Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia rozszerzają współpracę wojskową

Szwecja i Finlandia zamierzają zacieśnić współpracę między innymi w obszarze sił powietrznych. Fot. Joni Malkamäki/Siły powietrzne Finlandii/Keflavik,Reykjavik/puolustusvoimat.fi/
Szwecja i Finlandia zamierzają zacieśnić współpracę między innymi w obszarze sił powietrznych. Fot. Joni Malkamäki/Siły powietrzne Finlandii/Keflavik,Reykjavik/puolustusvoimat.fi/

Siły zbrojne Szwecji i Finlandii pracują nad poszerzeniem zakresu współpracy wojskowej obydwu krajów, postrzeganej przez część decydentów i opinii publicznej jako alternatywę dla członkostwa w NATO.

Jak podaje Sveriges Radio, podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów obrony narodowej Szwecji i Finlandii poinformowali oni o prowadzeniu prac nad rozszerzeniem bilateralnej współpracy wojskowej obydwu państw. Jej zakres ma objąć między innymi prowadzenie ćwiczeń, a także wspólne wykorzystywanie elementów sił zbrojnych w czasie pokoju.

Według informacji szwedzkiego ministerstwa obrony, planuje się podjęcie działań zarówno w perspektywie krótkoterminowej (w latach 2014 – 2015), jak i długoterminowej. Największy nacisk ma być kładziony na długookresową współpracę w obszarach, które przyniosą korzyści dla wspólnych zdolności operacyjnych. Przewiduje się między innymi stworzenie systemów bezpiecznej łączności dla ministerstw obrony Szwecji i Finlandii, wspólne zakupy nowego sprzętu i uzbrojenia czy prace rozwojowe.

Co warte podkreślenia, szwedzko – fińska współpraca ma według obecnych informacji dotyczyć wyłącznie działań podejmowanych w czasie pokoju. Pomimo tego, planuje się tworzenie połączonych jednostek, szeroko zakrojoną współpracę w zakresie nadzoru nad przestrzenią powietrzną czy wspólne korzystanie z baz wojskowych. Współpraca wojskowa państw nordyckich jest postrzegana przez część decydentów w Szwecji i Finlandii jako alternatywa wobec członkostwa obydwu państw w NATO.

(JP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. Dragon

  Szwedzka polityka zbrojeniowa powinna być w Polsce traktowana jako wzór, gdyby nasz kraj miał chociaż 80 potencjału zbrojeniowego Szwecji, to dziś bylibyśmy nie tylko europejską potęgą gospodarczą, ale także militarnym potentatem. Kiedy w końcu będziemy mieć w Polsce rząd z dalekowzroczną strategią zbrojeniowo-przemysłową, a nie PR-owców, siejących propagandę i bijących rekordy w polityce "mniejszego zła"?

 2. Miroo

  Bardzo mądrze... To mniej więcej tak, jakby Polska z Czechami bardzo blisko współpracowała.. Jakoś Skandynawowie potrafią się ponad historyczne podziały wznieść..

  1. asd

   Problem w tym, że Finowie to nie są Skandynawowie, a Szwedzi owszem :)

  2. Meko

   koncepcja niby słuszna, ale nie realizowalna, bo Czesi sił zbrojnych prawie już nie mają. W ostatnich latach trochę zapomnieli je finansować....

  3. pawl

   Nie potrafią się wnieść ponad własny strach czego dowodem Wojna Zimowa i zajęcie Norwegii. Poza tym, co to niby za alternatywa dla NATO?! Razem mają 15 mln. To mniej niż Holandia.

 3. August

  Popieram. Jest również zdania aby Polsce mocniej współpracowali ze Szwecją.

  1. Scooby

   Po co ?

Reklama