Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rosja wycofuje się z utylizacji wzbogaconego plutonu; Broń dla OT z polskich fabryk; To juz koniec negocjacji o Caracale; W Maroku zatrzymano grupę dżihadystek; Wyniki audytu w PGZ; Amerykanie w Polsce już w pierwszym kwartale 2017 r

Śmigłowce S-70i Black Hawk i EC725 Caracal - fot. J.Sabak
Śmigłowce S-70i Black Hawk i EC725 Caracal - fot. J.Sabak

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Wacław Radziwinowicz, Gazeta Wyborcza, "Putin straszy atomem": Prezydent Rosji wycofuje się z umowy z USA o utylizacji 34 ton wzbogaconego plutonu i stawia Amerykanom warunki."Wladimir Putin przesłał do Dumy projekt ustawy zawieszającej układ z USA o przerobieniu na paliwo plutonu pierwotnie przeznaczonego na głowice nuklearne. Obie strony miały do 2018 r. uruchomić instalacje do przerobienia po 34 tony plutonu wojennego, z którego można by wyprodukować około 3,5 tyś. ładunków jądrowych, na pokojowy."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Polskie zbrojownie zarobią na armii Macierewicza": Utworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej będzie wiązać się z niebywałą okazją zamówienia znacznej ilości broni z polskich fabryk. Kontrakty na broń dla OT, będą opiewać w sumie na 2 miliardy złotych. Do uzbrojenia OT mają należeć między innymi karabinki strzeleckie, moździerze oraz przenośne zestawy pocisków przeciwpancernych i przeciwlotniczych.


SR, Super Express, "Nie będzie Caracali": "Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii - poinformowało wczoraj Ministerstwo Rozwoju. A to oznacza, że rząd PiS nie sprowadzi do naszego kraju 50 francuskich śmigłowców, mimo podpisania przez poprzedni rząd PO-PSL kontraktu na dostawę maszyn. Umowa opiewała na 13,5 miliarda złotych. Według Radia Zet, od samego początku jej przeciwnikiem był szef MON Antoni Macierewicz"


Joanna Kowalkowska, Gazeta Polska Codziennie, "Aresztowano pierwszą bojówkę dźihadystek": W Maroku zatrzymano kobiety w wieku od 15 do 18 lat, które planowany zamachy terrorystyczne. "Marokańscy policjanci zatrzymali 10 młodych kobiet, które z ramienia tzw. Państwa Islamskiego (IS) przygotowywały serię samobójczych zamachów w kilku miastach. [...]Przeszukując dom jednej z zatrzymanych, policjanci znaleźli substancje chemiczne i materiały służące do konstrukcji tzw. pasów szahida wypełnionych materiałami wybuchowymi. [...] Ryzyko ataków terrorystycznych od lat niezmiennie niepokoi marokańskie służby."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Zbrojeniówka walczy o rynki": Wiceminister Bartosz Kownacki, wraz z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej przedstawił aktualny stan spółki. "[...] w całym 2015 roku eksport zakładów zbrojeniowych wyniósł 87 min euro, a już w pierwszym kwartale 2016 roku eksport sięgnął blisko 100 min euro. Wiceszef resortu obrony zapewniał, że do PGZ kierowane są osoby kompetentne, z tytułami naukowymi, doświadczeniem w pracy w sektorze obronnym. Arkadiusz Siwko, prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreślił, że kondycja finansowa firmy jest dobra, a wyniki ekonomiczne lepsze od zakładanych."


Dziennik Trybuna, "Amerykanie w Orzyszu": Niebawem amerykańscy żołnierze dotrą do Polski. "Do końca kwietnia 2017 r. w Polsce znajdzie się w pełni zdolny do walki batalion wojsk USA - zgodnie z ustaleniami lipcowego szczytu NATO w Warszawie. Jego zadaniem będzie głównie obrona przesmyku suwalskiego. To pas ziemi decydujący o bezpieczeństwie Litwy, Łotwy i Estonii. Jego utrata na rzecz wroga może odciąć kraje bałtyckie od NATO. Batalion zostanie rozmieszczony na zasadzie rotacyjnej w pobliżu poligonu w Orzyszu na Mazurach. Będzie liczyć ponad 800 żołnierzy."

Reklama

Komentarze

    Reklama