Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Relacja z ukraińskich targów Arms & Security; NATO formalnie wkroczy do Syrii?; Francuska polityka wobec Bałkanów wspiera Kreml

Fot. Stuart Hill/MOD UK
Fot. Stuart Hill/MOD UK

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Broń znad Wisły przegrywa na ukraińskim rynku”: Relacja z ukraińskich targów przemysłu zbrojeniowego. „Zakończone właśnie targi Arms & Security w Kijowie znów pokazały słabość marketingu naszych państwowych fabryk broni. [...] Więcej zapału mają na szczęście prywatni przedsiębiorcy i to oni przejmują inicjatywę. Eksport uzbrojenia to trudny biznes wymagający państwowego wsparcia, dyskrecji i budowanego latami zaufania. Nie służy mu brak stabilizacji i karuzele kadrowe prześladujące branżę.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Erdogan i Putin o planie dla Syrii”: Prezydenci Turcji i Rosji rozmawiają o planie dla Syrii Erdogan przybył do Soczi, aby uzyskać aprobatę działań przeciw Kurdom. Do sprawy może się włączyć również NATO. „Annegret Kramp-Karrenbauer, szefowa resortu obrony oraz przewodnicząca CDU, zaproponowała więc ustanowienie strefy bezpieczeństwa w północnej Syrii z udziałem państw NATO w tym Turcji, ale także i Rosji. Ma zamiar przedstawić ten plan na rozpoczynającym się w czwartek posiedzeniu państw sojuszu.”


Przemysław Żurawski vel Grajewski, Gazeta Polska Codziennie, „Francja wspiera rosyjską politykę destabilizowania Bałkanów”: Przykład Macedonii Północnej zablokowanej przez Francję w Unii Europejskiej, będzie eksploatowany przez propagandę rosyjską wobec Serbii, Czarnogóry i Bośni, ukazując im bezsens starań w orientacji na kraje zachodnie. „15 października br. Rada Unii Europejskiej obradująca w składzie ministrów spraw zagranicznych nie była w stanie osiągnąć jednomyślnego porozumienia niezbędnego do zaproszenia Macedonii Północnej do negocjacji akcesyjnych - tzn. rokowań w sprawie przystąpienia tego kraju do Unii. Zebrana w dniach 17 i 18 października Rada Europejska (szczyt UE w składzie szefów rządów i głów państw) nie przełamała pata. Powodem był sprzeciw Francji.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. dim

    Bo też to, co Francja zrobiła, w szczególności jest demaskacją wielkiego oszustwa dot. "jednej Europy". O którym kraje Południa wiedzą od dawna, nie przypuszczały, że jeszcze nawet i na tym polu, tj. kwestii dopuszczenia do integracji. Postęp, dokonany przez Macedonię Północną, jest gigantyczny. A to co Francuz ujawnił, to kwestia "A co z jedności Europy będę mięć ja ? Przecież Europa, to po pierwsze ja, ten lepszy, z większymi prawami, przełożony nad drugim i trzecim gatunkiem członków."

Reklama