Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Polscy żołnierze polecą na misję do Afryki?; Wywiad z szefem BBN; Szczepienia służb mundurowych; Polskie myśliwce nad Islandią

Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ
Fot. st. chor. mar. A.Dwulatek/COM CAM DORSZ

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Zbigniew Parafianowicz, Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Reset Paryż-Warszawa za misje w Afryce”: Prezydenci Polski Andrzej Duda i Francji Emmanuel Macron rozmawiali kilka dni temu w Tokio w czasie igrzysk olimpijskich. „Do poprawy stosunków droga jeszcze daleka, ale realne jest, że polscy żołnierze pojadą do Afryki na misje, które są ważne dla Francji [...] to jednak trwa dyskusja o ewentualnej misji polskich żołnierzy w regionie Sahel. Francuzi właśnie kończą operację <<Barkhane>>, ale prezydent Macron zapowiedział, że w tym rejonie Afryki Paryż dalej będzie obecny militarnie. Być może wspomoże go Warszawa. Jednym ze scenariuszy jest wysłanie żołnierzy sił specjalnych w roli instruktorów lokalnych wojsk. Polska ma już doświadczenie w tym rejonie świata - 12 lat temu w Czadzie przez 18 miesięcy stacjonowało 300-400 żołnierzy. - Czad był typową misją sojuszniczą, w której potwierdzaliśmy naszą lojalność wobec Francji, ale także pokazaliśmy zrozumienie dla trudnej sytuacji kryzysowej w Sudanie - z humanitarnego punktu widzenia ta misja miała sens.”


Sandra Skibniewska, Super Express, „To lepsze czołgi od tych, które utrzymują Rosjanie”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „W przypadku Abramsów wybraliśmy ścieżkę procedury Foreign Military Sales - zakupu z półki, co sprawiło, że nasze możliwości w tym zakresie są ograniczone. Paradoksalnie, integracja pozyskiwanego uzbrojenia z narodowymi rozwiązaniami potrafi być również bardzo kosztowna i złożona. Są to dylematy, które będzie musiał ważyć i rozstrzygać w sposób racjonalny minister obrony narodowej, domykając szczegóły tego kontraktu.”


Izabela Kacprzak, Rzeczpospolita, „Słabe szczepienie służb”: Jak przebiegał program szczepień służb mundurowych?„Niespełna co drugi mundurowy skorzystał ze szczepienia, które w priorytetowym trybie wiosną zagwarantował rząd. Z danych przesłanych <<Rz>> ze straży pożarnej i granicznej oraz policji wynika, że wyszczepialność tej grupy to między 41 a 52 proc. Znacznie lepiej wyglądają statystyki w wojsku, gdzie po szczepionkę zgłosiło się aż 81 proc. żołnierzy. Wszystkie służby MSWiA podkreślają jednak, że do tego trzeba doliczyć funkcjonariuszy, którzy zaszczepili się poza programem, w ramach szczepień powszechnych. Nieoficjalnie szacuje się, że może być to jednak tylko kilka procent więcej.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Polskie Jastrzębie na straży północnego nieba”: Samoloty i załogi lotnicze oraz naziemne stacjonują w bazie w Kefiaviku. „Cztery myśliwce F-16 wezmą udział w misji NATO nad Islandią, związanej z patrolowaniem tamtejszej przestrzeni powietrznej. Polski Kontyngent Wojskowy rozpocznie swoją misję już jutro. Pierwsza zmiana PKW potrwa do 10 października. [...] Z informacji podanych przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) wynika, że oprócz czterech myśliwców F-16 Polska wyśle także liczący do 140 osób wojskowy personel. - Od 5 sierpnia Polska dołącza do grona 10 państw Sojuszu Północnoatlantyckiego odpowiedzialnych za ochronę przestrzeni powietrznej NATO w rejonie Islandii, udzielanie pomocy statkom powietrznym znajdującym się w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualna ochronę ludności przed atakami z powietrza - wskazał szef BBN Paweł Soloch.”


Reklama

Komentarze

    Reklama