Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Siemoniak: wojny nie będzie, Polska jest bezpieczna; U.S. Army tylko rotacyjnie; Za mundurem naród sznurem; Na Ukrainie się nie skończy. Musimy być gotowi do obrony; Dostawy broni czy inwazja

Fot: US Army
Fot: US Army

Przegląd prasy pod kątem obronności. 

Gazeta Wyborcza, Renata Grochal, Siemoniak: wojny nie będzie, Polska jest bezpieczna: 
„ Renata Grochal: (…) Słyszałam, że ludzie zaczepiają pana na ulicy i pytają, czy będzie wojna. Co pan im odpowiada? (…)
Tomasz Siemoniak, wicepremier, szef MON: (…) Od roku to jest stały temat w rozmowach, zarówno z obcymi ludźmi na ulicy, jak i ze znajomymi, sąsiadami. (…) Odpowiadam, że wojny nie będzie i że Polska jest bezpieczna, bo mamy własne zdolności obronne i jesteśmy w NATO. (…) Nie można lekceważyć Rosji, ale nie można też wpadać w panikę. Powinniśmy dbać o własną obronę, dbać o NATO, by budowało stałą obecność w Polsce. (...)
Czy ćwiczenia wojskowe w Sochaczewie z użyciem amerykańskich rakiet Patriot to była odpowiedź na rozmieszczenie iskanderów w obwodzie kaliningradzkim?
To operacja "Atlantic Resolve" podjęta przez USA, polegająca na ciągłych ćwiczeniach i rotacyjnej obecności wojskowej w Polsce i Europie Wschodniej. (…)
Ilu jest dziś żołnierzy amerykańskich w Polsce?
Ta liczba się zmienia każdego dnia(…) W tej chwili ćwiczy w Polsce ponad 400 żołnierzy z USA i 220 z Kanady.


Polityka, Juliusz Ćwieluch, Za mundurem naród sznurem:  „(…) Właściwie każdy mężczyzna może spodziewać się wezwania na ćwiczenia. (…) ochotniczy zryw, do którego namawia minister obrony narodowej, to zasłona dymna dla pierwszych od ponad 15 lat ćwiczeń w trybie mobilizacji.  (…)Po kilku latach bezskutecznych zabiegów wojskowym udało się przekonać polityków do zmiany postawy w sprawie ćwiczeń, powołań (…) Powrotu do poboru nie będzie, ale dużo ćwiczeń już tak. I to nie zawsze dla tych, którzy mieliby ochotę brać w nich udział.”


Dziennik Gazeta Prawna, Dominika Ćosić, Na Ukrainie się nie skończy. Musimy być gotowi do obrony: W wywiadzie dla DGP Zbigniew Brzeziński ostrzega, że jeśli Rosja zwycięży na Ukrainie, może wyciągnąć rękę po kolejne kraje leżące kiedyś w strefie wpływów ZSRR, takie jak Polska czy kraje bałtyckie. – „Rosja prowadzi teraz ekspansywną politykę i każdy scenariusz jest niestety realny.” - uważa Brzeziński.


Nasz Dziennik, Maciej Walaszczyk, U.S. Army tylko rotacyjnie: „MON chce, by amerykańscy żołnierze stacjonowali na stale w Polsce. Rząd nie prowadzi jednak żadnej akcji dyplomatycznej w tym celu, a sami Amerykanie wolą rotacyjną obecność. (…) Wczoraj w telewizyjnym wywiadzie szef MON oświadczył, że Polska zabiega o stałą obecność wojsk amerykańskich, widzi w nich przyjaciół i "bardzo życzy sobie ich obecności". (…) Zdaniem Krzysztofa Szczerskiego (PiS), byłego wiceszefa

MSZ, to, co widać, sprowadza się jednak wyłącznie do zwiększenia obecności sojuszników w ramach rotacji. (…) wątek stałej obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce to bardziej inicjatywa Siemoniaka niż konsekwentna strategia gabinetu.”


Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Dostawy broni czy inwazja: Jak donosi Rzeczpospolita, Kongres wzywa prezydenta USA do wysłania broni na Ukrainę głosami ¾ członków Izby Reprezentantów. – „Izba Reprezentantów (…) wzywa prezydenta, by bez zwłoki (…) zaoferował Ukrainie broń służącą do obrony.” – Czytamy w przyjętej we wtorek rezolucji. Takie postawienie sprawy budzi zrozumiały sprzeciw Rosji, ale Ukraińcy obawiają się równie silnego przeciwdziałania ze strony Angeli Merkel. 

Reklama

Komentarze (2)

  1. defender

    z naszego dziennika słaby artykuł, nie wiem czy celowo, czy też z prostej niewiedzy wynikające błędne stwierdzenia że rząd nie prowadzi żadnej akcji w tym celu, już w grudniu 2009 podpisaliśmy przecież SOFA, a w samym zeszłym roku wynegocjowano 3 konkretne zapisy wykonawcze dotyczące tej umowy...

  2. OMEN

    Taa... Siemoniak- Wojny nie będzie. Brzeziński - Na Ukrainie się nie skończy. Któremu wierzyć? w 39r. elity polityczne, ufne w zachodnie sojusze, też twierdziły że wojny nie będzie. SI VIS PACEM , PARA BELLUM...

Reklama