Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl:Coraz większe kłopoty z cybergangami; Rusza ochotnicza cyberarmia w Polsce; Czy offset w programie Wisła ma szanse się udać?; Wybuch na Manhattanie atakiem terrorystycznym?; Szwecja wysyła wojsko na Gotlandię w obawie przed inwazją FR

Fot. Joakim Elovsson/siły zbrojne Szwecji.
Fot. Joakim Elovsson/siły zbrojne Szwecji.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Jakub Wątor, Gazeta Wyborcza, "W sieci cybergangów": Możliwości cyberataków na inne państwo nie są już niczym nowym, a ataki na zwykłego Kowalskiego są coraz częstsze. "Dziś cybergangi są już niemal jak korporacje. Mają działy obsługi klienta instruujące ofiary, jak wpłacić okup, programistów piszących wirusy, działy tłumaczeń, by e-maila z wirusem wysłać np. obywatelom Polski w poprawnym gramatycznie języku polskim. - Nikt nie jest bezpieczny. Cyberprzestępcy są wciąż krok przed nami, bo bez oporów łamią prawo. A my musimy ciągle za nimi gonić"


Witold Ferfecki, Rzeczpospolita, "Rośnie polska cyberarmia": W warszawskiej cytadeli, ruszą szkolenia dla cyberobrony terytorialnej. Zajęcia poprowadzą specjaliści z Polskiej Obywatelskiej Cyberobrony, która jest stowarzyszeniem zatwierdzony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Udział w szkoleniu wezmą ochotnicy z organizacji paramilitarnych biorących udział w tworzeniu Wojsk Obrony Terytorialnej.


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, "Offset za patrioty. Czy tym razem się uda?": Zakup systemu Patriot przez polskę może kosztować od 30 do 50 mld zł. Planowany koszt offsetu zatem będzie w granicach 6 - 7 mld zł. Czy tym razem uda się transfer technologiczny oraz pozyskanie licencji przez polski przemysł zbrojeniowy? Artykuł jest szczegółową analizą możliwości offsetowych w programie Wisła.


Polityka, "Zastraszyć Nowy Jork": Nie wiadomo czy wybuch improwizowanej bomby w  Nowym Jorku miał być spektakularnym atakiem terrorystycznym czy jedynie dziełem pojedynczego szaleńca. Władze amerykańskie nie chcą przyznać oficjalnie, że wybuch był aktem terroru. "Trwa tam doroczna sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ z udziałem przywódców prawie 200 państw, z prezydentem Obamą włącznie. Niewykluczone, że to także mieli na względzie sprawcy eksplozji na Manhattanie. Do ochrony miasta władze zmobilizowały dodatkowy tysiąc policjantów i żołnierzy Gwardii Narodowej. W sprawie eksplozji jest jeszcze wiele znaków zapytania. "


KW, Gazeta Polska Codziennie, "Szwedzka armia wzmacnia Gotlandię": Szwecja obawia się działania zbrojnego Rosji na Gotlandii. Władze w Sztokholmie zdecydowały się wysłać w trybie alarmowym oddział wojsk specjalnych.  "Służby specjalne Szwecji pozyskały informacje o planowanych akcjach prowokacyjnych rosyjskich sił zbrojnych, wymierzonych w Gotlandię - wyspę położoną na środku Morza Bałtyckiego. Władze w Sztokholmie zdecydowały o wysłaniu tam dodatkowego oddziału żołnierzy."


PAP, Nasz Dziennik, "Siatka powiązań": Zamachowiec z Nicei nie miał powiązań z Państwem Islamskim, a był jedynie pod wpływem propagandy dżihadystów. "Zatrzymano osiem osób podejrzewanych o związek z lipcowym zamachem w Nicei, w którym kierowca ciężarówki zabił 86 ludzi. Zatrzymani w regionie Alp Nadmorskich byli, zdaniem prokuratorów, związani z zamachowcem Mohamedem Lahouaiejem Bouhlelem [...] Do zamachu w Dzień Bastylii przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie (IS), ale władze francuskie uważają, że Bouhlel, który został zastrzelony przez policję, działał jedynie pod wpływem propagandy IS. Dowodów na udział Państwa Islamskiego w samym zamachu nie znaleziono."


ANB/PAP, Puls Biznesu, "Ochrona w mobilnym świecie": W odpowiedzi na zagrożenia bezpieczeństwa narodowego w cyberprzestrzeni, Polska Grupa Zbrojeniowa poszerza swoją działalność. "Spółka PGZ Systems odpowiadająca za obsługę informatyczną Polskiej Grupy Zbrojeniowej podpisała porozumienie z Microsoftem. W jego ramach firmy będą realizować projekty dotyczące m.in, cyberbezpieczeństwa. Prowadzenie wspólnych działań umożliwi powołanie ośrodka transferu wiedzy i technologii przy Centrum Szkoleń i Rozwoju Kompetencji Grupy PGZ. Obecnie trwają prace nad jego uruchomieniem."


MACH, Dziennik Trybuna, "Do Syrii powróciła brudna wojna": Fiasko planu pokojowego dla Syrii. "[...]  rozejm między rebeliantami syryjskimi i wojskami rządowymi ogłoszony z wielkim rozgłosem 12 września w Genewie po ostrych przetargach szefów dyplomacji Rosji, USA z równym hukiem zapadł się tydzień później wraz ze zbombardowaniem ONZ-oskiego konwoju z pomocą humanitarną dla ludności prowincji Aleppo i samego miasta, oblężonego przez wojska rządowe." 

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama