Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Wojsko w walce z pandemią; WHO i Bill Gates chcą powołania „sanitarnego NATO”; Rzecznik WOT odpowiada na zarzuty dziennikarzy w związku z zakupem kompasów

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Straty i nagrody w czasie wirusa”: Zaangażowanie żołnierzy w walkę z pandemią oraz jakie nagrody otrzymali wojskowi w związku z pełnieniem ponadnormatywnej służby. „Ponad 1300 żołnierzy WOT zostało zakażonych w poprzednim roku wirusem SARS-CoV-2. To ta formacja wzięła na siebie główne działania wojska w czasie zwalczania pandemii. [...] Z danych MON wynika, że w 2020 r. na jesieni każdego dnia zaangażowanych było nawet 6 tyś. żołnierzy WOT, a w sumie ponad 20 tyś. żołnierzy. W tym roku łącznie w takie działania zaangażowanych jest 18 tyś. wojskowych, m.in. z WOT, a także innych wojsk, jak Żandarmeria Wojskowa czy podchorążych akademii wojskowych.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Sojusz przeciw wirusowi”: Świat musi się przygotować na walkę z groźniejszym wirusem niż Sars-CoV-2. „Nowa pandemia będzie groźniejsza od covidu. Światowi przywódcy chcą się na nią przygotować. Polski prezydent nie zabrał jeszcze głosu. - Kujmy żelazo, póki gorące! - apeluje szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. [...] Ale szefa Microsoftu warto słuchać, bo jako jeden z nielicznych już w 2015 r. przewidywał tragedię, którą dziś przeżywamy. Teraz apeluje o powołanie <<sanitarnego NATO>>: sojuszu w walce z przyszłymi pandemiami, w którym na wzór artykułu piątego traktatu atlantyckiego w razie potrzeby każdy wystąpiłby w obronie wszystkich i wszyscy w obronie każdego.”


Piotr Korycki, Gazeta Polska Codziennie, „Afera, której nie było”: Kolejny atak medialny na Wojska Obrony Terytorialnej. Rzecznik WOT odpowiada na zarzuty. „Gdy w 2019 r. Wojsko Polskie ogłosiło przetarg na zakup kilkunastu tysięcy kompasów dla żołnierzy WOT, z ofertą ich sprzedaży pośpieszyły dwie firmy. Szwedzka Silva była gotowa sprzedać produkt za 3,5 mln zł. Swoją ofertę wysłał też Royal-Poland.pl Michał Stępień ze Zwolenia. Polska firma, która przetarg wygrała, zaoferowała armii 12,5 tyś. kompasów za niespełna 700 tyś. zł. [...] W poniedziałek Onet zarzucił wojskowym decydentom zakup sprzętu niespełniającego podstawowych wymagań oraz warunków określonych w zamówieniu. Autorzy opublikowanego artykułu stawiane tam tezy podpierają - podobnie jak to było w przypadku niedawnego ataku Onetu na karabinek Grot - serią wypowiedzi anonimowych i polityków opozycji.”


Reklama

Komentarze

    Reklama