Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Siedlce testują swoje możliwości obronne; Czy w Straży Granicznej jest za mało funkcjonariuszy?; W Norwegii aresztowano Polaka za wspieranie terroryzmu; Analiza kompetencji i zadań polskich służb specjalnych

fot. MSW.
fot. MSW.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, "Test z obrony miasta": W drugiej połowie października, władze miejskie w Siedlcach, planują przeprowadzenie manewrów. Mają one trwać 3 dni i ich scenariusz ma przewidywać różne sytuacje, jak np. powiadamianie rezerwistów o mobilizacji czy obrona infrastruktury krytycznej w mieście. W ćwiczeniach mają wziąć udział oprócz urzędników i organizacji proobronnych - 1. Brygada Pancerna z Wesołej oraz Żandarmeria Wojskowa.


Dorota Kania, Gazeta Polska, "Służby istnieją tylko teoretycznie": Wywiad z Piotrem Bączkiem, byłym dyrektorem Biura Analiz Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Rozmówca Gazety Polskiej porusza temat możliwości zabezpieczenia dokumentacji operacyjnej przed zniszczeniem w ramach wchodzącej niebawem ustawy o archiwizacji oraz obecnej sytuacji służb specjalnych.


MT, Fakt, "Rząd zwolnił strażników. Kto ochroni granice?": Tabloid donosi, że od wejścia Polski do Unii Europejskiej, Straż Graniczna pozbyła się blisko 2 tysięcy funkcjonariuszy. Obecnie w Straży Granicznej służy blisko 14,5 tysiąca pograniczników. Ekspert z SG podkreśla, że nie da się w szybkim czasie przenieść funkcjonariuszy ze wschodnich granic na południową część kraju. Rzecznik MON dodaje, że w razie realnego zagrożenia - MON przeprowadzi odpowiednie analizy na temat pomocy wojska w uszczelnianiu granic Polski.


ESO, Super Express, "Polak syryjskim terrorystą?": W Norwegii zatrzymano 23 - letniego Polaka podejrzewanego o wspieranie zbrojnych ugrupowań terrorystycznych z Syrii. Młody Polak mieszka od 7 lat w Norwegii i już raz został zatrzymany pod podobnym zarzutem po przylocie z Turcji do Oslo, jednakże po przesłuchaniu został zwolniony. Obecnie grozi mu do 6 lat więzienia.


Andrzej Kowalski, Gazeta Polska, "Kto powie: sprawdzam?": Autor artykułu porusza kwestię ustawowych kompetencji oraz zadań, które kształtują działalność służb specjalnych oraz formacji policyjnych w Polsce. Zaznacza również, jaki kierunek należy obrać podczas zapowiadanej reformy służb i dlaczego obecne służby są niewydolne w swoich działaniach. Autor opiera się w swoich tezach na funkcjonowaniu służb w innych krajach, jak np. Wielka Brytania czy USA.


 

Reklama

Komentarze

    Reklama