Defence24.pl - wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka

Środowy przegląd prasy- Generał i firmy zbrojeniowe; Jak UE ochroni nas w sieci; Nie ma dowodów na zamach w Smoleńsku

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Generał i firmy zbrojeniowe- Wiemy, jakie zastrzeżenie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a także ABW zgłaszały przed nominacją gen. Waldemara Skrzypczaka na wiceministra MON. Chodziło m.in. o współpracę ze spółką L&J Technologies Trading oraz firmą WB Electronics (...) Gen. Skrzypczak broni się, twierdząc, że w przypadku WB Electronics - firmy cenionej w branży- przygotowywał jedynie ekspertyzy. Inny charakter miała współpraca z L&J - tu był m.in. członkiem zarządu. Ale na korzyść generała przemawiało to, że L&J jest firmą konsultingową, która współpracuje m.in. z PKP i PKO BP, a także oferuje produkcję cywilną (zbiorniki, oprzyrządowanie, kalibratory). Jednak firmą, dla której trzy lata temu wykonywała stosunkowo dużo zleceń, było Przemysłowe Centrum Optyki, jedna z perełek zbrojeniówki (...) To właśnie w trakcie pracy w L&J generał stał się właścicielem samochodu Dodge Journey, którego zakupem za30tys. zł zainteresował się kontrwywiad wojskowy, podejrzewając zaniżenie ceny.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, Nie ma dowodów na zamach- Dziś mamy dwie dominujące w dyskusji publicznej hipotezy. Zamachową i inne przyczyny, w których mieszczą się m.in. sposób nawigacji i zewnętrzne okoliczności, w jakich znajdował się wtedy samolot. Hipoteza zamachowa w materiałach śledztwa z biegiem czasu zdecydowanie maleje. Podkreślam: dotąd prokuratorzy nie znaleźli niczego, co mogłoby ją potwierdzić (...) Dysponujemy zgranymi z oryginałów zapisami czarnych skrzynek. Nasi biegli już określili, że to nagranie nie nosi żadnych śladów przekłamań, wobec czego procesowo ma taki sam charakter jak oryginał (...) Zakończymy postępowanie na podstawie tych materiałów, jakimi będziemy dysponować. Ale ze strony rosyjskiej nie mamy decyzji, że ich nie przyślą, więc oczekujemy, że materiały przyjdą. Rosja też chce zakończyć swoje śledztwo, jest przedłużone do 10 grudnia.

Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, Jak UE ochroni nas w sieci- Ma powstać dobra definicja danych osobowych. Ale firmy będą mogły tworzyć profile klientów i handlować naszymi danymi osobowymi w internecie. Z taką propozycją rozporządzenia o ochronie danych osobowych przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zasiądą do negocjacji z Komisją Europejską i rządami krajów Unii. Przegłosowała ją w poniedziałek wieczorem komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego (...) -Uzyskaliśmy trochę podrasowane status quo w stosunku do tego, jak ochrona danych wygląda dzisiaj. Największą zdobyczą jest to, że tym samym regułom będą podlegać wszystkie firmy działające na terenie UE - ocenia prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz.

Dziennik Wschodni, Szkolenie asów naszego lotnictwa- Kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych zleciało do Poznania-Krzesin na Zlot 2013. Nad poznańskim niebem będą do czwartku trwały ćwiczenia prowadzone przez najważniejszych w polskim lotnictwie wojskowym dowódców. W poznańskiej 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego pojawił się również generał broni Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych. 

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, MON chce ciąć etaty pracowników cywilnych-Szef resortu obrony narodowej zamierza zredukować liczbę etatów w podległych mu instytucjach. Od stycznia 2015 r. agencje mienia wojskowego i mieszkaniowa zostaną połączone w jeden urząd - agencji zasobów majątkowych wojska. W efekcie pracę ma stracić 250 osób.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.