Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środowy przegląd prasy: Krew na Majdanie; Wielki przetarg na mundury; Generał Potasiński patronem Formozy; Dowód osobisty, który niczego nie będzie dowodził; Unia domknęła północną granicę z Rosją; ABW bada koncesję na wydobycie miedzi,
Przegląd prasy pod kątem obronności:
Rzeczpospolita, Znowu krew na Majdanie, Tomasz Piechal, Piotr Jendroszczyk: Brutalna próba pacyfikacji Majdanu. Giną ludzie. Sytuacja w Kijowie wymknęła się spod kontroli. Ukraińskie władze przystąpiły wczoraj wieczorem do szturmu na Majdan Niepodległości w Kijowie, gdzie znajduje się miasteczko namiotowe przeciwników rządu. Na demonstrantów ruszył transporter opancerzony, jednak został on podpalony przez demonstrantów. Milicja polewała ludzi armatkami wodnymi, usiłowała też niszczyć barykady. Płonęły opony oraz namioty obrońców Majdanu. Przywódcy opozycji słali dramatyczne apele do przywódców państw z prośbą o powstrzymanie ataków na demonstrantów Wtorek miał być dniem posiedzenia Rady Najwyższej, na którym opozycja chciała przegłosować zmianę konstytucji. Do parlamentarnego zwarcia politycznych sił nie doszło. Walka przeniosła się na ulice stolicy. Od wczesnych godzin rannych ludzie zbierali się na Majdanie, aby wziąć udział w marszu pod budynek parlamentu, gdzie od godziny 9 czasu polskiego miała trwać debata. Tłum kilkunastu tysięcy manifestantów przeszedł ulicą Instytucką i bocznymi ulicami starał się dostać pod budynek Rady Najwyższej. Doszło do pierwszego starcia pomiędzy protestującymi a służbami porządkowymi. Sytuacja się pogarszała z minuty na minutę. Manifestanci zostali otoczeni przez milicję, a z okolicznych dachów Berkut rzucał w środek tłumu granaty hukowe i dymne. Według relacji świadków do części z nich przymocowane były pakunki z gwoździami.
Polityka, Za mundurem krawcy sznurem: Polskie wojsko ogłosiło przetarg na zakup 500 tys. sztuk mundurów. To już trzeci przetarg na mundury wzoru 2010 w ciągu ostatnich lat. W poprzednich dwóch również kupiono 500 tys. Jak na 100-tys. armię, zakupy wydają się rozpasane. Wojsko przekonuje jednak, że kupuje racjonalnie, "Żołnierzowi przysługuje rocznie jeden mundur polowy wz. 2010 oraz jeden mundur polowy letni wz. 2010" - informuje Departament Prasowo-Informacyjny MON. Ale od producentów wymaga się dwuletniego okresu "normatywnej używalności"! trzyletniego okresu gwarancyjnego. Co ma wpływ na cenę. Mundury wz. 2010 zastępują poprzednie wz. 93, które były zmodyfikowaną wersją modelu sprzed prawie 40 lat.
Dziennik Polski, Generał Potasiński patronem Formozy, Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak zdecydował, że od marca tego roku generał Włodzimierz Potasiński będzie patronem komandosów z Jednostki Wojskowej Formoza w Gdyni. Stworzył potęgę sił specjalnych, którą teraz osłabiają zmiany wprowadzone przez resort obrony narodowej. To jeden z wysokich rangą polskich oficerów, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli wraz z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Gen. Potasiński był wówczas dowódcą Wojsk Specjalnych. To, by gen. Potasiński został ich patronem, zaproponowali MON sami żołnierze Formozy. Stało się tak w ubiegłym roku, zanim jeszcze resort wprowadził zmiany w funkcjonowaniu jed-nostekspecjalnych, tym samym negując coś, o co przez lata walczył... gen. Potasiński. -Jest w tym rzeczywiście pewienparadoks, że ministerstwo ogłasza Włodzimierza Potasińskiego patronem Formozy, a jednocześnie dość nonszalancko traktuje wojska specjalne, zbudowane według wizji generała - przyznaje Marcin Ogdowski, dziennikarz
Dziennik Gazeta Prawna, Robert Zieliński, Dowód osobisty, który niczego nie będzie dowodził: Nad projektem nowego dowodu osobistego pracuje zespół, w skład którego wchodzą urzędnicy resortu, eksperci z Centralnego Ośrodka Informatyki MSW, ludzie służb specjalnych i przedstawiciele spółki drukującej dokument, czyli PWPW. - Teraz wyszło na jaw, że dwa lata temu urzędnicy odebrali aplikację do obsługi dowodów osobistych, która nie obsługuje podpisu - mówi jedna z pracujących w zespole osób. I w nowym dokumencie nie będzie danych meldunkowych (co wynika z prawa), ale też podpisu właściciela. Po co właścicielowi taki dokument. Aplikacja ZMOKU ma służyć urzędnikom do ewidencji ludności i wydawania dowodu osobistego. Dla MSW stworzyła ją firma Sygnity za 23 mln zŁ Dalsze 38 mln zł kosztował sprzęt (komputery, serwery). Do dziś nie jest używana w żadnej gminie.
Rzeczpospolita, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego przyspieszy działania, by wyjaśnić sprawę przyznania koncesji na wydobycie miedzi spółce Miedzi Copper, należącej do kanadyjskiego funduszu Lumina Capital - poinformował premier Donald Tusk. Premier poprosił o przygotowanie precyzyjnego wyjaśnienia powodów, dla których wybrano akurat tę f irmę. 0 koncesję ubiegała się także KGHM, która złożyła odwołanie od decyzji ministerstwa. - Jeśli potwierdzi się moje przeświadczenie, że w interesie państwa leży wzmacnianie, a nie osłabianie poprzez dopuszczanie konkurencji KGHM, oczywiście zgodnie z regułami, to będziemy korzystali z naszych możliwości, jeśli chodzi o tryb odwoławczy - powiedział premier.
Gazeta Polska Codziennie, Unia domknęła północną granicę z Rosją, Rosja i Estonia podpisały wczoraj dwa traktaty o granicy lądowej i morskiej. Układy te wyznaczają zarazem odcinek wschodniej granicy UE i NATO z Federacją Rosyjską. Estonia była jedynym spośród trzech państw nadbałtyckich, które od rozpadu ZSRS nie miało porozumienia o granicy z Rosją. Litwa układ taki podpisała w 1997 r., Łotwa w 2007 r.