Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Pakistan atakuje afgańskie granice; Polacy przeciwni zmianom w BOR; Nowy doradca prezydenta USA; Rozpoznawczy AWACS w Warszawie; Wydalony z Polski rosyjski attache wojskowy inspiratorem puczu w Czarnogórze?

Fot. ppor. R. Suchy/CO MON.
Fot. ppor. R. Suchy/CO MON.

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Islamabad wojuje z Kabulem": Pakistańskie władze oskarżają Afganistan o krycie terrorystów. Zamknęły granice oraz ostrzeliwują je z ziemi i powietrza. "[...]  Islamabad precyzyjnie wskazał winnego ostatnich zamachów: rząd w Kabulu świadomie toleruje działalność terrorystów opłacanych przez Indie, arcywroga Pakistanu od zarania. [...]  Pakistańczycy zamknęli dwa przejścia graniczne z Afganistanem, Chaman i Torkham, leżące na głównym szlaku komunikacyjnym i handlowym z pakistańskiego Peszawaru do Dżalalabadu i Kabulu. Na granicy powstał ogromny korek - przez każde z tych przejść codziennie przechodziło lub przejeżdżało kilkanaście tysięcy ludzi, głównie Afgańczyków."


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, "Nie dla zmian w BOR": Według sondażu, prawie 60 % Polaków jest przeciwnych przeformowaniu Biura Ochrony Rządu oraz nadaniu nowej formacji dodatkowych uprawnień rozpoznawczo - operacyjnych, przysługujących do tej pory jedynie służbom specjalnym. Takie zdanie również podziela wielu ekspertów.


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, "Nowy doradca Trumpa ds. bezpieczeństwa": Donald Trump powołał nowego członka administracji rządowej w Białym Domu. "Nowym doradcą ds. bezpieczeństwa prezydenta Donalda Trumpa został generał Herbert Raymond McMaster. Zastąpił on skompromitowanego relacjami z Rosją generała Michaela Flynna. Generał McMaster, z wykształcenia historyk, jest uznawany za jednego z największych intelektualistów w armii amerykańskiej."


Nasz Dziennik, "AWACS na Okęciu": Samolot wczesnego ostrzegania - AWACS - wylądował w poniedziałek po południu na warszawskim Okęciu.  "[...] samolot wykonywał również loty szkoleniowe z pilotami F-16 z poznańskich z Krzesin, dowodząc grupową walką powietrzną."


Dziennik Trybuna, "Prokuratura Czarnogóry oskarża": Były rosyjski attache wojskowy w Warszawie współodpowiedzialny za próbę zamachu w Czarnogórze. "Jednym z agentów Rosji miał być Eduard Szyszmakow vel Szyrokow, który w 2014 r. jako ówczesny attache wojskowy ambasady Rosji w Warszawie został wydalony z Polski wraz z grupą rosyjskich dyplomatów. [...] Na zarzuty prokuratury, rzecznik Kremla stwierdził, że są bezpodstawne i gołosłowne. Rosja nie ingeruje w sprawy wewnętrzne innych państw, dodał."

Reklama

Komentarze

    Reklama