Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: MON zawiesza testy DNA, Bitwy pancerne na Ukrainie, Rosyjski cyberatak na energetykę?; Drony przysparzają wrogów USA; Majdan chce broni, nie obietnic
Przegląd prasy pod kątem obronności.
Gazeta Wyborcza, Ewa Siedlecka, MON zawiesza testy DNA: Resort obrony wstrzymał program pobierania próbek DNA od żołnierzy i pracowników cywilnych wojska. (…) - Zbieranie danych genetycznych zostało wstrzymane z powodu stanowiska Agencji Oceny Technologii Medycznych - powiedział doradca ministra obrony generał prof. Bogusław Pacek. Jednak, (…) program pobierania DNA do celów identyfikacji poległych żołnierzy będzie kontynuowany. (…)AOTM nie kwestionowała jedynie zbierania danych do identyfikacji poległych, wszystkie pozostałe cele deklarowane przez MON podważyła.
Rzeczpospolita, Andrzej Łomanowski, Starcie dyplomatów i czołgów: Ukraina Natychmiast po zakończeniu rozejmu rozpoczęły się ciężkie walki (…) Największym starciem była bitwa pancerna na dalekich przedmieściach Doniecka, koło wioski Karłowka - walczyły czołgi ukraińskiej armii i rosyjskich separatystów. (…)W ciągu tygodnia formalnego obowiązywania rozejmu przez rosyjską granicę przedostawały się kolumny z rosyjskimi posiłkami i sprzętem. (…) szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt (…) oskarżył wprost Rosję o "dostarczanie ciężkiej broni na Ukrainę". "To jest nie do pogodzenia z europejskimi i międzynarodowymi zasadami i prawami" - dodał.
Gazeta Wyborcza, Paweł Górecki, Cyberszpieg w energetyce: Grupa hakerów o nazwie Dragonfly umieściła złośliwe oprogramowanie na komputerach firm sektora energetycznego w Ameryce i Europie, także w Polsce. (…) Koncentrowała się na działaniach szpiegowskich, ale teoretycznie mogła też zdalnie destabilizować systemy energetyczne wielu krajów. (…) Nie wiadomo, czy sytuacja jest całkiem opanowana. (…) Wprowadzenie złośliwego oprogramowania do bardzo dobrze strzeżonych systemów energetycznych było trudnym zadaniem wymagającym skoordynowanych działań. (…) Brytyjski dziennik "Financial Times" cytuje eksperta, który podejrzewa, że za atakami mogą stać rosyjskie służby specjalne. Znaki pisane cyrylicą w złośliwym kodzie wspierają ten rosyjski trop.
Gazeta Polska, Wojciech Mucha, Majdan chce broni, nie obietnic: Kilkaset osób - żołnierzy z ochotniczych batalionów obrony terytorialnej "Donbas", "Ajdar" i "Azow" wspieranych przez kijowian i manifestujących na Majdanie - zebrało się w niedzielę (…) Tłum domagał się od Petra Poroszenki zerwania zawieszenia broni we wschodnich regionach Ukrainy i wprowadzenia na tym obszarze stanu wojennego. (…) Kategorycznie domagano się również wprowadzenia przez Unię Europejską i USA trzeciego etapu sankcji na Rosję. (…)Napięta sytuacja przysłoniła piątkowe podpisanie w Brukseli drugiej części umowy stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską (…). Piątkowy dokument dotyczył utworzenia strefy wolnego handlu (stopniowe zniesienie ceł), a także współpracy gospodarczej, sądowej i tej poświęconej sprawom wewnętrznym.
Polityka, Dron to nie gra: Barack Obama rok temu obiecał, że jego rząd stworzy nowe zasady bojowego wykorzystania dronów (…) CIA ma z natury tendencję do utajniania całej swojej działalności i ta tajemniczość może sprawiać, że używanie samolotów bezzałogowych przysparza Ameryce nieprzyjaciół, zamiast ich eliminować(…) Na świecie trwa dronowy wyścig zbrojeń i prawdopodobnie jest tylko kwestią czasu, gdy inne państwa - np. Rosja na Ukrainie - zaczną naśladować Amerykę i będą atakowały dowolnie wybrane osoby, przebywające także poza obszarem działań wojennych.
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102