Syria: odwet sił rosyjskich po zestrzeleniu Su-25 przez rebeliantów

4 lutego 2018, 12:54
550_800_crop__oz567x_535d694907755ab72697d58012223a07
Fot. Mil.ru
Reklama

Rosyjski samolot szturmowy Su-25 zestrzelili w sobotę członkowie grupy rebelianckiej w prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii; pilot, który się katapultował, nie żyje. Według rosyjskiego ministerstwa obrony zginął "w wymianie ognia z terrorystami". Wkrótce po zestrzeleniu Rosja dokonała ataku odwetowego na pozycje rebeliantów.

Wcześniej źródła agencji Reuters informowały, że pilot zdołał się katapultować, lecz jest ciężko ranny i że wzięto go do niewoli.

Rosyjski resort obrony powiadomił, że samolot został zestrzelony w trakcie oblotu strefy deeskalacji Idlib, a pilot zdążył zameldować, że katapultuje się w rejonie kontrolowanym przez bojowników Hajat Tahrir asz-Szam (HTS); to sojusz ugrupowań dżihadystycznych, na którego czele stoi Dżabhat Fatah al-Szam, dawny Front al-Nusra, związany niegdyś z Al-Kaidą.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że według wstępnych danych samolot został zestrzelony z przenośnego przeciwlotniczego zestawu rakietowego.

Agencja TASS pisze, że w odwecie rosyjskie siły powietrzne ostrzelały rejon, skąd dokonano ataku na samolot; według resortu obrony zabito 30 bojowników.

Informację o rosyjskim odwecie potwierdziła agencja Interfax, według której kontrataku na pozycje bojowników dokonano za pomocą "precyzyjnie naprowadzanej" broni. Nie podano jednak szczegółów.

Działające w Syrii rosyjskie centrum pojednania wraz ze stroną turecką, która odpowiada za deeskalację strefy Idlib, podjęło kroki w celu odzyskania ciała zabitego pilota - pisze TASS.

Rosja od września 2015 roku wspomaga z powietrza operacje syryjskich sił rządowych przeciwko organizacji Państwa Islamskiego (IS) oraz innym rebeliantom walczącym z reżimem prezydenta Baszara el-Asada.

jw/PAP

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 56
Reklama
AWU
poniedziałek, 5 lutego 2018, 17:38

Dzisiejsze oświadczenie rosyjskiego MON możnaby uznać za d.c. komedii z której rosyjska propaganda jest słynna. Komedia kończy się gdy BBC pokazuje zdjęcia dzieci wynoszonych na noszach ze zbombardowanego przez Rosjan w odwecie szpitala. Reszta to samo co znamy z epoki peerelu .. \"rosyjski lotnik walczył do ostatniego naboju a następnie wysadził się granatem (granaty zwyczajowo załogi lotnicze pakują w kieszenie na misje) zabijając 12 terrorystów\" .. nie żartuję prosze porównać oficjalny komunikat rosyjskiego MON.. Co mnie zadziwia jest fakt iż tym samym granatem mjr Filipow nie zniszczył przy okazji 12 faszystowskich Tygrysów?

Jacek
poniedziałek, 5 lutego 2018, 05:30

Zabity przez islamskich terrorystów pilot to mjr Roman Filippow. Urodził się w Symferopolu, służył w lotnictwie wojskowym Ukrainy, a po zajęciu Krymu przez Rosję zdecydował się na przejście do Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Po trafieniu pilotowanego samolotu szturmowego Su-25SM zdołał się katapultować i wylądować na spadochronie na terytorium opanowanym przez dżihadystów z Dżabhat an-Nusra. Otoczony przez grupę terrorystów ostrzeliwał się z broni osobiste - pistolet automatyczny Stieczkina (APS). W walce z islamistami użył też granatów ręcznych...

andrzej
wtorek, 6 lutego 2018, 11:00

Powinniśmy pamiętać,że w przeciwieństwie do amerykańskich komunikatów z teatru działań wojennych,rosyjskie doniesienia są ocenzurowane.Żadne nazwisko,stopień wojskowy,miejsce zamieszkania czy nawet numer burtowy strąconego samolotu,nie są prawdziwe.Do celowa działalność Rosji i zamierzona dezinformacja medialna.Przy zabitym rosyjskim pilocie nie znaleziono żadnych dokumentów,które służyły do jego identyfikacji. Nie znaleziono ich,ponieważ żaden z pilotów nie ma ich po prostu przy sobie.

