Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: USA rezygnuje z pancerza; Cywile na misji będą traktowani jak wojskowi; Gates o negocjacjach Tarczy Antyrakietowej z Polską; Turcja przyczółkiem chińskiej zbrojeniówki w NATO

fot. US Army
fot. US Army

Przegląd prasy pod kątem obronności: 

Polityka, Koniec ery czołgów: Wieszczy tak dziennik "Washington Post" i na razie tylko w USA. W Stanach nawet wojskowi nie chcą już (…) czołgów i cięższych modeli bojowych wozów piechoty. Zgodnie z najnowszą modą woleliby np. rozwój poręczniejszych samolotów bezzałogowych. Ale z pomysłami żołnierzy niekoniecznie zgodzą się politycy. Ograniczenie zakupów dla armii spowoduje opór wpływowego lobby zbrojeniowego (…) A stratedzy podpowiadają zawsze, że niemądrze jest pozbywać się (…) gotowości do produkcji dowolnego typu uzbrojenia, (…)  nie wiadomo, jaki sprzęt będzie potrzebny podczas następnego konfliktu. Chyba więc pancerni nieprędko wypadną z łask.

Dziennik Gazeta Prawna, Artur Radwan, Cywile w wojsku na misji bez nadgodzin: Lekarze, psycholodzy czy ratownicy medyczni będą traktowani tak samo jak mundurowi. Takie rozwiązania przyjęła wczoraj Rada Ministrów w projekcie ustawy (…). (…) zadaniowy czas pracy będzie obejmował nie tylko wojskowych, ale także pracowników cywilnych, którzy będą przebywali na misjach. (…) proponowane wyłączenie obowiązywania przepisów kodeksu pracy (…) oznacza usunięcie ograniczeń dotyczących rozliczania godzin, w których wykonuje się obowiązki zawodowe. Wynikały one m.in. z przestrzegania normy dobowej i tygodniowej, konieczności zapewnienia przerwy na odpoczynek, a przede wszystkim nadgodzin.

Polska – Gazeta Krakowska, Jacek Stawiski, Jak USA negocjowały tarczę antyrakietową z Polską: Sporym zaskoczeniem dla amerykańskich mediów stały się wspomnienia niedawnego szefa Pentagonu Roberta Gatesa (…) pt. "Służba". (…) Książka Gatesa może być też ciekawa dla polskiego czytelnika – (…) sporo miejsca poświęcił okolicznościom negocjacji amerykańsko-polskich w kwestii tarczy antyrakietowej. (…) Według autora poprzedni prezydent Lech Kaczyński był entuzjastą tarczy antyrakietowej (…) Po przyjściu do władzy PO, pisze Gates, żądania wobec Amerykanów w sprawie tarczy były bardziej zdecydowane. (…) Rozdział o tarczy antyrakietowej w książce Gatesa kończy się (…) stwierdzeniem, które powinno dać dużo do myślenia politykom polskim. (…) Polski i Ameryki podczas budowy tarczy są rozbieżne: Polska chce dodatkowych gwarancji bezpieczeństwa od supermocarstwa. Takich gwarancji Stany Zjednoczone nie mogą udzielić, (…) cele amerykańskie to oddalenie zagrożenia ze strony Iranu. Jeśli ono zniknie, to tarcza przeciwko irańskiemu programowi rakietowemu w proponowanych wersjach może się okazać niepotrzebna.

Puls Biznesu, Armia chce zabrać grafen na wojnę: Wojsko bada, na co może mu się przydać ultranowoczesny, superwytrzymały materiał. Może w goglach noktowizyjnych, maskach gazowych i hełmach z projektu Tytan czy wozach bojowych. (...) - Produkujemy gogle noktowizyjne, których żołnierze używają podczas misji zagranicznych, w pustynnych warunkach. Staramy się pokryć szkło grafenem, by poprawić jego jakość i wytrzymałość - powiedział gazecie szef Bumaru PCO Ryszard Kardasz. (...) Firma Maskpol namawiana jest do podjęcia prac nad zastosowaniem grafenu w ramach programu Tytan, mającego za zadanie przygotowanie wyposażenia dla żołnierza XXI wieku.(...) Z kolei Bumar Łabędy, dostawca ciężkich wozów bojowych prowadzi prace dotyczące modyfikacji elementów gumowych i elastomerów z wykorzystaniem grafenu.

