Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Szatkowski na rozmowach z senatorami USA

Fot. Anna Jakubczyk(CO MON)
Fot. Anna Jakubczyk(CO MON)

Podsekretarz stanu w MON Tomasz Szatkowski spotkał się – w imieniu szefa resortu – z przebywającymi z wizytą w Polsce przedstawicielami Senatu USA: Richardem Durbinem oraz Jeanne Shaheen. 

W trakcie spotkania, które odbyło się 20 lutego br., poruszono m.in. kwestię amerykańskiej obecności wojskowej na flance wschodniej NATO. Minister Szatkowski podziękował za amerykańskie zaangażowanie na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego, zwłaszcza zwiększanie amerykańskiej obecności wojskowej na flance wschodniej NATO, zarówno w formie współpracy dwustronnej (Armoured Brigade Combat Team – ABCT), jak i sojuszniczej (wzmocniona wysunięta obecność - enhanced Forward Presence).

Jak poinformowało ministerstwo, goście potwierdzili ponadpartyjne poparcie Kongresu USA na rzecz umacniania więzi transatlantyckich. Wyrazili także słowa uznania dla Polski za wypełnianie sojuszniczych zobowiązań, w tym wysokość środków budżetowych przeznaczanych na obronność oraz zaangażowanie w Afganistanie i w działania koalicji walczącej z tzw. państwem islamskim.

Na prośbę rozmówców wiceminister Tomasz Szatkowski omówił formy polskiego wsparcia na rzecz reformy sektora obronnego Ukrainy. Poinformował także o trwającym Strategicznym Przeglądzie Obronnym oraz planowanych do realizacji kluczowych projektach modernizacyjnych SZ. Ważnym wątkiem rozmowy była również sojusznicza współpraca w zakresie zwalczania zagrożeń w cyberprzestrzeni. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Aqq

    Kolejny samobój. To sa przeciwnicy Trumpa i raczej takie rozmowy nic dobrego dla polskiego rzadu nie przyniosą

Reklama