Reklama

Technologie

Bóg śmierci powstanie w USA

Thanatos
Bezzałogowiec Thanatos
Autor. Kratos

Amerykańska firma Kratos zaprezentowała wygląd nowego bezzałogowca o wymownej nazwy Thanatos. Maszyna sprawia wrażenie największej i najbardziej zaawansowanej technicznie ze wszystkich dotychczasowych projektów firmy. Jej zakładana rola pozostaje jednak tajemnicą.

Reklama

Thanatos sprawie wrażenie dużego bezzałogowca bojowego, a wykorzystanie jako jej nazwy imienia greckiego boga śmierci (pl. Tanatos) wydaje się wskazywać jej zastosowanie. O bojowym charakterze świadczy jego kształt, który ewidentnie ma zapewnić bezzałogowcowi cechy stealth. Wydaje się też że maszyna będzie stosunkowo duża, szczególnie w porównaniu z innymi bezzałogowcami Kratosa. Do tej pory za najbardziej zaawansowany BSP Kratosa uważany był XQ-58 Valkyrie, który także ma cechy stealth i był wykorzystywany w amerykańskich programach mających na celu stworzenie zrobotyzowanych skrzydłowych dla myśliwców załogowych – NGAD i F-35. Najnowszy i obecnie prowadzony program na ten temat nosi nazwę Collaborative Combat Aircraft (CCA).

Reklama

Czytaj też

Reklama

Valkyrie wydaje się jednak mniejsza od Thanatosa, co pozwala postawić pytanie czy aby na pewno chodzi o konstrukcje stworzone z myślą o podobnej roli na polu bitwy. Thanatos może ze względu na gabaryty służyć po prostu jako pomoc szkoleniowa – maszyna podgrywająca w czasie ćwiczeń pociski manewrujące bądź samoloty 5. generacji przeciwnika. Takie rozwiązanie przyczyniałoby się np. do obniżenia kosztów szkolenia i uwolniłoby z roli agresorów F-117 czy F-35. Gabaryty mogą jednak świadczyć o tym, że Thanatos może być bezzałogowcem bojowym stworzonym do operowania samodzielnego, a nie jako skrzydłowy maszyn załogowych. Może to być też np. skrzydłowy, ale nie dla samolotów lotnictwa taktycznego, ale dla bombowca B-21 Raider. Maszyna taka także musiałaby być trudno wykrywalna i cechować się większym zasięgiem, czyli większymi gabarytami.

Na tą chwilę jednak nie wiele więcej wiadomo. Poza tym, że przedstawiona grafika nosi na sobie logotyp Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, a zatem jest to propozycja dla tej formacji.

Czytaj też

Grafika z Thanatosem została też zaprezentowana na ogłoszeniu wyników finansowych Kratosa, na którym powiedziano, że będzie to najbardziej zaawansowana jak na razie konstrukcja tej firmy. Podano też, że w 2024 roku firma zakłada duże inwestycje w swoje możliwości produkcyjne i doprowadzi to do znacznego zwiększenia jej możliwości do roku 2025. Kratos ma też nadzieję na uzyskanie dużego kontraktu na systemy bezzałogowce w roku 2024, choć raczej na pewno nie chodzi tutaj jeszcze o Thanatosa.

Reklama

Komentarze (3)

 1. rwd

  Nic nie znaczące zabawy grafików komputerowych.

  1. Chyżwar

   Nieśmiało pragnąłbym przypomnieć, że XQ-58 Valkyrie zaczynał od grafiki komputerowej i od wczesnej wiosny 2019r. radośnie sobie lata.

  2. trantitla

   MAKO i VALKYRIE już latają.

  3. suawek

   Lepsze niż tych od Mig-41 latającego poza atmosferą?

 2. Sebseb

  "Bóg śmierci" - a może by tak zaprojektować Boga pokoju na świecie albo Boga rozumu, a nie od razu śmierci ....

  1. Whippoorwill

   Projektuj.

  2. Adam S.

   Sebseb od takich projektów są inni producenci i projektanci. Mamy całe tabuny miłujących pokój polityków, mamy całe bezużyteczne ONZ. A firmy zbrojeniowe niech zajmują się swoja pracą, na wypadek, gdyby jednak politycy kłamali :)

 3. KrzysiekS

  Ja stawiam na samolot bezzałogowy przenoszącego atomówki.

Reklama