Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy: Nowy minister za Skrzypczaka; Narodowe Siły Rezerwowe do naprawy; Pijany oficer SKW

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Fakt, Nowy minister za Skrzypczaka- Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak ma nowego zastępcę. Maciej Jankowski został podsekretarzem stanu. Maciej Jankowski obejmie w MON kilka departamentów, m.in. spraw socjalnych, a także będzie sprawować bieżący nadzór nad Wojskową Agencją Mieszkaniową oraz koordynować współpracę ministerstwa z parlamentem. Zastąpił gen. Waldemara Skrzypczaka, któremu zarzucano, że w przetargach dla wojska mógł wspierać izraelskie firmy zbrojeniowe. Sprawa wywołała wielką burzę.

Polska Gazeta Wrocławska, Narodowe Siły Rezerwowe do naprawy- Sprawniejszy nabór do Narodowych Sił Rezerwowych, racjonalniejsze szkolenia, atrakcyjniejsza służba, korzystniejsze przepisy dla pracodawców osób powoływanych na ćwiczenia - to cel przepisów, którymi zajmie się Sejm. Na najbliższym posiedzeniu Izba ma rozpatrywać projekt nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony przyjęty w listopadzie przez Radę Ministrów, a wniesiony przez ministra.

Super Express, Pijany oficer SKW- Amerykańscy żołnierze odnaleźli w Afganistanie pijanego polskiego pułkownika B., oficera Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Sprawę żołnierza, który w trybie pilnym już wrócił do kraju, bada Ministerstwo Obrony Narodowej. - W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości mających związek z zaistniałą sytuacją w stosunku do żołnierza SKW, który naruszył obowiązujące normy, zastosowany zostanie określony środek dyscyplinarny - informuje biuro prasowe MON. Tymczasem sam pułkownik B. twierdzi, że żadne zdarzenie z jego udziałem nie miało miejsca. - To jakieś bzdury i pomówienia. 

Maksymilian Radzimirski, Rzeczpospolita, Miasto twierdza- Do Soczi mogą wjechać tylko samochody z tamtejszą rejestracją, posiadające specjalną akredytację olimpijską oraz pojazdy służb mundurowych (...) W mieście utworzono także strefy, do których można będzie dostać się jedynie po kontroli policyjnej. Kierowcy, którzy złamią niedawno wprowadzone zakazy, otrzymają "olimpijskie mandaty" - 5000 rubli (ok. 150 dolarów) za jazdę pasem ruchu przeznaczonym dla służb i transportu publicznego oraz 3000 rubli (ok. 90 dolarów) za wjazd do Soczi bez przepustki lub naruszenie przepisów parkingowych. Ale obostrzenia dotyczą nie tylko kurortu. Dookoła Soczi także utworzono strefę zamkniętą. Jej część przebiega wzdłuż granicy Rosji z Abchazją - republiką, która mając poparcie rosyjskiego rządu, sześć lat temu oddzieliła się od Gruzji. Wstęp do tych rejonów będzie niemożliwy dla zwykłego śmiertelnika. 0 przepustki mogą starać się jedynie żołnierze, policjanci i funkcjonariusze służb specjalnych.

Gazeta Wyborcza Opole, Rekord Saperów- Dokładnie 22 345 niebezpiecznych przedmiotów zabezpieczyli i zdetonowali w minionym roku saperzy z Brzegu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama