Tajwański resort obrony: manewry wojskowe ChRL to poważna prowokacja

11 września 2020, 15:13
1024px-Chengdu_10
Fot. mxiong/Flickr/CC BY 2.0
Reklama

Tajwańskie ministerstwo obrony w czwartek wieczorem potępiło manewry, jakie chińskie wojsko przeprowadziło w ostatnich dwóch dniach w bliskiej odległości od wyspy. Według lokalnych mediów w pobliżu Tajwanu znajdowało się około 30 samolotów i siedmiu okrętów.

W ciągu ostatnich dwóch dni chińskie myśliwce naruszyły strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ) od strony południowo-zachodniej. Znalazły się wśród nich m.in. samoloty Su-30, Shaanxi Y-8 i Chengdu J-10.

„Te działania militarne poważnie wstrząsnęły Tajwanem oraz zagrażają stabilności i pokojowi w regionie” - powiedział podczas konferencji wiceminister obrony Chang Che-ping.

Jak podaje Centralna Agencja Informacyjna Tajwanu, oficer wojskowy, który przekazał informację pod warunkiem zachowania anonimowości, stwierdził, że około 30 samolotów i siedmiu okrętów armii chińskiej znajdowało się w ostatnich dniach w bliskiej odległości od Tajwanu. Dwadzieścia jeden z nich naruszyło strefę identyfikacji obrony powietrznej. Działania zostały przeprowadzone w bliskiej odległości od znajdujących się pod kontrolą Tajwanu wysp Dongsha, do których roszczą sobie prawa Chiny, Wietnam, Filipiny i Malezja.

Jak podkreślono w dwóch oświadczeniach ministerstwa obrony wydanych po incydencie, tajwańskie systemy wykrywania zagrożeń reagują w czasie rzeczywistym i zapewniają bezpieczeństwo Tajwanowi.

Podczas zwołanej w tym samym czasie przez ministerstwo spraw zagranicznych konferencji, rzecznik Joanne Ou stwierdziła, że „rząd chiński odpowiedzialny jest za destabilizację sytuacji w regionie" a "społeczność międzynarodowa powinna zwrócić uwagę na intensyfikację tych agresywnych działań”.

Działania Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej wywołały niepokój opinii publicznej. Prowokacje chińskiego wojska na granicach terytorium Tajwanu, nie są niczym nowym i nie należą do rzadkości, jednak działania w ostatnich dwóch dniach były prowadzone na większą niż dotychczasowo skalę.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
easyrider
piątek, 11 września 2020, 18:36

Ciekawe ile chińskiej (kontynentalnej) piątej kolumny uaktywniłoby się na Tajwanie, po rozpoczęciu operacji desantowej?

Bursztyn
sobota, 12 września 2020, 10:46

To JEST ten milion Chińczykow z Tajwanu pracujących w chinach Bo tam brak inżynierów

dsc
sobota, 12 września 2020, 09:04

Znacznie większa piąta kolumna ujawniłaby się w ChRL. Chińczycy nienawidzą KPCh tak samo jak Polacy nienawidzili PZPR.

Julek
niedziela, 13 września 2020, 10:39

Chyba w twoich snach. Znasz chociaż jednego Chińczyka? Ja kilkudziesięciu i żaden z nich nie nienawidzi KPCh, więc przestań gadać banialuki. W ogóle tego kraju nie znasz, a gadasz rzeczy od czapy.

inkar
niedziela, 13 września 2020, 15:53

A w jakim kraju komunistycznym (a już zwłaszcza w takim zamordyzmie jak ChRL) naród popiera władzę?

Julek
poniedziałek, 14 września 2020, 09:30

W takim, który jest zindoktrynowany i gdzie policja się nie certoli z obywatelem. Gdyby te bzdury co pisze dsc miały pokrycie w rzeczywistości, to w Chinach już byłyby rozruchy jak w Hongkongu. A są? No właśnie. Kiedyś tajwańskie studio od gier wydało grę, gdzie był easter egg z Kubusiem Puchatkiem, naturalnie związany z Xi Jinpingiem. W mig posypało się negatywne oceny gry, a wiesz od kogo? Od Chińczyków. Serio, ja rozmawiałem z Chińczykami i przerzucanie mentalności europejskiej na azjatycką jest niemądre, delikatnie mówiąc.

