Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Nowy szef SG WP; Prorosyjscy separatyści przejmą kontrolę nad okręgiem przemysłowym w Doniecku?; MEADS kusi Polskę współpracą; Napięty budżet MON; ORP Kościuszko na Morzu Arktycznym; Trump kontra Teheran

Fot. Fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna
Fot. Fot. P.Leoniak/Marynarka Wojenna

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Generał przejmuje sztab": Nowy szef SG WP. "Gen. broni Leszek Surawski został nowym szefem Sztabu Generalnego WP. Jego poprzednik gen. Mieczysław Gocuł zrezygnował ze stanowiska i odchodzi na emeryturę. [...] Spekulacje wokół tego, kto zostanie szefem Sztabu Generalnego, trwały od kilku tygodni. We wtorek rano rzecznik rządu Rafał Bochenek nie był w stanie powiedzieć, kiedy dojdzie do nominacji. W południe poinformowało o niej Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Gen. Surawski był faworytem rywalizacji o to stanowisko".


Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, "Znów gorąco pod Donieckiem": W Doniecku trwają walki. Prorosyjscy separatyści, próbują przejąć kontrolę nad ważnym ośrodkiem przemysłowym. W Awdijiwce mieszczą się największe w Europie zakłady koksochemiczne. Pomimo ostrzału, zakład pracuje pełną parą. Jednakże mieszkańcy miasta już szykują się do ewakuacji.


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "MEADS podgryza patrioty":  Lockheed Martin jako lider amerykańsko - europejskiej grupy MEADS (Medium Extended Air Defense System) kusi polskie władze kontraktem na "Wisłę". Wybór systemu rakietowego uzbrojonego w najnowocześniejsze pociski kierowane PAC-3 MSE otworzy wyjątkowe możliwości współpracy przemysłowej z Polską Grupą Zbrojeniową. W grę wchodzi nawet włączenie PGZ do konsorcjum MEADS.


Polityka, "Minister odleciał, pieniądze się rozeszły": Strategia MON dotycząca pozyskania śmigłowców ma ukryć dziurę w budżecie resortu obrony? "Za kilka dni Inspektorat Uzbrojenia (IU) ogłosi przetarg na zakup ośmiu śmigłowców dla wojsk specjalnych. To pierwszy z serii, bo minister Macierewicz postanowił śmigłowce kupować na raty. W ten sposób ministerstwo zamierza ukryć niewygodną prawdę, że pieniądze na śmigłowce się rozeszły. - Budżet nie jest z gumy. Obrona Terytorialna i rozbudowanie ochrony przed cyberatakiem skonsumowało jakieś 5 mld zł przeznaczonych wcześniej na śmigłowce - mówi proszący o anonimowość oficer".


Nasz Dziennik, "Arktyczne manewry": "Fregata ORP Gen. T. Kościuszko wypłynęła z portu w Gdyni na morza Północne oraz Norweskie, by wziąć udział w międzynarodowych ćwiczeniach. Polska fregata oraz bazujący na jej pokładzie śmigłowiec SH-2G będą podczas manewrów doskonalić techniki zwalczania okrętów podwodnych oraz nawodnych, a także ćwiczyć odpieranie ataku z powietrza".


Dziennik Trybuna, "Próba sił USA-Iran w ONZ": Nowy prezydent USA kontra władze w Teheranie. "W Nowym Jorku miało odbyć się wczoraj pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ zwołane przez USA po przeprowadzeniu w niedzielę przez Iran próby z rakietą balistyczną. W istocie sprawa ta wygląda na pierwszą próbę sił między nowym prezydentem USA, Donaldem Trumpem i reżimem ajatollahów w Teheranie. Trump w czasie kampanii wyborczej obiecywał zerwanie porozumienia jądrowego zawartego z Iranem przez 6 mocarstw w 2015 r. pod patronatem prezydenta Baracka Obamy."

Reklama

Komentarze

    Reklama