Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Rekordowe ćwiczenia rezerwy; Wywiad z gen. Polko; Komentarz byłego szefa MSZ do amerykańskiego porozumienia z talibami; Europę czeka kolejny kryzys migracyjny?; Analiza potencjału polskiego przemysłu obronnego

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Kogo armia wezwie na ćwiczenia”: W tym roku ćwiczenia czekają rekordową liczbę rezerwistów. „50 tysięcy rezerwistów zostanie wezwanych w tym roku na ćwiczenia wojskowe. W grupie tej znajdą się prawnicy, lekarze i kierowcy. [...] Można się spodziewać, że ćwiczenia będą bardziej intensywne niż teraz. Częściej niż szkolenia jednodniowe organizowane będą dłuższe: od 5 do 12 dni. Jednym z celów jest przekwalifikowanie żołnierzy do innych specjalności wojskowych. W grupie wzywanych mogą znaleźć się pracownicy korpusów: medycznego, sprawiedliwości i prawnego, duszpasterstwa, finansowego, Sił Powietrznych, ponadto kierowcy, operatorzy sprzętu inżynieryjnego, kucharze.”


Łukasz Kochanowski, Rzeczpospolita, „Informatycy i programiści w mundurach”: Wywiad z generałem Polko, byłym dowódcą JW GROM. „Wojna toczy się dziś także w cyberprzestrzeni, przyda się więc informatyk i programista. Sfera informacyjna również jest ważna. Dlatego pożądani są ludzie z dziennikarskim zacięciem, rozumiejący media, dobrze poruszający się w ich przestrzeni. Dzisiaj cywile mają wiele umiejętności, firmy spedycyjne biją na głowę wojskowe elementy logistyczne.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Ryzykowna gra Ameryki z talibami”: Komentarz do porozumienia zawartego przez USA i przedstawicieli talibów dotyczącego wycofania się wojsk amerykańskich z terenu Afganistanu. „Rząd w Kabulu nie był stroną tego porozumienia i nie zobowiązał się do uwolnienia więźniów talibów. W zasadzie Kabul nie zobowiązał się do jakiekolwiek porozumienia. Zagadką jest, czy talibowie zaprzestaną teraz akcji terrorystycznych przeciw władzom centralnym. To jest podstawowy warunek dalszej realizacji porozumienia z USA.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Defender-Europe 20 wystartował”: W ubiegłym tygodniu dwie pierwsze kolumny żołnierzy i sprzętu z USA wjechały na teren Polski przez przejście graniczne w Kołbaskowie. To oficjalny początek ćwiczeń Defender-Europe 20 w naszym kraju. „Jak zauważa resort obrony narodowej, Defender-Europe 20 podkreśla również determinację Stanów Zjednoczonych Ameryki do obrony europejskich sojuszników i partnerów. - Powierzenie Polsce roli jednego z państw gospodarzy to również wyraz zaufania ze strony amerykańskiej. Jednocześnie jest to dowód na to, że Polska odgrywa ważną rolę w międzynarodowym systemie budowy i umacniania bezpieczeństwa - tak w ujęciu globalnym, jak i regionalnym - zaznacza MON.”


Łukasz Wójcik, Polityka, „Wojna o Idlib”: Czy Europę czeka kolejny kryzys migracyjny? „Przez weekend w tureckich nalotach śmierć poniosło nawet stu syryjskich żołnierzy. Obie strony zapowiadają eskalację. Kluczową rolę w tej <<wojnie>> odgrywa Rosja. To jej porozumienie z Turcją w Soczi w 2018 r. stworzyło w Idlibie strefę bezpieczeństwa dla uchodźców. [...] Ankara, która nie może osiągnąć swoich celów w Syrii - czyli obalić Asada - z powodu Rosji, zdaje się wyładowywać gniew polityczny na Unii Europejskiej. W sobotę prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział <<otwarcie bram>> do Europy dla przebywających w Turcji uchodźców (niemal 4 mln).|


Polityka, „Świat się zbroi”: Międzynarodowy Instytut Studiów Strategicznych (IISS) dokonał analizę wydatków na zbrojenia. „Powstać może nawet wrażenie, że Azja stanęła do jakiegoś wyścigu zbrojeń, ale IISS go nie potwierdza, ma to być raczej rezultat dwóch procesów. Po pierwsze, państwa azjatyckie stają się bardziej zamożne, mogą więc sobie pozwolić na droższe uzbrojenie i wypłacanie wyższych pensji żołnierzom, l po drugie, 60 proc. wydatków azjatyckich przypada na Chiny, które próbują budować pozycję supermocarstwa i dlatego ostro modernizują swoje siły zbrojne.”


Paweł Soroka, Nasz Dziennik, „Wyzwania obronności”: Analiza potencjału polskiego przemysłu obronnego i jego udział w modernizacji Sił Zbrojnych RP. „Uważam, że program <<Miecznik>> należy zrealizować siłami krajowego potencjału przemysłowego, w oparciu o specjalistyczne stocznie należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wspólnie ze strategicznym partnerem zagranicznym o wieloletnim doświadczeniu w zarządzaniu projektami budowy zaawansowanych okrętów wojennych. Pozwoli to nie tylko na sprawną, terminową realizację programu w ramach założonego budżetu, ale również na pozyskanie kompetencji wytwórczych oraz know-how w zarządzaniu, a także wejście polskiego przemysłu okrętowego w łańcuch produkcji i dostaw potencjalnego partnera zagranicznego.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (1)

  1. dim

    Środa rano: "uchodźcy" co jakiś czas ostrzeliwują grecką straż graniczną i żołnierzy granatami z gazem łzawiącym. Na pewno kupili te zabawki sami, za swe grosze, zarabiane na czarno u tureckich pracodawców. Na innym blogu, w notce AKTUALIZACJA z granicy w Evros: WSZYSCY JESTEŚMI DZIEĆMI EVROS ! przedstawiam link do porannej relacji filmowej z granicy. A tutaj jest specyfikacja już nie 10, a 25 morskich, ultraszybkich patrolówek, zamówionych dla Hellenic Coast Guard: długość: 11,5 metra, typu niezatapialnego ; prędkość: 56 węzłów (103,7 km/h) ; silniki: 2 x 450 KM (Mercury) ; kamery dzienno nocne i kamera termiczna - najlepsze, jakie istnieją dziś w militarnych ofertach ; plus oczywiśce radar ; opancerzona kabina (Stanag 3) ; AMU 12,7 mm - na dziobie, chowany pod pokład, sterowany z kabiny ; ręczny 7,62 mm - na rufie ; producent: Grecja, zakłady koło Aten, ale model kadłuba jest od jednego z nalepszych światowych producentów. ; FINANSOWANIE: Związek Armatorów Geckich (inicjator zakupu i darczyńca, pół roku temu, informowałem Was o tym) - 10 sztuk , Ministerstwo Żeglugi i Polityki Wyspowej - 15 sztuk.

Reklama