dropik
poniedziałek, 5 lutego 2018, 17:10

jednak nie słuzył w siłach zbrojnych Ukrainy. Ukrakinskie źródła nie potwierdzają tych rewelacji

Ciekawy
poniedziałek, 5 lutego 2018, 19:36

\"Ukraińskie źródła\" nie potwierdzają. To jakiś żart? To co do tej pory przedstawiały te \"ukraińskie źródła\" to był kabaret i teraz jest to samo tylko cały czas ze względu na \"polityczną poprawność\" polskie media bezrefleksyjnie powielają brednie Ukraińców.

informator
poniedziałek, 5 lutego 2018, 00:30

\"the pilot killed in Syria was indeed Roman Fillipov from Crimea who served in the Ukrainian Air Force and joined the Russian Air Force after the annexation\" Przy takich nalotach jak teraz w odwecie - to \"opozycji\" nie będzie nie za miesiąc a za tydzień. Amerykanie już oficjalnie oświadczyli że to nie oni sprzedali MANPAD-sy rebeliantom, i siedzą cicho jak mysz pod miotłą.

vvv
poniedziałek, 5 lutego 2018, 14:29

bo jedyne manpadsy w rękach islamistów w Syrii są z Rosji i Chin?

Kiks
niedziela, 4 lutego 2018, 23:27

Czy to martwi? Niezupełnie.

Lelek
niedziela, 4 lutego 2018, 23:20

Jaki tam odwet . Powszedni dzień.

Are
niedziela, 4 lutego 2018, 23:00

\"Działające w Syrii rosyjskie centrum pojednania wraz ze stroną turecką, która odpowiada za deeskalację strefy Idlib, podjęło kroki w celu odzyskania ciała zabitego pilota - pisze TASS.\" Na czym ta odpowiedzialność za deeskalację ma polegać? Praktycznie już pół terytorium kontrolowane jeszcze przez te niedobitki WAS wokół Idlibu zostało przejęte przez siły SAA przy współpracy z rosyjskim lotnictwem i paramilitarnymi jednostkami irańskimi, koordynowane i dowodzone przez rosyjskich oficerów, a Turcja, która niby miała takiej interwencji politycznie, a nawet militarnie zapobiegać, praktycznie nic z tym faktem nie robi. Zdaje się że Asad przez deeskalację przez stronę turecką rozumie to, że Turcy będą namawiać sunnitów do jendnostronnego rozbrajania się. I, jak widać, w tych rachubach się nie pomylił.

Stirlitz
niedziela, 4 lutego 2018, 22:03

Precyzyjnie naprowadzana broń to po tłumaczeniu z rosyjskiego języka nalot dywanowy.

Arek
niedziela, 4 lutego 2018, 20:36

Polska powinna odkupić tego SU-25, naprawić w WZL nr 2 i wcielić do sił powietrznych jako następcę SU-22

rox
niedziela, 4 lutego 2018, 20:24

Su25 został zestrzelony z MANPADS-a. Al Nusra jest zaopatrywana i wspierana przez różne siły a pośrednio i przez USA. W zeszłym roku USA dokonało wielu zakupów posowieckiej i nie tylko broni i to ona mogła trafić w ręce syryjskiej opozycji.

vvv
poniedziałek, 5 lutego 2018, 11:32

USA nigdy nie dostarczylo zadnego manpadsa do Syrii. W Syrii są manpadsy ale z Rosji (rodzina igiel) i Chin (FN-6, QW-2) co wielokrotnie pokazano na filmach i zdjeciach. prawdopodobnie su-25 zestrzelil QW-2 którego zdjecia i filmy pojawily sie na twitterze kilka dni temu. jezeli su-25 wali z niekierowanych rakiet na wysokosci <500m i nie wystrzeliwuje zadnych pulapek termicznych, radiowych to niech sie nie dziwi ze dostaje manpadsem w silnik.

Grzegorz
niedziela, 4 lutego 2018, 19:25

Brawo, niech żyje wolna Syria.

Riddler
poniedziałek, 5 lutego 2018, 14:33

Wolna od czego?

Zygmunt Krzepicki
wtorek, 6 lutego 2018, 13:59

Od islamskich fanatyków!

tak tylo.... mówią przy miętowej herbacie, a słonko praży :)
niedziela, 4 lutego 2018, 17:52

Za deeskalację w strefie Idlib odpowiada Turcja. Cóż \"fałszywa\" karta ? Rosja jako wytrawny szachista odpowie we właściwym czasie, a znając życie będzie to bardzo bolesna odpowiedź dla winnych... np. Kurdów, którzy najwięcej na tym mogą (pozornie) zyskać....

