Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Szwecja i Finlandia rozszerzają współpracę wojskową

Szwecja i Finlandia zamierzają zacieśnić współpracę między innymi w obszarze sił powietrznych. Fot. Joni Malkamäki/Siły powietrzne Finlandii/Keflavik,Reykjavik/puolustusvoimat.fi/
Szwecja i Finlandia zamierzają zacieśnić współpracę między innymi w obszarze sił powietrznych. Fot. Joni Malkamäki/Siły powietrzne Finlandii/Keflavik,Reykjavik/puolustusvoimat.fi/

Siły zbrojne Szwecji i Finlandii pracują nad poszerzeniem zakresu współpracy wojskowej obydwu krajów, postrzeganej przez część decydentów i opinii publicznej jako alternatywę dla członkostwa w NATO.

Jak podaje Sveriges Radio, podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów obrony narodowej Szwecji i Finlandii poinformowali oni o prowadzeniu prac nad rozszerzeniem bilateralnej współpracy wojskowej obydwu państw. Jej zakres ma objąć między innymi prowadzenie ćwiczeń, a także wspólne wykorzystywanie elementów sił zbrojnych w czasie pokoju.

Według informacji szwedzkiego ministerstwa obrony, planuje się podjęcie działań zarówno w perspektywie krótkoterminowej (w latach 2014 – 2015), jak i długoterminowej. Największy nacisk ma być kładziony na długookresową współpracę w obszarach, które przyniosą korzyści dla wspólnych zdolności operacyjnych. Przewiduje się między innymi stworzenie systemów bezpiecznej łączności dla ministerstw obrony Szwecji i Finlandii, wspólne zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia czy prace rozwojowe.

Co warte podkreślenia, szwedzko – fińska współpraca ma według obecnych informacji dotyczyć wyłącznie działań podejmowanych w czasie pokoju. Pomimo tego, planuje się tworzenie połączonych jednostek, szeroko zakrojoną współpracę w zakresie nadzoru nad przestrzenią powietrzną czy wspólne korzystanie z baz wojskowych. Współpraca wojskowa państw nordyckich jest postrzegana przez część decydentów w Szwecji i Finlandii jako alternatywa wobec członkostwa obydwu państw w NATO.

(JP)

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.