Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Fot. NATO

Środa z Defence24.pl: NATO zwiększy fundusze obronne państw członkowskich?; Nowa strategia bezpieczeństwa narodowego Rosji; Jakie zmiany czekają NATO?; Polski samolot zatrzymany na rosyjskim lotnisku

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Anna Słojewska, Rzeczpospolita, „NATO szuka pieniędzy”: Sojusz Północnoatlantycki będzie naciskał na zwiększenie funduszy obronnych. „Pandemia nie zmniejszyła zagrożeń dla transatlantyckiego bezpieczeństwa. Ale wypłukała budżety sojuszników.[...] Za niespełna dwa tygodnie amerykański prezydent przyjedzie do Brukseli na szczyt NATO. Atmosfera będzie na pewno mniej konfrontacyjna niż w czasie spotkań, na których USA były reprezentowane przez Donalda Trumpa. Ale podstawowy konflikt w łonie sojuszu pozostaje: Waszyngton chce, żeby Europa wydawała znacznie więcej na obronę.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Druga zimna wojna”: Rosja przedstawi niebawem nową strategię bezpieczeństwa narodowego. Kontrowersje wzbudzają zapisy o „siłowych metodach". „Tekst strategii trafił w poniedziałek na biurko Władimira Putina. Najważniejszy po konstytucji dokument w Rosji jest uzupełniany i publikowany w nowej redakcji co sześć lat, przed gospodarzem Kremla podpisał już go sekretarz Rady Bezpieczeństwa Nikołaj Patruszew. Treść nie jest na razie znana publicznie, ale na łamach rządowej <<Rossijskoj Gaziety>> Patruszew zdradził niektóre postulaty nowej strategii Kremla. [...] Zapytany przez dziennikarza, czy w grę wchodzą działania wojskowe, Patruszew wyjaśnił, że chodzi o sankcje gospodarcze, ale w razie potrzeby również <<siłowe metody przymuszania>>.”


Petar Petrovic, Gazeta Polska Codziennie, „NATO szykuje się do głębokich zmian”: Jakie zmiany czekają NATO? „Reforma NATO, a także sytuacja na Białorusi i na Ukrainie były głównymi tematami wirtualnego spotkania ministrów państw członkowskich Sojuszu, w którym w najbliższym czasie mają zajść gruntowne zmiany. W zdalnej konferencji wzięło udział 60 szefów resortów spraw zagranicznych oraz obrony z krajów członkowskich NATO. Polskę reprezentowali ministrowie Zbigniew Râu i Mariusz Błasz- czak. To było preludium przed szczytem Sojuszu, który za dwa tygodnie ma się odbyć w Brukseli. Mają na nim zapaść decyzje dotyczące pakietu zmian, nazwanego NATO 2030, będącego wytycznymi reform, którymi w najbliższym czasie ma się poddać ta organizacja.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Prowokacja służb Putina”: Polski samolot zatrzymany w Sankt Petersburgu. „W poniedziałek wieczorem na lotnisku Pułkowo w Sankt Petersburgu z samolotu PLL LOT wyprowadzono rosyjskiego opozycjonistę Andrieja Piwowarowa, byłego dyrektora wykonawczego związanej z Michaiłem Chodorkowskim organizacji Otwarta Rosja. Sprawę bada polskie MSZ, które nie wyklucza, że była to prowokacja rosyjskich służb. [...] Jeżeli Rosjanie chcieli zatrzymać tę osobę, to mogli to zrobić podczas wpuszczania pasażerów na pokład - powiedział w rozmowie z TYP Info wiceszef polskiej dyplomacji Piotr Wawrzyk. - Jak widać, tam standardy cywilizowanego świata nie mają zastosowania. Takich działań w krajach demokratycznych się nie podejmuje - zaznaczył Wawrzyk.”


Mariusz Kowalczyk, Newsweek, „Jak trudno zwerbować zdrajcę”: Wywiad z byłym oficerem polskiego wywiadu, Vincentem V. Severskim. „Zanim się podejdzie do werbunku obcokrajowca, trzeba go dobrze rozpracować. A robi się to również z pomocą naszych krajowych współpracowników. Gdy oni przestali być chętni do współpracy, pojawił się problem. [...] Wywiad rosyjski jest jednym z najlepszych na świecie, o ile nie najlepszy. Mają świetnie opracowane techniki dezinformacji i inspiracji. Wiele wskazuje, że tzw. afera taśmowa była dziełem Rosjan, ale bezpośrednich dowodów nie mam.”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama