroso”. Wyporność każdej z nich wyniesie 3455 ton. Budowa prototypowego okrętu który powstał na bazie MEKO A100 ruszy jeszcze w 2021 roku, natomiast wszystkie korwety winny zostać ukończone i dostarczone w latach 2025–2028. Będą służyły do patrolowania brazylijskich wód terytorialnych oraz wyłącznej strefy ekonomicznej jak i do misji pokojowych czy humanitarnych.
Firma Rohde & Schwarz została wybrana przez konsorcjum Águas Azuis do programu fregat Tamandaré jako podmiot w pełni odpowiedzialny za rozwój, projektowanie, produkcję, integrację i certyfikację systemu komunikacji wewnętrznie i zewnętrznej tych jednostek.
Rohde & Schwarz dostarcza już systemy zainstalowane na pokładach okrętów wojennych (typu Baroso) oraz w lotnictwie Brazylii. Oznacza to, że obecne rozwiązanie rozszerzy interoperacyjność w brazylijskich siłach zbrojnych. […]
Warto dodać, że dzięki Rohde & Schwarz Do Brazil mamy silną lokalną bazę w zakresie wsparcia inżynieryjnego, integracji, usług i serwosowania – solidną obecność, która umożliwia lokalnym partnerom przemysłowym zapewnianie komunikacji morskiej i wsparcia systemów wywiadowczych. Dostarczymy brazylijskiej marynarce wojennej bezpieczną, przyszłościową inwestycję na czas i zgodnie z budżetem.
Rohde & Schwarz dostarczy architekturę komunikacji dla jednostek typu Tamandaré, bazując na nowoczesnym i w pełni oparty na IP zintegrowanym systemie komunikacji (NAVICS). Oprócz komunikacji zewnętrznej NAVICS zapewnia komunikację pokładową z wielopoziomową architekturą bezpieczeństwa, która umożliwia komunikację bezpieczną, godną zaufania i odporną na manipulacje, co oznacza, że osoby trzecie nie będą w stanie zakłócać wymiany informacji.
Oferowane przez firmę morskie pasywne czujniki i anteny C-ESM umożliwią fregatom wykorzystanie widma elektromagnetycznego oraz sygnału komunikacji przeciwnika w celu identyfikacji, pozycjonowania jak również śledzenia wszelkich zagrożeń. Są to rozwiązania stosowane skutecznie od lat, ale też stale rozwijane dla zwiększenia skuteczności i bezpieczeństwa.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie