Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Ilu polskich pilotów F-16 odeszło ze służby?; Modernizacja czołgów T-72; Nowe powołania do WOT; Ćwiczenia NATO w Serbii

Fot. MON
Fot. MON

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Długie i drogie szkolenie pilotów myśliwców”: Wbrew ostatnim doniesieniom medialnym z lotnictwa bojowego nie odchodzi znaczna część pilotów. W skali roku jest ich kilku i jest to tendencja stała, ze względu na wiek pilotów. Wyszkolenie jednego pilota kosztuje ok. 3,5 mln dolarów. „W tym roku ze służby odeszło ich kilku (można policzyć na palcach jednej ręki). Piloci F-16 na Zachodzie zwykle latają siedem-dziesięć lat w eskadrze bojowej. [...] Odejścia ze służby pilotów samolotów myśliwskich są rzeczą naturalną […]”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „MON remontuje zabytkowe czołgi”: W odpowiedzi na interpelację poselską, Ministerstwo Obrony Narodowej potwierdziło plany modernizacyjne czołgów T-72. „Rok temu wiceminister obrony narodowej Tomasz Szatkowski zapowiedział, że w Wojsku Polskim powstanie czwarta dywizja wyposażona w najnowocześniejsze europejskie czołgi, które wspólnie budować mają Niemcy i Francja. Teraz MON informuje, że chce remontować „około 300" archaicznych T-72. [...] Trudno nie podejrzewać, że idea modernizacji T-72 to wynik presji polskiego przemysłu obronnego. Polska Grupa Zbrojeniowa w ubiegłym roku miała 100 mln zł straty, a po zakończeniu modernizacji czołgów Leopard IIA4 zakłady w Łabędach nie będą miały co robić. Nie wiadomo na razie, jaki będzie zakres modernizacji.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Terytorialsi rosną w siłę”: W Wojskach Obrony Terytorialnej służy już ponad 14 tysięcy osób. „W ubiegłym tygodniu do oddziałów WOT dołączyło 73 żołnierzy ochotników, którzy zasilą szeregi 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. [...] Według dr. Sajduka wielce istotną kwestią związaną z WOT jest ułatwienie działań mobilizacyjnych. Państwo polskie już wiele lat temu zniosło obowiązek meldunkowy. W tym czasie wiele milionów młodych osób wyemigrowało z Polski. - Gdyby została ogłoszona mobilizacja, byłby problem z dostarczeniem wezwań, gdyż rezerwy istnieją głównie na papierze. WOT pośrednio rozwiązuje ten problem, ponieważ ludzie służący w tej formacji przechodzą regularne szkolenia i są fizycznie dostępni w kraju.”


Dziennik Trybuna, „NATO ćwiczy w Serbii”: Scenariusz serbskich ćwiczeń zakłada akcję ratunkową po trzęsieniu ziemi, po pożarach, wypadkach drogowych i po wyciekach substancji chemicznych. „Operacja „Serbia 2018", w której bierze udział 2 tys. żołnierzy, strażaków i ratowników medycznych z 38 krajów jest nietypowa - odbywa się na terenie państwa, które nie jest członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego ani nawet nie aspiruje do członkostwa w nim. Trzydniowe ćwiczenia dotyczą reagowania kryzysowego.”


Reklama

Komentarze (2)

  1. Michnik

    Znowu mój ulubieniec, Wroński zabłysnął. Ten Niemiecko-Francuski czołg nawet jeszcze nie istnieje na papierze więc zanim zacznie się go produkować i wprowadzać do linii to kwestia 5, a nawet 10 lat. W tym czasie trzeba coś mieć... Nawet jeżeli to zlecenie modernizacji byłoby podyktowane utrzymaniem przemysłu to i tak warto. Ale oczywiście rozumiem tego pana. Lepiej byłoby te pieniądze przeznaczyć na budowę 1000 tęcz w centrach wszystkich Polskich miast i wsi.

  2. say69mat

    Wyobraźmy sobie - w ramach scenariusza wojny hybrydowej - działanie jednostek wyposażonych w czołgi T72 w polskich mundurach, na polskich znakach, z systemem identyfikacji i łączności kompatybilnym z polskim. Realizujących działania dywersyjne na zapleczu naszych i natowskich jednostek operacyjnych.

Reklama