Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

UH-60 Black Hawk; fot. U.S. Army

Środowy przegląd prasy: Sikorsky wycofa się z przetargu na śmigłowce?; Wojsko wzmocni wschodnią rubież; Rosyjski konsul informatyzował NATO; Zmiany w służbach: nie ma już na co czekać; VIP-y polskiego lotnictwa szkolą się w Krzesinach

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Dziennik Gazeta Prawna, Maciej Miłosz, Black Hawk odlatuje: "Nie zamierzamy złożyć oferty, dopóki warunki przetargowe nie zostaną zmienione", pisze w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego i wicepremiera Tomasza Siemoniaka Mick Maurer, prezes Sikorsky Aircraft Corporation, producenta helikopterów Black Hawk. (...) Warunki przetargowe są tak skonstruowane, że może je spełnić tylko jeden z trzech będących na placu boju oferentów. (...) To Ministerstwo Obrony Narodowej określa, czego potrzebują siły zbrojne, a nie oferenci wskazują, co mają do sprzedania. Ostateczne wymagania dotyczące śmigłowca wielozadaniowego były znane od maja, a SAC dysponuje śmigłowcami, które je spełniają - stwierdza płk Jacek Sońta, rzecznik MON. (...) Jeśli faktycznie Sikorsky Aircraft wycofa się z przetargu, to w grze zostaną Francuzi z helikopterem EC725 Caracal i Włosi (PZL Świdnik) z AW149. (...) W branży zbrojeniowej od dłuższego czasu mówi się o tym, że szansa na wybranie oferty ze Świdnika jest niewielka. Wycofanie się jednego z dwóch najpoważniejszych oferentów oznacza, że zadanie MON będzie znacznie utrudnione - jego pozycja negocjacyjna będzie słabsza.

Dziennik Gazeta Prawna, Wojciech Klicki, Zmiany w służbach: nie ma już na co czekać: "W Sejmie trwają prace nad projektem ustaw o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, które przenoszą nadzór nad tymi służbami z rąk premiera do MSW. (...) Na rozwiązanie czeka problem przetwarzania przez służby danych osobowych. (...) Najbardziej palący problem wiąże się jednak z retencją danych telekomunikacyjnych - billingów, danych o geolokalizacji czy o abonencie. (...) Jeśli nie powstaną nowe przepisy, operatorzy wciąż będą zmuszeni gromadzić informacje na nasz temat, ale służby nie będą miały podstaw prawnych, by po nie sięgać. (...) Do wszystkich tych wyzwań rząd może podejść minimalistycznie i utworzyć niezależny organ, który wybiórczo kontrolować będzie sięganie po dane telekomunikacyjne. Jest już nawet gotowy (...) projekt ustawy o komisji kontroli służb specjalnych."

Rzeczpospolita, Andrzej Stankiewicz, ABW chce wydalenia Swiridowa: "Wojewoda mazowiecki na wniosek ABW rozpoczął procedurę wydalenia z Polski rosyjskiego dziennikarza Leonida Swiridowa. (...) ABW podejrzewa go o szpiegostwo. Wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, również na wniosek ABW, cofnęło Swiridowowi, który oficjalnie jest korespondentem agencji Ria Novosti, akredytację prasową. (...) Swiridow miał już podobne problemy w przeszłości. W 2006 r. akredytację cofnęły mu Czechy."

Polska - Głos Wielkopolski, Joanna Labuda, VIP-y polskiego lotnictwa szkolą się w Krzesinach: "Lotnisko w Krzesinach opanowali najważniejsi dowódcy w polskim lotnictwie wojskowym. Rozpoczęła się operacja pod kryptonimem ZLOT 2014. (...) ZLOT 2014 to doskonała okazja do zebrania się wszystkich pilotów ze skrzydeł, baz, eskadr i grup lotniczych oraz wymiany doświadczeń między dowódcami (...). Kurs przede wszystkim jest testem umiejętności praktycznych i wiedzy technicznej dowódców lotniczych w całej armii. (...) Na lotnisku w Krzesinach wylądowały około 34 statki powietrzne. Wczoraj można było zobaczyć między innymi odrzutowce F-16, myśliwskie MiGi-29 i Ts Iskra - dodaje por. Grzegorz Jasianek. Ćwiczenia potrwają do 30 października."

Rzeczpospolita, Zbigniew Lentowicz, Wojsko wzmocni wschodnią rubież: Szczegółowy program odbudowy wojskowego potencjału na Mazurach, Podlasiu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu resort obrony narodowej ma przedstawić już w listopadzie. (...) Szef MON, który w zeszłym tygodniu odwiedził jednostkę w Siedlcach, przyznał, że wiele podobnych baz na ścianie wschodniej jest zaniedbanych i wymaga rekonstrukcji oraz pilnego wzmocnienia. (...) Wicepremier zapowiedział, że jednostki zostaną również zasilone kadrowo, a rekrutacji żołnierzy sprzyja wielkie zainteresowanie młodych ludzi służbą w mundurze. (...) Minister obrony skąpił informacji, ilu konkretnie żołnierzy i kadry planuje przesunąć na wschód. Nie zaprzeczył, że może chodzić o setki, nawet tysiące etatów. (...) W pierwszej kolejności szybkie i wyraźne wzmocnienie otrzymają bazy wojsk lądowych w Chełmie, Suwałkach i Siedlcach. (...)

Gazeta Polska, Grzegorz Wierzchołowski, Rosyjski konsul informatyzował NATO: "Firma Unizeto kierowana przez konsula honorowego Rosji informatyzowała nie tylko najważniejsze polskie instytucje i wywiad wojskowy. W 2009 r. spółka wygrała ważny przetarg na wsparcie systemów informatycznych NATO. (...) W lipcu 2009 r. Unizeto Technologies SA (...) wygrała międzynarodowy przetarg na wsparcie systemów informatycznych Sojuszu Północnoatlantyckiego. (...) Agencja Systemów Informatycznych NATO (...) to jeden z ważniejszych elementów działania struktur Sojuszu Północnoatlantyckiego, zapewniający informatyczne wsparcie niemal każdej militarnej operacji lub manewrów wojskowych. (...) Rok wcześniej (...) spółka rosyjskiego konsula podpisała umowę ze Służbą Wywiadu Wojskowego (SWW) na dostawę urządzeń teleinformatycznych w wykonaniu specjalnym, o wysokim poziomie zabezpieczeń, umożliwiających przetwarzanie informacji o klauzuli ściśle tajne."

Nasz Dziennik, Zmarł ostatni Hubalczyk: "Ostatni z żyjących hubalczyków, Romuald Roman Rodziewicz, wachmistrz Wojska Polskiego, zmarł w piątek w Domu Opiekuńczym "Jasna Góra" w Huddersfield w Anglii. (...) Po upadku Warszawy jako ochotnik wstąpił do Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego pod dowództwem mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala". Brał udział we wszystkich bitwach stoczonych przez oddział na Mazowszu i Kielecczyźnie. Po śmierci mjr. Hubala i rozproszeniu oddziału znalazł się w szeregach ZWZ-AK. W sierpniu 1943 roku został aresztowany przez Niemców. Był więziony w Auschwitz, później trafił do Buchenwaldu. Po wojnie osiadł w Wielkiej Brytanii."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (5)

  1. Sky

    Wow - Amerykańce robią się bezczelni. Dobrze by było jakby w końcu ktoś utarł im nosa i dla odmiany kontrakt wygrała któraś z europejskich firm.

    1. kpt_red

      Dla odmiany przetarg na śmigłowce dla Pogotowia Lotniczego wygrał EC przeciw AW. Dzięki temu dowiedzieliśmy że silniki nie wytrzymują deklarowanych 8000h

  2. Willgraf

    Sikorski ma za słabe silniki (prawie 2000KM mniej na dwóch silnikach od innych oferentów) i za małą prędkość, dodatkowo amerykanie uważają, ze offset nie potrzebny bo już go w Polsce produkują ! POLSKA nie da sobie wcisnąć kolejnego złomu , jak zakup tzw. "paradnego F-16" - całkowicie nie przydatnego ze swoimi dwoma lotniskami do konfliktu na naszym terenie i sterylnym podejściem do obsługi

  3. obywatel

    Niech się Amerykanie z BH wycofają, przesadna arogancja. Najlepszym bo od lat inwestującym w naszym kraju oferentem moim zdaniem jest AW ze Świdnikiem która faktycznie u nas produkuje.

  4. podbipieta

    Spij wachmistrzu w ciemnym grobie.Niech się Polska przyśni Tobie.

  5. say69mat

    def24.pl: /.../Nie zamierzamy złożyć oferty, dopóki warunki przetargowe nie zostaną zmienione", pisze w liście do prezydenta Bronisława Komorowskiego i wicepremiera Tomasza Siemoniaka Mick Maurer, prezes Sikorsky Aircraft Corporation, producenta helikopterów Black Hawk. (...) Warunki przetargowe są tak skonstruowane, że może je spełnić tylko jeden z trzech będących na placu boju oferentów. (...) To Ministerstwo Obrony Narodowej określa, czego potrzebują siły zbrojne, a nie oferenci wskazują, co mają do sprzedania. Ostateczne wymagania dotyczące śmigłowca wielozadaniowego były znane od maja, a SAC dysponuje śmigłowcami, które je spełniają - stwierdza płk Jacek Sońta, rzecznik MON. /.../ say69mat: Jak się wam wydaje czy EC725 jest rzeczywiście 'tym jedynym, wymarzonym i tym wyśnionym' dla naszej kawalerii powietrznej??? Tym bardziej, że jak bumerang obija mi się po głowie ostatnia misja bojowa Teamu 6 Navy SEAL w Afganistanie. Gdzie miast Black Hawkami na akcję poleciano Chinookiem. Efekt ... 38 pasażerów zginęło, w tym 22 operatorów tej słynnej jednostki. Stąd zastanawiam się czy w przypadku przetargu na śmigłowiec dla naszej armii nie mamy do czynienia z zupełnie odmienną opcją. Ponieważ w 'kuluarach' i 'poforach' biegają newsy, że MON ustawił kryteria przetargu tak, że w zasadzie. Jego warunki spełnia jedynie wariant maszyny Sikorskiego - UH-60M. Zastanawiam się, czy aby rząd nie przymierza się do zakupu śmigłowców, nie tyle w formule przetargowej. Ile w ramach procedury określanej mianem pilnej potrzeby operacyjnej. Gdzie szalenie istotną zmienną staje się ... czas, przeznaczony na realizację zamówienia. Czyli, dostarczenia maszyn oraz przeszkolenia żołnierzy i zbudowania niezbędnej infrastruktury niezbędnej dla funkcjonowania pozyskanych śmigłowców. Zatem, czy patrząc na kwestię wyposażenia naszej armii w nowoczesne maszyny, w odniesieniu do determinanty konfliktu na Ukrainie. Czy zatem mamy ten niezbędny dla realizacji formuły przetargowej ... czas???

Reklama