Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: System RAK problemem HSW; Nowa strategia PGZ w kwietniu; Kontrowersyjne słowa szefa MON; Rosja wycofuje tylko część sił z Syrii; W programie KRUK wystartuje AH-1Z Viper; Szczyt NATO coraz bliżej; Nowy przetarg na śmigłowce?

Fot. Bell Helicopter
Fot. Bell Helicopter

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Małgorzata Bujara, Gazeta Wyborcza - Rzeszów, "W HSW kosy na sztorc": Huta Stalowa Wola próbuje wyegzekwować od MON umowę na system kierowania ogniem RAK.  "Pracownicy Huty Stalowa Wola, która miała polskiemu wojsku dostarczać nowoczesny sprzęt, tracą cierpliwość. Atakują Inspektorat Uzbrojenia MON, bo nie zamawia moździerza RAK. Związkowcy grożą akcją protestacyjną [...] - Inspektorat stosuje wobec nas szykany, żąda coraz to nowych poprawek do dokumentów, ewidentnie gra na czas i stosuje szantaż - mówi Henryk Szostak, przewodniczący NSZZ „Solidarność" HSW"


Igor Stokłosa, Dziennik Gazeta Prawna, "PGZ goni do pracy dyplomatów": Wywiad z wiceprezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Maciejem Lwem - Mirskim. Wiceprezes wypowiada się na temat opracowanej strategii, którą PGZ przedstawi na początku kwietnia, oraz kondycji spółki po rządach koalicji PO - PSL.


KS, Super Express, "Minister Macierewicz atakuje": Ostatnie wypowiedzi Ministra Obrony Narodowej wywołały fale krytyki po stronie opozycji, która domaga się natychmiastowej dymisji ministra. "Ostre słowa ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza (68 l.) na temat USA i Rosji! Jeden z najważniejszych polityków w Polsce skrytykował Moskwę, wskazując, że katastrofa smoleńska była aktem terroru. Dostało się też Stanom Zjednoczonym za to, że chcą nas uczyć demokracji."


Andrzej Łomanowski, Rzeczpospolita, "Rosja odlatuje z Syrii": Rosja wycofuje się z Syrii, jednakże nadal pozostanie na jej terenie. Zmniejszeniu nie ulegną bazy w Tartusie (morska) oraz w Hmeimim (lotnicza). Dzienny koszt prowadzonej do tej pory operacji rosyjskiej szacuje się na 2,5 mln dolarów.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Żmija dla wojska": W ramach programu Kruk, ma zostać wybrany śmigłowiec szturmowy. "Tym razem możliwości AH-1Z Viper pokazała firma Bell należąca do koncernu Textron. Polska chce kupić w ramach programu Kruk 16-32 sztuki nowoczesnych śmigłowców uderzeniowych. Zastąpią rosyjskie Mi-24, ale nie do końca, bo właściwych maszyn szturmowych wspomagających wojska lądowe Polska nie posiada."


Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "Przygotowania do szczytu NATO": Szczyt NATO będzie dla Polski ogromnym przedsięwzięciem. Przy przygotowaniach gorączkowo pracują MON i MSW. "Organizacja spotkania przywódców krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce będzie kosztować około 160 mln zł. Lwią część tej sumy pochłoną kwestie związane z bezpieczeństwem"


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Zmiany w polskiej zbrojeniówce": Wywiad z przewodniczącym sejmowej komisji obrony narodowej, Michałem Jachem. "Jakie pomysły ma ministerstwo na zakup sprzętu? W MON-ie i siłach zbrojnych nie ma sprawnego systemu zakupów uzbrojenia. Przetargi są bardzo skomplikowane. Trzeba brać pod uwagę nie tylko jakość sprzętu, ale też możliwości eksploatacji. Sprzęt kupuje się na 30-40 lat."


Sławomir Sowa, Polska - Głos Wielkopolski, "Minister Macierewicz grozi nowym przetargiem na śmigłowce dla armii": Minister Obrony Narodowej, poinformował w TVP Info, że jeśli francuska firma Airbus Helicopters nie zgodzi się na warunki offsetowe, zapewne zostanie rozpisany nowy przetarg na śmigłowce wielozadaniowe. W Ministerstwie Rozwoju prowadzone są negocjacje offsetowe. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. Lucek

    Pewnie pan Macierewicz odwoła zakup karakali i kupimy BH w ramach offsetu będziemy produkować więcej kabin w Mielcu . Mnie tylko interesuje komu zależy aby nic nie kupować . Oprócz podlizywania się związkowcom ten minister nic nie zrobił a miały być zatrzymania za korupcję i zamówienia w polskich przedsiębiorstwach .

    1. Zez

      jak nie słyszałeś o zakupach przez MON Gromów Spików czy chodzby granatników ... to nie pisz byle co

Reklama