Reklama

Technologie

AS 2021: Szturm-S z pociskami Barier-W [FOTO]

Fot. J. Sabak
Fot. J. Sabak

Podczas targów Arms and Security 2021 w Kijowie koncern Ukroboronprom zaprezentował zmodernizowany samobieżny system przeciwpancerny Szturm-S na podwoziu MT-LB. Rosyjskie pociski 9K114 zastąpiono w nim krajowymi rakietami Barier-W o zasięgu 7 km z cyfrowym systemem kierowania ogniem.

Prace nad niszczycielem czołgów Szturm-S z nowym, całkowicie ukraińskim uzbrojeniem rozpoczęto już w 2019 roku i pojazd przeszedł od tego czasu liczne próby, w tym ostre strzelania i testy poligonowe. Prace realizowane są przez spółkę UkrinMasz we współpracy z firmą Łucz która jest producentem uzbrojenia.

Należy odnotować, że całość projektu bazuje na ukończonym już i przetestowanym na śmigłowcu Mi-8 systemie uzbrojenia, którego kluczowe elementy to przeciwpancerne pociski kierowane Barier-W firmy Łucz i głowica optoelektroniczna OPSN-I stworzona zgodnie ze standardami NATO przez izjumskie zakłady sprzętu pomiarowego Izjum. Całość powstała pierwotnie z myślą o śmigłowcach i bezzałogowcach, ale obecnie rozwijana jest koncepcja unifikacji również z platformami lądowymi i morskimi.

image
Głowica OPSN-I z dobrze widoczną pancerną osłoną i wyrzutnia ppk Barier-W. Fot. J.Sabak

System Szturm-S to samobieżna, zautomatyzowana wyrzutnia pocisków kierowanych na podwoziu pojazdu wielozadaniowego MT-LB wprowadzona do służby w 1979 roku, który znajduje się nadal na uzbrojeniu wielu krajów w tym Ukrainy. Dzięki modernizacji zyskają one „drugą młodość” utrzymując zalety pierwowzoru, takie jak wysoce mobilny nośnik i zautomtyzowany system odpalania oraz przeładowywania wyrzutni która poza momentem strzału osłonięta jest pancerzem. W systemie tym zastąpiono rakiety 9M114 Kokon o zasięgu do 5000 metrów pociskami Barier-W o zasięgu 7 km i znacznie większej penetracji pancerza.

Dodatkowym atutem jest zastosowanie optoelektronicznej, dzienno-nocnej głowicy optoelektronicznej. Głowica OPSN-I wyposażona jest w dwa kanały optyczne wysokiej rozdzielczości, kanał termowizyjny, laserowy dalmierz oraz laserowy system naprowadzania pocisków Barier-W. Umieszczono ją na pojeździe z lewej strony przed stanowiskiem operatora uzbrojenia. Lekka, lotnicza głowica jest osłonięta pancerną osłoną, opuszczaną jedynie podczas prowadzenia ognia.

Zmodernizowany pojazd przeszedł liczne próby i testy, stanowiąc produkt oferowany zarówno ukraińskim siłom zbrojnym jak i odbiorcom zagranicznym. Jest to również odpowiedź na rosyjską modernizację systemu Szturm-S, która trafiła do Południowego Okręgu Wojskowego w ubiegłym roku i jest uzbrojona w pociski 9M120 Ataka.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama