Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wzrost budżetu resortu obrony narodowej; Iran planował zamach na amerykańską ambasador?; Białoruskie władze mówią o "działaniach zbrojnych"

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Cieślak – Wróblewska, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Budżet hojny dla emerytów, służby zdrowia i wojska”: Pomimo pandemii koronawirusa i kryzys gospodarczy, na rok 2021 jest planowany wzrost budżetu dla resortu obrony narodowej. „W pokryzysowym 2021 r. wydatki z budżetu mają wynieść 486 mld zł. To co prawda o 22 mld zł mniej niż plan na 2020 r., gdy grube miliardy kosztować będą programy wsparcia dla gospodarki, ale aż o ok. 70 mld zł więcej niż w 2019 r. (czyli o ok. 17 proc.). Tak duże zwyżki nawet w ciągu dwóch lat zdarzają się bardzo rzadko. [...] Z kolei w dziale obrona narodowa wydatki mają sięgnąć w 2021 r. 2,2 proc. PKB, co oznacza nominalny wzrost o 5,7 mld zł w budżecie (w porównaniu z 2019 r.). Branża zbrojeniowa ma nadzieję, że oznacza to więcej zamówień i inwestycji dla polskiego przemysłu.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „USA ujawniają irańskie konszachty”: Prezydent USA Donald Trump określił władze Iranu mianem „pierwszego zleceniodawcy terroryzmu na świecie". Jak odpowie USA na ujawnione przez wywiad plany zamachu na amerykańskiego ambasadora?„Biały Dom reaguje na doniesienia o irańskich planach dokonania zamachu na amerykańskiego ambasadora. Stany Zjednoczone zapowiadają kontynuowanie polityki sankcji wobec reżimu w Teheranie i apelują do Europy o poparcie. [...] amerykańskie służby wywiadowcze pozyskały informacje o planach Iranu dotyczących zamachu na amerykańską ambasador w RPA Lane Marks, prezydent Donald Trump ostrzegł Teheran, że odpowiedź jego kraju byłaby w takim przypadku <<tysiąc razy silniejsza>>.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Dyktator nie cofnie się przed wojną”: We wczorajszym specjalnym oświadczeniu, resort obrony Białorusi ostrzegł, że na podstawie międzynarodowych umów i porozumień, m.in. z Rosją, władze w Mińsku będą mogły odpowiedzieć zbrojnie na przejawy agresji na Białorusi. „Na stronie białoruskiego MON ukazał się materiał autorstwa gen. Aleha Wojnaua, dyrektora departamentu międzynarodowej współpracy wojskowej. Wysoki rangą przedstawiciel sił zbrojnych zarzucił w nim państwom członkowskim NATO, że od 2014 r. rozwijają swoje struktury militarne w pobliżu m.in. granic Białorusi, co w opinii Mińska jest działaniem nastawionym na ewentualną konfrontację.”


Reklama

Komentarze

    Reklama