Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Kontrowersje wokół polskiej firmy handlującej bronią; Czy rozejm w Libii jest możliwy?; Pięć firm stanie do rywalizacji o dostawy niszczycieli czołgów; Pilna potrzeba zmian systemu rekrutacji do wojska

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Alicja Deneka, Bartek Godusławski, Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna, „Firma od pocisków dla Ukrainy pod lupą i bez licencji”: Ciąg dalszy dziennikarskiego śledztwa dotyczącego udziału polskiej firmy w sprzedaży broni na Ukrainę, gdzie granatniki z Serbii zostały przejęte przez prorosyjskich separatystów z Donbasu. MSWiA rozpoczęło procedurę pozbawienia firmy Nattan koncesji na handel bronią. „Część sprzedanej na Ukrainę serbskiej amunicji przejęli prorosyjscy separatyści z Donbasu. Wówczas władze w Belgradzie odcięły się od dealu, a rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego - aby zachować poprawne relacje z Kremlem - przekazały kompromat (materiały obciążające) na Polskę. Co ciekawe, jak wynika z nadesłanych do redakcji DGP odpowiedzi z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, resort dyplomacji uważa, że przedsiębiorstwo - reeksportując pociski na Ukrainę - działało legalnie.”


Łukasz Grajewski, Dziennik Gazeta Prawna, „Do pokoju w Libii nadal daleko”: Niemiecka administracja ruszyła już z przygotowaniami kolejnych spotkań, które miały by doprowadzić do zawarcia rozejmu w Libii. „Po wstępnych decyzjach, jakie w sprawie konfliktu zapadły w Berlinie, przedstawiciele państw unijnych spierają się, jak wyegzekwować embargo na broń i doprowadzić do rozejmu [...] W Libii, która na podobieństwo Syrii stała się polem rozgrywki wielu obcych sił, Rosja i Turcja stoją po przeciwnych stronach konfliktu. Niemcom udało się może nie tyle przeciąć ten geopolityczny węzeł gordyjski, ile przynajmniej przekonać wszystkie strony do zwrócenia się w kierunku rozwiązań pokojowych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Kolejny krok do zakupu niszczycieli czołgów”: Do drugiego już dialogu technicznego i rywalizację o kontrakt na dostawy niszczycieli czołgów staną Lockheed Martin Global Inc., Rheinmetall Defence Polska Sp. z o. o., MBDA UK, a także AMZ Kutno SA oraz Polska Grupa Zbrojeniowa SA, reprezentująca następujące spółki Grupy Kapitałowej: Rosomak SA, OBRUM Sp. z o. o., Huta Stalowa Wola SA, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA, Wojskowe Zakłady Uzbrojenia SA oraz Jelcz Sp. z o. o. „Do dialogu technicznego, dotyczącego <<osiągnięcia możliwości zwalczania środków pancernych i opancerzonych przez niszczyciele czołgów>>, zgłosiło się pięć podmiotów - informuje [...] Inspektorat Uzbrojenia. W ramach programu Ottokar-Brzoza zostaną nabyte nowe jednostki, które mają zastąpić przestarzałe niszczyciele czołgów 9P133 (czyli kryjące się pod tą nazwą transportery BRDM-2 z wyrzutnią pocisków przeciwpancernych Malutka).”


Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „WKU wysłać do Szwecji”: Analiza systemu rekrutacyjnego do wojska. Przy obecnych procedurach nie uda się doprowadzić do zakładanej liczebności 150 tys. żołnierzy. „System werbunku do polskiej armii jest niewydolny i pełen absurdów. [...] system werbunku oparty jest na strukturze, która powstała w 1944 r. i nie przystaje do dzisiejszej rzeczywistości. [...] Takich komisji w całej Polsce jest ledwie 9, plus dwie specjalistyczne. Zwykle obejmują teren dwóch województw. Co to oznacza dla kandydata? Ten z Sanoka (podkarpackie) musi np. pokonać 250 km, aby stawić się w Lublinie. Dodatkowo nie ma szans, aby jednego dnia zaliczyć wszystkich lekarzy.”


Witold Waszczykowski, Rzeczpospolita, „Unijne rozterki na Bliskim Wschodzie”: Komentarz byłego szefa polskiej dyplomacji na temat europejskiego zaangażowania na Bliskim Wschodzie. „Należy się zatem zastanawiać, czy sojusz północnoatlantycki może być właściwym instrumentem do rozwiązania tych problemów. W tamtym regionie NATO jest źle postrzegane, jako instytucja zdominowana przez Amerykanów. Źle są też postrzegane państwa kolonialne sojuszu. No to może czas na działanie Unii Europejskiej?”


Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama