Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wywiad z prezesem PGZ; USA oskarżają Huawei o kradzież technologii; Zarzuty dla byłego rzecznika MON; Bruksela na podsłuchu; Debata nt. Fortu Trump w Polsce; Nowa spółka produkująca technologie strzeleckie

Fot. PGZ
Fot. PGZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Konsolidacja to jedyny rozsądny kierunek”: Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Witoldem Słowikiem. „Będziemy dążyć do promowania produktów wytwarzanych w dłuższych seriach, tj. takich, przy których skala zamówienia pozwala na uzyskanie atrakcyjnych dla odbiorcy cen jednostkowych. Co do projektów flagowych naszej międzynarodowej oferty, to oprócz Rosomaka na pewno będą nimi broń strzelecka z Radomia i Tarnowa, systemy artyleryjskie Krab i Rak, amunicja, cieszący się dużym zainteresowaniem przenośny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom i jego wersja rozwojowa Piorun, systemy ochrony portów z CTM oraz armata przeciwlotnicza KDA 35 mm w odmianach morskiej i lądowej.”


Hubert Kozieł, Rzeczpospolita, „USA zwiększają presję na Huawei”: Amerykański departament sprawiedliwości oskarżył spółkę Huawei o kradzież technologii należącej do T-Mobile. „Amerykański Departament Sprawiedliwości postawił oficjalne zarzuty chińskiemu koncernowi. Naciska też na sojuszników, by nie dopuszczali tej firmy do swojej infrastruktury.[...] Huawei zarzucono także niszczenie dowodów dotyczących omijania sankcji, wpływanie na świadków i wprowadzanie śledczych w błąd.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „<<Misiek>>, eksposeł i inni podejrzani”: Kolejni podejrzani usłyszeli zarzuty w prokuraturze. „Według śledczych były rzecznik MON Bartłomiej M. oraz były poseł Mariusz Antoni K. mieli za ten deal dostać 90 tys. zł. [...] miał się powoływać na możliwości w wojsku. Czego dotyczą pozostałe zarzuty? Prokuratura potwierdziła, że z PGZ wypływały miliony pod pretekstem usług na szkolenia, PR i reklamę, a pieniądze trafiały do spółek i organizacji powiązanych z podejrzanymi.”


Robert Gajerski, Fakt, „Bruksela non stop na podsłuchu”: Przez nasycenie europejskich instytucji w Brukseli, jest ona atrakcyjnym kąskiem dla wywiadów wielu państw. Na terytorium Belgii, również znajduje się SHAPE czyli Naczelne Dowództwo Sojuszniczych Sił Europy (NATO). „Fizyczne zabezpieczenie budynków UE w Brukseli powierzone jest zewnętrznej agencji ochrony, natomiast kontrwywiadowcze zabezpieczenie instytucji europejskich należy do kompetencji belgijskiego kontrwywiadu. [...] Przy okazji szczytów europejskich służby belgijskie l odnotowują każdorazowo istotny wzrost darmowych sieci Wi-Fi wokół na przykład budynku Rady Europejskiej [...] Najprawdopodobniej są one instalowane przez służby wywiadowcze w celu przechwytywania wymiany informacji funkcjonariuszy europejskich.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Burzliwa dyskusja o Fort Trump”: Debata odbyła się w poniedziałek, podczas której raport na temat projektu Fort Trump zaprezentował Paul Taylor - dziennikarz portalu Politico oraz ekspert ośrodka analitycznego Friends of Europe działającego w Brukseli. „Z udziałem dziennikarzy, polityków i ekspertów z branży obronnej odbyła się w Brukseli dyskusja na temat utworzenia w Polsce stałej bazy sił armii amerykańskiej, nazywanej potocznie Fort Trump. Wśród panelistów doszło do ostrego sporu w kwestii perspektyw dla tej inicjatywy. [...] Taylor stwierdził m.in., że stała baza sił US Army nie powstanie w Polsce, gdyż Amerykanie nie mają żadnego powodu, by przenieść do naszego kraju część żołnierzy z Bliskiego Wschodu. Zarzucił również Polsce słabą współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa z krajami Zachodu.”


Małgorzata Bajura, Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Zarzuty dla złotych chłopców PiS”: Wszystkie osoby podejrzane o popełnianie przestępstw na szkodę Ministerstwa Obrony Narodowej i Polskiej Grupy Zbrojeniowej usłyszały już prokuratorskie zarzuty. „Prokuratura postawiła zarzuty działania na szkodę Polskiej Grupy Zbrojeniowej sześciu osobom, w tym byłemu rzecznikowi MON Bartłomiejowi M. oraz byłemu posłowi PiS Mariuszowi Antoniemu K. Według posłów PiS były szef MON Antoni Macierewicz nie miał świadomości działań swojego rzecznika. [...] Wobec Bartłomieja M. i byłego posła Mariusza K. prokurator sformułował też zarzuty powoływania się na wpływy w instytucji państwowej i podjęcia się pośrednictwa w załatwieniu określonych spraw celem uzyskania korzyści majątkowej w kwocie ponad 90 tys. zł. Chodziło o umawianie spotkań z politykami PiS, którzy mieli interweniować na korzyść interesantów.”


Anna Bełcik, Puls Biznesu, „Wystrzałowy biznes Rafała Bauera”: Nowy elektroniczny system opiera się na doświadczeniach bojowych operatorów GROM-u. Składa się z jednostki sterującej i zestawu czujników umieszczanych na celach strzelniczych. Został skonfigurowany ze specjalną aplikacją mobilną. Aplikacja pozwala na mierzenie skuteczności oddawanych strzałów czy realizację rozpisanych scenariuszy bojowych. „Były prezes Próchnika sprzedaje akcje swojej nowej spółki na platformie crowdfundingowej. Interesy robi teraz na strzelectwie i technologiach [...] Steel Alive - nowa spółka Rafała Bauera koncentruje się na produkcji technologii strzeleckich. Wspólnikiem w biznesie jest Mariusz Zawada, finansista i menedżer z wieloletnim doświadczeniem, a w radzie nadzorczej zasiada płk Piotr Gąstała, były dowódca jednostki wojskowej GROM.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama