Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24.pl: Francja obawia się kolejnego zamachu; Szczyt NATO i ŚDM najsłabszymi punktami w Polsce; Polska krajem mniej zagrożonym zamachami?; Miażdżące wyniki audytu w MON; Tragiczny bilans zamachu w Brukseli; Specjalne posiedzenie RCB
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Moszyński, Gazeta Wyborcza, "Francja czuje się zagrożona": Wczorajsze zamachy w Brukseli, postawiły w stan najwyższej gotowości służby francuskie."Zdaniem premiera zagrożenie Francji atakami terrorystycznymi jest dziś większe niż przed zamachami z 13 listopada; sytuacja wymaga mobilizacji wszystkich środków do walki z terroryzmem."
Izabela Kacprzak, Andrzej Gajcy, Rzeczpospolita, "Polskie słabe punkty": Polski rząd zapewnia, po zamachach w Belgii, że Polska jest obecnie krajem bezpiecznym. Eksperci jednak wskazują na bardzo duże ryzyko wystąpienia ataku terrorystycznego podczas szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. W pierwszym przypadku udział prezydenta USA - Baracka Obamy - stwarza atrakcyjny cel dla dżihadystów. W drugim natomiast, podczas ŚDM główne imprezy mają się odbyć w miejscu z których niemożliwa jest ewakuacja ludzi, ponieważ krakowskie błonia są ulokowane pomiędzy Wisłą a autostradą.
Bartosz Boruciak, Super Express, "Jesteśmy krajem drugoplanowym": Wywiad z Grzegorzem Cieślakiem, ekspertem z Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas. "[...] Co prawda cele związane z chrześcijaństwem nie były atakowane w Europie. Wśród terrorystów jest taki 'mechanizm myślenia', że jak zaatakują kościoły na Starym Kontynencie, to mogą spodziewać się odwetu dokonanego na meczetach, które są ich jedyną siecią informacyjną, rekrutacyjną, gdzie dochodzi do radykalizacji. Niemniej powinniśmy uważać na małe grupy terrorystyczne, które mogą chcieć pokazać, że potrafią zorganizować zamach. ISIS to nie jest korporacja, tylko zrzeszenie wielu małych grup, które wciąż ze sobą konkurują."
Piotr Nisztor, Gazeta Polska, "Wojsko w rozsypce": Przeprowadzony audyt w Ministerstwie Obrony Narodowej ukazało dramatyczny stan polskiej armii. Sprawami bulwersującymi jest nie tylko ogromna skala korupcji po rządach poprzednich ministrów, ale również brak zdolności operacyjnej wojska do obrony kraju. "Autorzy audytu w MON zwrócili też uwagę na coś jeszcze: 'Rodzaje i ilość uzbrojenia i sprzętu ujęte w 14 programach operacyjnych odnoszono do 52 batalionów, chociaż z opracowania oceny obszaru wymaganej obrony wynikała liczba 78 batalionów jako niezbędnego minimum dającego szanse na realizację operacji obronnej do przewidywanego czasu uzyskania sojuszniczego wsparcia'."
Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, "Brutalny cios w serce Unii": Zamach w Brukseli zebrał śmiertelne żniwo. W odstępie zaledwie trzech miesięcy po zamachu w Paryżu, terroryści znów uderzyli w kolejną europejską stolicę. "W wyniku wczorajszego zamachu samobójczego dokonanego na lotnisku Zaventem w Brukseli zginęło co najmniej 15 osób. Bomby eksplodowały również na stacji metra Maelbeek, w pobliżu siedziby Rady Europejskiej. W zamachach, do których przyznało się Państwo Islamskie, zginęły w sumie 34 osoby, a prawie 190 osób zostało rannych, w tym trzech Polaków."
Leszek Rudziński, Dziennik Polski, "W Polsce obradowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa": Wczoraj po zamachach w stolicy Belgii, odbyło się specjalne posiedzenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Po posiedzeniu, premier Beata Szydło zapewniła, że Polacy mogą się czuć bezpiecznie. Wszyscy politycy, również z opozycji jednogłośnie potwierdzili gotowość wspierania polskiego rządu w kwestiach bezpieczeństwa jako ponadpartyjnej sprawy.
Marta Ziarnik, Nasz Dziennik, "Hydra terroru": Wywiad z prof. dr. hab. Sebastianem Wojciechowskim, kierownikiem Zakładu Studiów Strategicznych UAM w Poznaniu oraz pracownikiem Instytutu Zachodniego w Poznaniu. "Deklaracje o polskim zaangażowaniu w zwalczanie Państwa Islamskiego mogą skłonić jego przywódców do podjęcia działań terrorystycznych wymierzonych w polskich obywateli lub instytucje (zarówno w kraju, jak i za granicą). Potencjalny atak na Polskę - jako członka NATO i UE oraz państwo utożsamiane z chrześcijaństwem - może zostać wykorzystany przez Państwo Islamskie w celach propagandowych."
Bla
Najwyraźniej Polska w ogóle nie jest zagrożona, skoro nadal możemy funkcjonować bez powołanego głównego komendanta policji.
Demostenes
Wszyscy mówią o szczycie NATO oraz ŚDM. A co z Przystankiem Woodstock ? Czy służby wzieły tę imprezę po nadzór ? Przecież to wymarzony cel islamistów. Kostrzyn leży nad samą granicą. Jedyne 60km od Berlina (do Kostrzyna po zakupy przyjeżrzdza sporo tureckich emigrantów), SETKI tysięcy ludzi zgrupowane na mały terenie, dużo zagranicznych gości, łatwość ukrycia się. Dodatkowo jest jeszcze czynnik ideologiczny. Przystanek Woodstock, uosabia wszystko czego islamiści nienawidzą. Mam nadzieję że ktoś ze służb o tym pomyślał.