PolExit
niedziela, 4 lutego 2018, 17:32

Jedno trzeba Rosji przyznać: postępuje właściwie. Pomyślmy co UE by zrobiła gdyby to spotkało pilota z UE? Kto byłby potępiony, a kogo by uznano za ofiarę - oczywiście nie pilota..

chehłacz
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:21

no a teraz mądrze ustosunkuj się do takich działań Rosji i ewentualnych działań naszego OT w razie wojny z nimi

Smuteczek
niedziela, 4 lutego 2018, 16:58

Na obu filmach z zestrzelnia samolot nie płonie i nie dymi. Wychodzi raczej duzy pech lub ranny pilot. Tak to jest jak lata sie tak nisko i tak wolno.

LLL
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:24

Samolot na filmie płonie, widać też moment uderzenia rakiety, Su25 nie wypuszczał pułapek termicznych. Szkoda pilota. Ale wykorzystywanie takich maszyn na polu walki na niskim pułapie wiąże się z dużym, ryzykiem strat, czego dowiodło wiele wcześniejszych konfliktów.

Polanski
niedziela, 4 lutego 2018, 16:38

Rosyjskie lotnictwo odnosi sukcesy z powodu braku jakiejkolwiek opl rebeliantów. Gdy dostana parę manpadsów to się kończą te sukcesy.

Roman
wtorek, 6 lutego 2018, 03:56

Jak zwykle się mylisz oraz wykazujesz się totalną ignorancją w przedmiotowym temacie i nie tylko... Islamscy rebelianci posiadali już wcześniej przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe (MANPADS – Man-portable air-defence system). Jednak do tej pory używali ich w sposób nieskuteczny, aż zostali doszkoleni przez instruktorów z tzw. zachodnio-arabskiej koalicji pod wodzą USA. Zapewne nie wiesz także, iż dżihadyści posiadają również działka przeciwlotnicze, w tym ZU-23-2 produkcji ZM Tarnów...

AWU
niedziela, 4 lutego 2018, 16:31

Wg Reutersa i AFP rebelianci i syryjskie zródła cywilne podały że był to jeden z dwóch rosyjskich Su-25 które bombardowały na południe od miasta kolumny uchodzców uciekających przed atakiem jednostek Assada i bojówek irańskich. Aczkolwiek na tym etapie trudno to zweryfikować Francuzi potwierdzili że w czasie gdy w Soczi Rosjanie odstawiali przedstawienie pod nazwą \"syryjska konferencja pokojowa\" ich samoloty zbombardowały w Idlib francuski szpital Lekarzy bez Granic i plac targowy. Biorąc pod uwagę powyższe rosyjski pilot dostał na co zasłużył? \"Precyzyjność\" rosyjskich ataków jest ogólnie znana jednak zastanawia duża ilość zabitych \"terrorystów\" w przedziałach wiekowych 0-12 lat czy powyżej 70 roku życia?

LLL
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:26

Może napisz jaki Rosjanie mieliby cel w atakowaniu uchodźców? Przecież im na rękę jest, że ludzie opuszczają te tereny i przenoszą się do Europy gdzie sieja zamęt.

bender
wtorek, 6 lutego 2018, 10:41

To stosunkowo proste. Wyobraź sobie, że jesteś cywilem w strefie walk. Twoi znajomi chronią się w szpitalu, przedszkolu, świątyni ale te obracane są w perzynę z powietrza. Inni próbują uciekać do miasta obok, ale też są atakowani z powietrza. Wejście sołdatów również nie oznacza stabilizacji i porządku. Co ci zostaje? Naprawdę daleka wycieczka za granicę, a najlepiej za morze. Teraz poniał?

xd1
poniedziałek, 5 lutego 2018, 05:48

jestem pod wrażeniem rozwoju syrii pod panowaniem asadów w tym małym państwie było więcej szpitali niż w całych niemczech i francji razem wziętych a szczególnie dużo na terenach zajętych przez is i innych podobnych

Riddler
poniedziałek, 5 lutego 2018, 14:36

W Syrii są tylko szkoły, szpitale, przedszkola. Znaczy tylko te budynki stoją, skoro aż po dziś dzień je niszczą.

vvv
poniedziałek, 5 lutego 2018, 14:30

a raczej to co z nich pozostalo. oczywiscie szpitale w czasie wojny nie sa potrzebne

rozczochrany
niedziela, 4 lutego 2018, 16:29

A więc Al-kaida przeciwko której jeszcze niedawno walczyli polscy żołnierze w Iraku awansowała do rangi szlachetnych \"rebeliantów walczacych z reżimem prezydenta Baszara el-Asada\". Nic to, że to zwykli zbrodniarze mordujący ludzi a niektórzy z nich płynnie przechodzą do i z państwa islamskiego - konkurencyjnej organizacji. Gdy wygodnie są w mediach rebeliantami a jak zwracają się przeciwko swoim sponsorom znowu sa terrorystami.

vvv
poniedziałek, 5 lutego 2018, 12:43

isis jest obecnie w mundurkach rebeliantow Turcji. A al-kaida juz dawno sie rozpadla.

Bartek 1
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:52

Połowa z nich siedziała przed wojną w asadowskich więzieniach. Po cichu ale z honorami zostali wypuszczeni na wolność żeby Asad i Rosjanie mieli pretekst do kontynuacji wojny.

wet za wet
niedziela, 4 lutego 2018, 15:06

Jeśli SU-25 zestrzelony został rakietą dostarczoną przez USA, to USA złamało umowę z Bratysławy o 2005 o ograniczaniu rozpowszechniania się MANPADS i wtedy podejrzewam do Talibów trafią rosyjskiej rakiety tego rodzaju. Wina USA jest wysoce prawdopodobna, bo niedawno Kurdowie podobnie zestrzelili turecki helikopter.

rak
wtorek, 6 lutego 2018, 10:17

podejdźmy do tematu z drugiej strony i wymień jedną umowę/traktat której postanowień Rosja carska/sowiecka /putinowska nie zlamała???

vvv
poniedziałek, 5 lutego 2018, 11:36

kurdowie zestrzelili cobre za pomoca ruskiej igly kolego a one sa MADE IN RUSSIA. w syrii od dawna sa zdjecia strzal/igiel z Rosji oraz FN-6, QW-2 z Chin. Nigdzie nie widziano zadnego stingera. jezeli juz to manpads zostal dostarczony Chiny albo Iran

LLL
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:29

PI zdobywało na regularnych armiach Syrii i Iraku bardzo różny sprzęt, czemu nie mieliby zdobyć MANPADS? Dostarczanie takim świrom MANPADS to proszenie się o kłopoty. Przecież zawsze można to gdzieś przemycić i zestrzelić jakiegoś Jumbo Jeta przy lotnisku. Nie podejrzewam Amerykanów o szlachetne intencję, ale sądzę, że są pragmatyczni i tego nie robią.

cwwd
piątek, 6 kwietnia 2018, 13:36

Oczywiście, że usa zrobi nawet największą podłość. Ale w taki sposób żeby wyglądało to na działanie ich przeciwników. Nie cofną się nigdy przed żadną podłą intrygą. Działają tak zawsze i wszędzie.

Dropik
poniedziałek, 5 lutego 2018, 07:28

Dokładnie. Amerykańska rakieta prosto z Chin lub Rosji

Marek L.
poniedziałek, 5 lutego 2018, 02:04

A ty to tam wtedy byłeś, i ty to wtedy tam widziałeś (ponieważ: \"wina USA jest wysoce prawdopodobna\"....), że akurat ten SU-25, atakujący kolumny niewinnych i bezbronnych CYWILNYCH uchodźców, uciekających przed armią rzeźnika Baby-Assada, oraz terrorystycznymi bojówkami irańskimi, to był zestrzelony przez US Stingera ????

el_bantao
poniedziałek, 5 lutego 2018, 15:04

czy to na poważnie? Jedynymi którym zależy tam na ludziach a nie na słupkach w wykresach są właśnie Irańczycy i Asad. Vivat wolna Syria!

bender
wtorek, 6 lutego 2018, 10:17

Tia, normalnie łzy wzruszenia same się cisną z oczu jak człowiek sobie pomyśli o tym ludzkim Asadzie z jego mordowniami, gazowaniem cywili i brutalnością wojska. Jakkolwiek ten konflikt się zakończy to dni reżimu Asada są policzone. No chyba, że go Moskwa zakonserwuje. Ale wtedy konflikt się nie skończy.

Rocco
niedziela, 4 lutego 2018, 23:34

Ale Al Nursa to w zasadzie talibowie. Kogo dozbroją Rosjanie ? Kurdów a ci będą strzelać do tureckich maszyn ? ponadto jeśli Su25 został zestrzelony Igłą lub Strzałą to mógł być zdobyczny MANPADS który był w posiadaniu ISIS albo zdobyty w walce z syryjską armią Asada.

arona
niedziela, 4 lutego 2018, 23:27

Skąd ta nagonka na USA ? Nie bierzesz pod uwagi, że ta rakieta mogła być rosyjska lub chińska ? Na innych portalach wspomina się, że sami Rosjanie podejrzewają Igłę przejętą z arsenałów Assada. No ale fajnie jest wbić szpilę w Jankesów, nie ?

Raa
niedziela, 4 lutego 2018, 14:19

\"Rosyjski resort obrony powiadomił, że samolot został zestrzelony w trakcie oblotu strefy deeskalacji Idlib\". Deeskalacja w Rosyjskim wydaniu to grad rakiet niekierowanych? Bo na filmach widac, ze samolot dokonuje ataku na cele naziemne chwile przed trafieniem rakierą.

Smuteczek
poniedziałek, 5 lutego 2018, 00:25

Widac dokonuje oblotu rakiet niekierowanych :)

tak tylko...
niedziela, 4 lutego 2018, 14:03

Jakiś czas temu Szojgu oświadczył, że jeśli będzie latał nad Polską, to tylko bombowcem. Biorąc pod uwagę treść wypowiedzianych słów i stanowisko jakie zajmuje, utratę każdego samolotu przez siły zbrojne FR należy odczytywać jako zmniejszenie wyrażonej wobec Polski groźby. Komentując całe zdarzenie: małe, ale cieszy…

Wielbiciel Misia Puchatka - misia o wielkim sercu i odwrotnie proporcjonalnym rozumku
poniedziałek, 5 lutego 2018, 10:29

Po pierwsze: sprawa nie dotyczyła ministra Szojgu, po drugie: wypowiedź nie dotyczyła w żaden sposób Polski, po trzecie: odpowiedź na pytanie jak nazwać kogoś cieszącego się z sukcesu terrorystów z którymi jeszcze nie tak dawno walczyli polscy żołnierze w Iraku nasuwa się sama ale jest na tyle niecenzuralna, ze ja pominę. A sprawa wyglądała tak: w maju 2014 r. wicepremier Rosji D. Rogozin poleciał do Naddniestrza. Kiedy wracał do Rosji Ukraina oraz Rumunia zamknęły swoje przestrzenie powietrzne i nie wpuściły jego samolotu. Wtedy to napisał, że \"następnym razem poleci Tu-160\". Tak więc nie wiem czy wasze rusofobiczne stadko na Tym forum kłamstwo ma w genach czy też wypisywanie podobnych bzdur wynika z totalnej niewiedzy i bezmyślności (wszak w dobie Internetu wystarczy minuta aby przed skompromitowaniem się sprawdzić jakie naprawdę były fakty).

konkrety
poniedziałek, 5 lutego 2018, 00:28

Poproszę o źródło z wypowiedzią Szojgu.

tak tylko...
poniedziałek, 5 lutego 2018, 13:17

Przeprasza. Korekta: Szojgu napisał na tweeta, że przez Polskę najlepiej przejechać czołgami, o bombowcu napisał Rogozin, a dotyczyło to Rumunii, która nie chciała przepuścić go nad swoim terytorium, wtedy powiedział, że następnym razem przyleci nad Rumunię bombowcem Tu-160. Reasumując: Rosja grozi sąsiednim krajom, więc cieszymy się kiedy jej siły zbrojne tracą samoloty wojskowe. Wszystko do sprawdzenia w sieci, parę minut szukania...

Wielbiciel Misia Puchatka - misia o wielkim sercu i odwrotnie proporcjonalnym rozumku
środa, 7 lutego 2018, 17:21

A coś \"bliżej\" o tym wpisie Szojgu? Może jakiś cytat bądź źródło? Czy to prawda czy ciąg dalszy bajań w których \"bombowiec\" został zastąpiony \"czołgiem\"?

gosc
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:05

a nato rosje wychwala.

bender
wtorek, 6 lutego 2018, 10:02

aha, za sukcesy w praworządności, przestrzeganiu praw człowieka i deeskalacje napięcia w Europie :-P

Perkoon
niedziela, 4 lutego 2018, 23:24

Jeśli będzie latał do wysokości ok 4500m to zapraszamy już teraz

gosc
poniedziałek, 5 lutego 2018, 20:06

sa takie ,ktore tu nie przyleca ,bo nie musza i tak cie trafia.

tak tylko pytam...
poniedziałek, 5 lutego 2018, 12:50

Nie wiem, czy dobrze cię zrozumiałem, ale zapraszasz rosyjskie bombowce nad Polskę?

Tweets Defence24