Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środowy przegląd prasy- Generał i firmy zbrojeniowe; Jak UE ochroni nas w sieci; Nie ma dowodów na zamach w Smoleńsku

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, Generał i firmy zbrojeniowe- Wiemy, jakie zastrzeżenie Służba Kontrwywiadu Wojskowego, a także ABW zgłaszały przed nominacją gen. Waldemara Skrzypczaka na wiceministra MON. Chodziło m.in. o współpracę ze spółką L&J Technologies Trading oraz firmą WB Electronics (...) Gen. Skrzypczak broni się, twierdząc, że w przypadku WB Electronics - firmy cenionej w branży- przygotowywał jedynie ekspertyzy. Inny charakter miała współpraca z L&J - tu był m.in. członkiem zarządu. Ale na korzyść generała przemawiało to, że L&J jest firmą konsultingową, która współpracuje m.in. z PKP i PKO BP, a także oferuje produkcję cywilną (zbiorniki, oprzyrządowanie, kalibratory). Jednak firmą, dla której trzy lata temu wykonywała stosunkowo dużo zleceń, było Przemysłowe Centrum Optyki, jedna z perełek zbrojeniówki (...) To właśnie w trakcie pracy w L&J generał stał się właścicielem samochodu Dodge Journey, którego zakupem za30tys. zł zainteresował się kontrwywiad wojskowy, podejrzewając zaniżenie ceny.

Wojciech Czuchnowski, Gazeta Wyborcza, Nie ma dowodów na zamach- Dziś mamy dwie dominujące w dyskusji publicznej hipotezy. Zamachową i inne przyczyny, w których mieszczą się m.in. sposób nawigacji i zewnętrzne okoliczności, w jakich znajdował się wtedy samolot. Hipoteza zamachowa w materiałach śledztwa z biegiem czasu zdecydowanie maleje. Podkreślam: dotąd prokuratorzy nie znaleźli niczego, co mogłoby ją potwierdzić (...) Dysponujemy zgranymi z oryginałów zapisami czarnych skrzynek. Nasi biegli już określili, że to nagranie nie nosi żadnych śladów przekłamań, wobec czego procesowo ma taki sam charakter jak oryginał (...) Zakończymy postępowanie na podstawie tych materiałów, jakimi będziemy dysponować. Ale ze strony rosyjskiej nie mamy decyzji, że ich nie przyślą, więc oczekujemy, że materiały przyjdą. Rosja też chce zakończyć swoje śledztwo, jest przedłużone do 10 grudnia.

Ewa Siedlecka, Gazeta Wyborcza, Jak UE ochroni nas w sieci- Ma powstać dobra definicja danych osobowych. Ale firmy będą mogły tworzyć profile klientów i handlować naszymi danymi osobowymi w internecie. Z taką propozycją rozporządzenia o ochronie danych osobowych przedstawiciele Parlamentu Europejskiego zasiądą do negocjacji z Komisją Europejską i rządami krajów Unii. Przegłosowała ją w poniedziałek wieczorem komisja wolności obywatelskich, sprawiedliwości i spraw wewnętrznych (LIBE) Parlamentu Europejskiego (...) -Uzyskaliśmy trochę podrasowane status quo w stosunku do tego, jak ochrona danych wygląda dzisiaj. Największą zdobyczą jest to, że tym samym regułom będą podlegać wszystkie firmy działające na terenie UE - ocenia prezes fundacji Panoptykon Katarzyna Szymielewicz.

Dziennik Wschodni, Szkolenie asów naszego lotnictwa- Kilkadziesiąt samolotów i śmigłowców polskich Sił Powietrznych zleciało do Poznania-Krzesin na Zlot 2013. Nad poznańskim niebem będą do czwartku trwały ćwiczenia prowadzone przez najważniejszych w polskim lotnictwie wojskowym dowódców. W poznańskiej 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego pojawił się również generał broni Lech Majewski, dowódca Sił Powietrznych. 

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, MON chce ciąć etaty pracowników cywilnych-Szef resortu obrony narodowej zamierza zredukować liczbę etatów w podległych mu instytucjach. Od stycznia 2015 r. agencje mienia wojskowego i mieszkaniowa zostaną połączone w jeden urząd - agencji zasobów majątkowych wojska. W efekcie pracę ma stracić 250 osób.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Krzysztof

  Cenie 'Defence24' za wiele ciekawych informacji dotyczących techniki wojskowej i zagadnień z tym związanych. Dlatego bardzo proszę nie publikujcie tutaj, oszczerczych artykułów z 'gw' na temat Smoleńska i rozgrywek politycznych środowiska związanego z tym szmatławcem. Publikując je powtarzacie wiele kłamstw, których autorami są osoby o wątpliwej prawości. Dobry Polski obyczaj uczy nas szacunku dla zmarłych niezależnie od naszych sympatii, czy antypatii.

  1. Zgryźliwy

   Ma Pan, Panie Krzysztofie 1000% racji. Pozdrawiam.

 2. andy

  błagam przestancie drukować komentarzy GW na temat Smoleńska ...

 3. Zbigniew

  Połączenie Agencji Mienia Wojskowego i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej? Redukcja etatów w instytucjach centralnych? Eee... Zasadniczo należałoby się po prostu cofnąć do expose premiera (pierwszego), w którym zapowiedział likwidację AMW. Oczywiście, zgodnie z zapowiedziami nic się nie zmieniło.... AMW jest do dzisiaj.... Dla mniej wtajemniczonych. AMW zasadniczo zajmuje się zbyciem, zagospodarowaniem (?) sprzętu wojskowego, a dodatkowo zagospodarowywaniem zbędnej infrastruktury. WAM zasadniczo zajmuje się zarządzaniem zasobami mieszkaniowymi i specjalnymi. Oznacza to, iż AMW jest częścią systemu zarządzania cyklem życia sprzętu wojskowego a WAM zajmuje się administrowaniem zasobami mieszkaniowymi, biurowymi i innymi. Dyrektywa Obronna jak i dokumenty NATO jasno precyzują, iż wycofanie i utylizacja sprzętu wojskowego jest częścią jego cyklu życia - winna podlegać jednolitemu zarządzaniu. Funkcje AMW winne więc być włączone do Systemu Pozyskiwania (Pionu Uzbrojenia i Modernizacji?) zaś Agencja zlikwidowana zgodnie z zapowiedzią Premiera. Próba łączenia Agencji świadczy o braku wiedzy twórców pomysłu lub próbą generacji nowych stanowisk bądź zwykłą walką frakcyjną o posady... oczywiście zawsze można uznać, iż połączenie np. Ministerstwa Rolnictwa z Ministerstwem Zdrowia jest także sensowną reformą:)

Reklama