Rhotax
piątek, 11 września 2020, 23:42

Na pewno najpierw będzie wzrost wycieczek z kontynentu przed planowana inwazją ...do tego przemyt broni na ,maxa i ammo albo nakupią legalnie na miejscu czegoś na kalibry Tajwańskie a raczej już maja tam magazyny ...

R
niedziela, 13 września 2020, 02:06

Na słynnym zdjęciu z 1968 południowowietnamski oficer przeprowadza egzekucję na północnowietnamskim agencie. Na Tajwanie takich zdjęć będzie znacznie więcej.

Komentator
piątek, 11 września 2020, 17:59

Cóż to jest ta "strefa identyfikacji"? Jaka jest jej definicja w prawie międzynarodowym? Kto uchwalił i jak się nazywa akt prawny który ją definiuje? Czy przeloty samolotów amerykańskich u wybrzeży Rosji czy Chin naruszają "strefy identyfikacji" tych państw?

ito
sobota, 12 września 2020, 15:26

To taki bełkot kiedy chce się powiedzieć, że ktoś nas denerwuje, a nie zrobił niczego, do czego moglibyśmy się przyczepić. Oczywiście manewry US navy na Morzu Południowochińskim, najlepiej w bezpośredniej bliskości chińskich wód terytorialnych agresywne nie są- są za to pokój i demokrację niosące.

Katon
sobota, 12 września 2020, 10:08

Ruskie i chińskie maszyny naruszają wydumane "strefy identyfikacji". Amerykańskie latają w międzynarodowej przestrzeni powietrznej. Traktor może mieć jedno koło popsute, lub trzy dobre, i tak nigdzie nie pojedzie.

Rhotax
piątek, 11 września 2020, 23:39

Tylko rosyjskie samoloty NIGDY nie naruszają żadnych stref -- amerykańskie zawsze . Czy nie to miałeś na myśli ? A co do ADIZ - w RP tak to wygląda:"Strefa ADIZ – (Air Defense Identification Zone) - strefa identyfikacji obrony powietrznej - strefa ta znajduje się wzdłuż całej, wschodniej granicy Polski. W tej strefie możesz latać po poinformowaniu o lokalizacji i czasie lotów organu służby ruchu lotniczego (ATS) - (Air Traffic Services - służby ruchu lotniczego) odpowiedzialnego za przestrzeń, w której ma być wykonywany lot, lub AMC Polska (Airspace Management Cell - Ośrodek Zarządzania Przestrzenią Powietrzną w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej);" czyli jak nie poinformowali i nie uzyskali zgody to naruszyli . Ja bym zestrzelił od razu .

Davien
sobota, 12 września 2020, 12:06

Rhotax, to dalej sa wody międzynarodowe w przypadku Tajwanu wiec jakie zestzrelenie. jak naruszają wody terytorialne to ostatnio sie zdaje Su-35 przekonał jak się to konczy.

Łukasz
piątek, 11 września 2020, 23:22

Chiny w sensie ChRL także mają swoją strefę identyfikacji podobnie jak inne państwa regionu.

Komentator
sobota, 12 września 2020, 13:02

Każde państwo ma taką strefę, tylko że uprawnienia w niej, pomijając przestrzeń nad terytorium państwa i wodami terytorialnymi ograniczają się tylko do monitorowania ruchu w tej strefie. W przypadku omawianego artykułu lot chińskich maszyn odbywał się nad wodami międzynarodowymi gdzie każdy ma prawo latać i pływać, dlatego nie może być mowy o jakimkolwiek "naruszeniu". Ty również masz prawo ogłosić publiczny chodnik obok swojej posesji swoją "strefą identyfikacji" i monitorować zza firanki kto też nim się przemieszcza. Tylko jeżeli wyjdę na spacer i przejdę się nim, to masz prawo mówić że naruszyłem coś, co należy do Ciebie?

Tweets Defence24