Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Opóźnienie programu Tytan; Wojskowa amunicja z Portugalii nadal nie odnaleziona; Gra rosyjskich służb w Macedonii

System Tytan. Fot. PCO
System Tytan. Fot. PCO

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Szeregowy ma niewiele z Tytana”: Wojsko nie dość, że nie ma w co ubrać żołnierzy, to na dodatek musi sięgać po zapasy przygotowane na czas wojny. Wielu żołnierzy do dziś nie może pobrać sortów mundurowych z Wojskowych Oddziałów Gospodarczych. MON również ma problem z nowym kamuflażem, który miał zastąpić obecny wzór. „Zamiast miliardowych kontraktów dla producentów tysięcy zintegrowanych zestawów nowoczesnego, indywidualnego wyposażenia opracowanego w modernizacyjnym programie Tytan mamy problem ze skompletowaniem podstawowego żołnierskiego ekwipunku: hełmów i broni. Nie dość, że na razie nie ma co oczekiwać, iż żołnierze zostaną wyposażeni m.in. w sensory badające stan zdrowia żołnierza, czy supernowoczesne radiostacje [...] jak dowiaduje się „Rzeczpospolita" armia sięga po zapasy przewidziane na czas wojny by umundurować żołnierzy”.


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, „Wojskowa amunicja po prostu zniknęła”: Ogromna ilość amunicji w tym granatów, najpewniej znajduje się w rękach groźnych przestępców. „Rok po grabieży składu amunicji w portugalskiej bazie wojskowej w Tancos śledczym wciąż się nie udało zlokalizować niebezpiecznych materiałów. Politycy grzmią o wyciągnięciu konsekwencji wobec organów odpowiedzialnych za ochronę składu, jednak nie mogą się zdecydować, w czyjej gestii było zabezpieczenie setek nabojów oraz granatów. [...] Sztab generalny tłumaczył później, że złodzieje mieli ułatwione zadanie, gdyż zamontowane w pobliżu kamery monitoringu nie działały od dwóch lat, wieże obserwacyjne były puste, a żołnierze ochraniający obiekt nieuzbrojeni”.


Wespazjan Wielohorski, Gazeta Polska Codziennie, „Gra Rosji na Bałkanach”: Macedońskie organy ścigania zatrzymały Rosjanina, który próbował wywołać zamieszki podczas referendum, w którym Macedończycy mieli zdecydować o wejściu ich kraju do NATO. „Rosyjski miliarder miał przeznaczyć setki tysięcy dolarów na zorganizowanie zamieszek, które miałyby storpedować wstąpienie Macedonii do NATO. [....] macedońskie MSW wpadło na trop rozgałęzionego spisku, którego celem ma być zorganizowanie gwałtownych protestów przed referendum o wstąpieniu tego kraju do Paktu Północnoatlantyckiego. Jak ustalili śledczy, rosyjski oligarcha greckiego pochodzenia Iwan Sawwidi [vel Ivan Sawidis] przeznaczył na ten cel ponad 350 tyś. dol.”.


Reklama

Komentarze (7)

 1. wqq

  Problem to ma wojsko i podatnik bo polityków zarządzających resortem ON raczej głowa z tego powodu nie boli. Niestety taki mamy klimat , polityk może WSWZYSTKO ale za nic nie odpowiada - tak sobie sami zarządziliśmy w polskim prawie.

 2. mar

  Prawda jest taka ,że mundurów nie ma i pewnie długo nie będzie jestem żołnierzem i z rzeczy (sortów) które powinna mi zapewnić armia mam...mało skarpetki (nie do użycia), kurtka mundury ok. 500 zł na allegro kupiłem sam, mundur ostatni dostałem w ..2016 teraz najwcześniej dostanę w 2019 bo te już....przepadły tak tak przepadły jeśli żołnierz czegoś nie otrzyma to należnośc przechodzi juz na kolejny rok nie ważne ze z winy wojska w końcu to żołnierz cierpi. teraz sytuacje jest juz tak zła że mundurów nie ma nawet na allegr, poprostu już nie szyją więc nie ma kto sprzedać. jako ciekawostkę dodam że od ubiegłego roku jest rozporządzenie byłego ministra ON ścigające żołnierzy za brak regulaminowego umundurowania i butów (z doświadczenia widzę że blisko 30% obuwia to \"magnumki\" czyli byty nieregulaminowe. Rozporządzenie egzekwuje ŻW , która w każdym garnizonie pobiera sorty mundurowe ...poza kolejnością .... Tak to wygląda witamy w armi.

 3. superglue

  myślę ze ammo \"przekazano\" islamistom, podobnie jak w Albani scenariusz się powtarza. Nikt nie wie kto przewoził paczki?. Jesli prawda jest wg raporu AM ze ok 200 KTO nie moglo wyjechac o wlasnych silach to albo POprzednik albo AM do wiezienia i po problemie.

 4. K.

  Jestem ciekawy opinii fanów dobrej zmiany .

 5. Ygrek

  Czy jest jakaś dziedzina życia w naszym kraju, której Dobra Zmiana nie zniszczyła?

 6. Hansen

  Nie ogarniam tej PiSowskiej logiki. Chcą formować nowe dywizje, a nie potrafią zapewnić żołnierzom podstawowego umundurowania? Takiej żenady jaką PiS odwala to nie było od 1989 roku.

 7. Polak Patriota

  Wielka Polska wstała z kolan :D

Reklama