Dziennik Gazeta Prawna, Nino Dżikija, Chiński zbrojny klin w NATO: Mimo presji sojuszników z NATO Turcja nie zamierza zrezygnować z pomysłu zakupu chińskiego systemu obrony powietrznej. Chińczycy (…) proponują Ankarze atrakcyjną cenę, lecz także godzą się na transfer technologii. (…) Chodzi o warty 3,4 mld dol. kontrakt z chińskim CPMIEC przewidujący dostarczenie Turkom 12 baterii rakiet przeciwlotniczych FD-200. (…) Turcja zamierza rozwijać zbrojeniówkę, stosując zagraniczne technologie. Zgodnie z programem modernizacji sił zbrojnych rodzima produkcja ma stanowić coraz większy procent uzbrojenia armii. (…) Zgodnie z planami władz do 2016 r. Turcja ma wejść do pierwszej dziesiątki państw o największym sektorze zbrojeniowym.

Polityka, Misja w sprawie buta: Czy śnieg w Polsce różni się czymś od śniegu w Afganistanie? (…) w marcu 2013 r. z bydgoskiego Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych wysłano do Afganistanu czterech oficerów, by rozwiązać zgłoszony przez żołnierza z naszego kontyngentu problem ze ślizgającymi się butami. Ujawnił to dyrektor CDiS Włodzimierz Sąsiadek (gen. dyw. w stanie spoczynku), (…) podczas posiedzenia sejmowej komisji obrony (…). Wysłanie misji badawczej w sprawie ślizgającego się buta wydało się tak nieprawdopodobne, że zapytaliśmy o szczegóły tej eskapady. Rzecznik Centrum odpowiedział, że "weryfikacja obserwacji dotyczącej nakładek na buty" była tylko jednym z zadań oficerów wysłanych do Afganistanu.

Gazeta Polska Codziennie, Antoni Tyszka, Zachód przyjeżdża sprzątać ciała: Co najmniej 75 osób zginęło w ciągu jednej doby w rezultacie walk między muzułmanami a chrześcijanami w Republice Środkowoafrykańskiej. (…) międzynarodowe wojska nie reagują na prośby misji chrześcijańskich o ochronę. (…) rebelianci z Seleki zaatakowali m.in. misję w miejscowości Ngaoundaye, w której przebywają także polscy misjonarze (…) W związku z atakami rebeliantów aż 20 proc. ludności RŚA, czyli ok. 1 mln osób, musiało opuścić swoje domy. (…) ONZ poinformowała, że dla zatrzymania przemocy potrzeba zwiększenia liczby żołnierzy do 10 tys. W zeszłym tygodniu do RŚA wyjechali także pierwsi polscy żołnierze, którzy wesprą wojska francuskie. (…) MSZ RP zaproponowało polskim misjonarzom ewakuację z RŚA.

 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. tank_buster

    Amerykanie bardzo dobrze myślą w sprawie czołgów. Ich czas już minął i dalsze inwestowanie w nie to tylko strata pieniędzy.

  2. say69mat

    defence24: Polityka, Koniec ery czołgów: Wieszczy tak dziennik "Washington Post" i na razie tylko w USA. W Stanach nawet wojskowi nie chcą już (…) czołgów i cięższych modeli bojowych wozów piechoty. Zgodnie z najnowszą modą woleliby np. rozwój poręczniejszych samolotów bezzałogowych. say69mat: W formie komentarza polecam: Why the U.S. Military Can’t Kill the Benghazi Attackers With a Drone Strike k'lik: Read more: Why the U.S. Military Can't Kill Benghazi Attackers with a Drone Strike | TIME.com http://swampland.time.com/2014/02/02/why-the-u-s-military-cant-kill-the-benghazi-attackers-with-a-drone-strike/#ixzz2sR1zrZ1T

Reklama