Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Dziś rozpocznie się wizyta Prezydenta RP w USA; Kto prowadził za oceanem negocjacje ws. utworzenia Fortu Trump?; Wywiad z członkiem SWP; Rusza program „Wakacje z WOT”; Ogromne koszty utrzymania żołnierzy USA w Polsce

fot. KPRP
fot. KPRP

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Michał Potocki, Dziennik Gazeta Prawna, „Deklaracja Duda - Trump wzmocni wschodnią flankę NATO”: Dzisiaj o 18 polskiego czasu prezydent Andrzej Duda ma wylądować w amerykańskiej stolicy i spotkać się w Białym Domu z Donaldem Trumpem. „Podczas wizyty zostanie podpisana deklaracja o pogłębianiu wspólnych działań w dziedzinach wojskowości i bezpieczeństwa energetycznego. Szczegóły jednak pojawią się dopiero po podpisaniu - najpewniej we wrześniu - negocjowanych właśnie umów wykonawczych.”


Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „To oni prowadzili rozmowy z Polską”: Kto za oceanem angażował się w negocjacje z Polską w sprawie powstania Fortu Trump? Sylwetki amerykańskich urzędników oraz charakterystyka amerykańskich ośrodków analitycznych. „Główną twarzą negocjacji z polskimi władzami jest wiceszef Pentagonu John Rood, odpowiedzialny w resorcie za sprawy polityk sektorowych. To on odwiedzał Polskę i zapewniał, że rozmowy idą w dobrym kierunku, chociaż wstrzymywał się zawsze od używania formuły <<Fort Trump>>. Podczas prezydentury George'a W. Busha też pracował w Departamencie Obrony jako zastępca ministra ds. bezpieczeństwa międzynarodowego oraz kontroli zbrojeń i uzbrojenia.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „W interesie Niemiec jest, żeby Polska była bezpieczna”: Wywiad z Kaiem Olaf Langiem, politologiem z Stiftung Wissenschaft und Politik, specjalizującym się w kwestiach Europy Środkowej i UE. „Dobrze więc, że Polska wzmacnia swoje bezpieczeństwo. Ale trzeba też dbać o to, by NATO pozostało spójne: popatrzmy na decyzję szczytów w Newporcie i Warszawie, w wyniku których doszło do wzmocnienia flanki wschodniej NATO. Niemcy - w obliczu tego, co się dzieje na Ukrainie - zgodziły się na to i biorą aktywnie udział w krokach, które zostały wtedy podjęte. Ale jednocześnie chcą utrzymać rozmowy z Rosją i nie dać Moskwie kolejnych pretekstów do zaostrzenia retoryki i wzmocnienia zbrojeń.”


Konrad Wysocki, Gazeta Polska Codziennie, „Fort Trump staje się faktem”: Relacja z wizyty polskiej delegacji w USA. „Fundament europejskiego bezpieczeństwa, jakim niewątpliwie jest obecność żołnierzy armii Stanów Zjednoczonych, zostanie solidnie wzmocniony. Po wielu miesiącach Warszawa i Waszyngton zakończyły negocjacje w sprawie zwiększenia liczby wojsk US Army w naszym kraju. O oficjalnym wdrożeniu projektu mają poinformować prezydenci Donald Trump i Andrzej Duda, którzy dziś po południu będą rozmawiać w Białym Domu.”


Sebastian Moryń, Gazeta Polska Codziennie, „Wyjedź na wakacje z WOT”: Pierwsze dedykowane szkolenie w okresie wakacyjnym w 6. MBOT odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie i potrwa od 20 lipca do 4 sierpnia. „Już niebawem ruszy projekt <<Wakacje z WOT>> skierowany przede wszystkim do uczniów, którzy ukończyli 18 lat, a także studentów i nauczycieli. 6. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi w sezonie letnim. To ostatni moment, aby się zgłosić do macierzystej WKU i złożyć dokumenty.”


Tomasz Zalewski, Polityka, „Ryzyko romansu”: Komentarze ekspertów po zapowiedzi podpisania polsko-amerykańskiego porozumienia w sprawie zwiększenia liczebności wojsk amerykańskich na terytorium Polski. „Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie miała charakter kontrolny: dowiemy się, za ile Ameryka <<sprzeda>> nam poczucie bezpieczeństwa i dlaczego tak drogo. [...] Do beczki miodu dołóżmy jednak więcej niż jedną łyżkę dziegciu. Zwiększona stała, czy też <<trwała>>, obecność armii USA będzie nas dużo kosztować. Polska deklaracja o 2 mld dol. na Fort Trump od razu postawiła Amerykanów w korzystniejszej sytuacji. Administracja Trumpa bez skrupułów wykorzystuje więc pragnienie naszego rządu, by w roku wyborczym pochwalić się scementowaniem sojuszu z Ameryką.”


Reklama

Komentarze

    Reklama