Technologie
AS 2021: Latający RPG-7?
Firma UkrJet prezentuje podczas wystawy przemysłu obronnego Arms and Security 2021 w Kijowie nietypową amunicję krążącą pod nazwą UJ-32 Lastivka. Jej część bojową stanowi kumulacyjny granat PG-7, czyli amunicja znanego i popularnego ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7. W tej odsłonie nawet pojedynczy ładunek kumulacyjny jest w stanie precyzyjnym trafieniem zniszczyć większość pojazdów opancerzonych.
Amunicja krążąca UJ-32 Lastivka powstała jako tani, łatwy do produkcji i obsługi system bojowy. Płatowiec w klasycznym układzie z silnikiem z tyłu i śmigłem pchającym, prostymi skrzydłami i cylindrycznym kadłubem o średnicy dopasowanej do granatu PG-7WM (70mm) posiada w dolej części kamerę. Dzięki tej prostej konstrukcji dwuosobowa obsługa może w ciągu kilku minut złożyć maszyna i wysłać ją w powietrze z wykorzystaniem rozkładanej katapulty.
Czytaj też: AS 2021: Szturm-S z pociskami Barier-W [FOTO]
Zasięg UJ-32 wynosi do 40 km od stanowiska operatora, a długotrwałość lotu nie przekracza 20 minut. Maszyna może operować na pułapie od 2 do 2000 metrów, poruszając się po zaprogramowanej trajektorii lub kierowana przez operatora. Napęd elektryczny zapewnia niski poziom hałasu i wysoką niezawodność.
Głowica kumulacyjna grantu PG-7WM zapewnia penetrację 300 mm stali, co nie jest dostateczne przeciw współczesnym czołgom przy trafieniu w pancerze czołowy czy boczny chroniony dodatkowym opancerzeniem reaktywnym, ale może skutecznie zniszczyć większość pojazdów trafieniem z góry. Producent zapewnia, że system można dostosować do innych typów głowic. Wybór w zakresie amunicji stosowanej w granatnikach RPG-7 jest bardzo szeroki. Zamiast ładunku bojowego można też zastosować głowice obserwacyjną, wykorzystując jeden płatowiec np. do wykrywania celów i naprowadzania na nie kolejnych UJ-32.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie