Technologie

Bomby szybujące rosyjską odpowiedzią na doświadczenia z Syrii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie Siły Powietrzno-Kosmiczne (WKS) wprowadzają do eksploatacji nowej generacji kierowane bomby szybujące o wagowymiarze 500 kg i 1500 kg. Ich opracowanie to m.in. efekt pozyskanych doświadczeń z prowadzonych operacji powietrznych nad Syrią, ale też i w innych zapalnych rejonach będących w orbicie zainteresowania Moskwy.

Nowa K08BE ma masę całkowitą 505 kg a K029E (UPAB-1500B-E) - 1525 kg. Powstały w GNPP Region, filii Korporacji Takticzeskoje Rakietnoje Woorużenije (KTRW). Trafiły do WKS w pierwszym kwartale 2019 roku. Jak informuje producent, podpisano już też pierwsze umowy z odbiorcami zagranicznymi a dostawy eksportowe rozpoczną się w 2020 roku.

K08BE ma długość 2840 mm i średnicę 355 mm oraz jest naprowadzana inercjalnie z korekcją przez odbiornik systemu nawigacji satelitarnej. Wyposażono ją w głowicę wybuchową (HE) o masie 390 kg. Może być zrzucana z wysokości do 14 000 metrów a jej maksymalny zasięg szybowania wynosi do 40 km. Głowica została zaopatrzona w inteligentny zapalnik z trzema nastawami (trybami) opóźnienia momentu detonacji. Przeznaczeniem K08BE jest głównie niszczenie stanowisk dowodzenia i obiektów infrastruktury militarnej lub krytycznej.

W konstrukcji bomby wykorzystano niewielkie skrzydełka w części środkowej i płetwy stabilizujące umieszczone w części ogonowej (w konfiguracji X i kształcie spłaszczonego trójkąta).

Z kolei bomba K029E została stworzona z przeznaczeniem do niszczenia umocnionych celów naziemnych (np. bunkrów) i podpowierzchniowych. Ma ona 5005 mm długości i 400 mm średnicy oraz przenosi głowicę bojową o masie 1010 kg. Może zostać zrzucana z wysokości do 15 000 metrów w odległości do 50 km od celu. Również ją wyposażona w inteligentny zapalnik z trzema trybami opóźnienia oraz wykorzystuje inercyjny i satelitarny układy naprowadzania, (podawany kołowy błąd trafienia wynosi do 10 metrów).

Z kolei ta konstrukcja ma podobny układ aerodynamiczny do K08BE, przy czym skrzydełka są już znacznie wydłużone (na ponad 60 proc. całkowitej długości bomby) a płetwy stabilizujące mniejsze.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.