Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Wywiad z szefem MON; Rozmowy Biden-Putin; Wywiad z ukraińskim politologiem; Artykuł szefa MON w Defence News
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Katarzyna Gójska, Piotr Lisiewicz, Tomasz Sakiewicz, Gazeta Polska, „Obronimy Polskę w każdej sytuacji”: Wywiad z szefem resortu obrony narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „[…] koordynacja działań Białorusi i Rosji nie jest niczym nowym – jednak skala i intensywność wydarzeń, jakie mają miejsce na granicy naszego kraju, oraz fakt koncentracji wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą, mogą budzić i budzą uzasadnione zaniepokojenie […] Wiemy, do czego Kreml jest zdolny. Przykład Krymu doskonale pokazał, że to, co można początkowo uważać za zwykłą manifestację siły, może w mgnieniu oka przerodzić się w konfrontację. Oczywiście przygraniczne <<prężenie muskułów>> przez Rosję jest narzędziem, z którego Kreml korzysta od wielu lat. Każda taka koncentracja sił może zostać zamieniona w coś zdecydowanie groźniejszego.
Michał Potocki, Mateusz Obremski, Dziennik Gazeta Prawna, „Wielka wojna czy wielki targ”: „Amerykanie chcą, by ewentualna inwazja na Ukrainę była dla Rosji jak najbardziej kosztowna. Wierzą, że kluczem do rozładowania napięcia jest dyplomacja […] Moskwa ma ponieść surowe konsekwencje gospodarcze, jeśli rozpocznie antyukraińską ofensywę. Amerykanie są gotowi do rozmów o punktach spornych, ale odrzucają wyznaczanie przez Kreml <<czerwonych linii>>. Swoją odpowiedź chcą skoordynować z Europą. Stąd w przeddzień wczorajszej wideorozmowy z Władimirem Putinem Joe Biden konsultował się telefonicznie z przywódcami Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Włoch. W tym gronie zabrakło Polski i Ukrainy - z Kijowem kontaktował się jednak sekretarz stanu Antony Blinken.[...]”
Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Zawiesić broń. Kijów nie chce wojny”: Wywiad z Wołodymyrem Fesenko, czołowym ukraińskim politologiem. „Dzisiaj mamy już do czynienia z pełzającą aneksją wschodniej części Ukrainy. Jedyne, w sprawie czego można jeszcze się porozumieć, to całkowite zawieszenie broni i zamrożenie konfliktu. […] Nie można też w przyszłości wykluczyć, że Donbas stanie się takim drugim Naddniestrzem i jakieś kontakty, np. handlowe, zostaną wznowione bez żadnego uznania politycznego. Ale to bardzo optymistyczny wariant przyszłości. Na razie nie wygląda na to, by Rosja szukała kompromisu. A nam chodzi o to, by nie dopuścić do wielkiej wojny, której nie chcą ani Ukraina, ani Europa, ani USA.”
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Przystosować NATO do nowych wyzwań”: W poniedziałek na portalu Defense News ukazał się artykuł autorstwa polskiego ministra obrony poświęcony przygotowywanej nowej koncepcji strategicznej NATO. Artykuł autorstwa szefa MON jest częścią projektu realizowanego przez amerykański serwis, w ramach którego ministrowie krajów Sojuszu, eksperci ds. bezpieczeństwa i analitycy przewidują, jakie wyzwania będą stały przed krajami członkowskimi w najbliższych latach. „Pierwsze dwie dekady nowego tysiąclecia pokazały, że spektrum zagrożeń dla bezpieczeństwa raczej się nie zawęzi. Wręcz przeciwnie, oprócz <<zwykłych>> i dobrze znanych zagrożeń mamy do czynienia z szeregiem nowych wyzwań, które musimy lepiej zrozumieć - wskazał minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w artykule na łamach prestiżowego amerykańskiego portalu obronnego […] <<To już się dzieje w ramach części naszej odpowiedzi na hybrydową operację organizowaną na wschodnich granicach NATO i UE. Nasi żołnierze zapewniają szerokie wsparcie dla Straży Granicznej w uszczelnianiu granicy polsko-białoruskiej, chroniąc nasz kraj oraz innych członków NATO i UE przed destabilizacją>> - przypomniał szef MON.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie