Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Będą tylko trzy bataliony NATO w Europie Środkowej?; Wywiad z dowódcą Szpicy; CERT Narodowy ruszy od lipca; Zamach w Stambule; Wiceszef MON o centrum szkoleniowym Sił Powietrznych

Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl
Fot. Andrzej Hładij/Defence24.pl

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Paweł Wroński, Tomasz Bielecki, Gazeta Wyborcza, "Zagrożony batalion NATO w Polsce?": Nastąpił problem, z wskazaniem państwa odpowiedzialnego za stworzenie czwartego batalionu NATO w Polsce. "Okazuje się, że są przygotowane tylko trzy grupy batalionowe: amerykańska, brytyjska i niemiecka. Brakuje czwartego batalionu. Brakuje żołnierzy, bo nie zgłosiły ich niektóre państwa członkowskie, ale co gorsza, także nie ma chętnego do roli 'państwa ramowego', które batalionem będzie dowodziło. W przypadku gdyby któreś z państw ociągało się z wysłaniem żołnierzy, 'państwo ramowe', przysyła własnych oraz odpowiada za wyposażenie jednostki."


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, "Rosja nie szykuje ofensywy przeciwko Polsce": Wywiad z generałem Francisco Javier'em Varelą, dowódcą szpicy NATO w Polsce. Generał odpowiada na temat organizacji sił szybkiego reagowania oraz analizuje obecne zagrożenia militarne względem Rosji.


Sylwia Czubkowska, Dziennik Gazeta Prawna, "Szybkie zbrojenie cybertarczy przed ŚDM i szczytem NATO": Zbliżający się szczyt NATO oraz Światowe Dni Młodzieży, zmusiły rząd do szybkiego powołania zespołu odpowiedzialnego za cyberobronę w tym gorącym okresie. Z początkiem lipca rusza CERT Narodowy, zespół specjalny do reagowania na incydenty cybernetyczne dla całego kraju.


Łukasz Maziewski, Fakt, "Terroryści utopią Europę we krwi?": Do Europy płyną groźby zamachów podczas piłkarskich Mistrzostw Europy. "W Paryżu za kilkadziesiąt godzin zaczyna się Euro 2016. Nadal trwa tam stan wyjątkowy po atakach z listopada, w których zginęło ponad 130 osób. A teraz prowadzone jest dochodzenie w sprawie 83 islamskich ekstremistów, którzy zgłosili się do pracy jako... ochroniarze na mistrzostwach!"


ZW, Super Express, "Rzeź w Stambule": W Stambule doszło do zamachu terrorystycznego. "Gdy autobus wypełniony policjantami przejeżdżał obok przystanku, wybuchł zaparkowany w pobliżu samochód pułapka. Pierwsze doniesienia mówiły o dwóch ofiarach, ale szybko okazało się, że zginęło aż 11 osób - siedmiu policjantów i czterej przypadkowi cywile. Rannych zostało 36 osób. Wszystko wskazuje na to. ze celem terrorystów był właśnie pojazd wypełniony funkcjonariuszami. Chociaż do masakry nikt jeszcze oficjalnie się nie przyznał, prawdopodobnie była to kolejna akcja kurdyjskich bojowników. Choć mogli go dokonać terroryści Państwa Islamskiego."


Krzysztof Losz, Nasz Dziennik, "Zbudujemy centrum szkoleniowe": Wywiad z wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. "Dzisiaj nasze podstawowe potrzeby zakupowe, jeśli chodzi o samoloty, są zaspokojone, ale w przyszłości czekają nas kolejne wyzwania. Na najbliższe dziesięć lat mamy zabezpieczone potrzeby w zakresie są samolotów Su-22. Ale to nie znaczy, że nie ma problemu, że możemy postępować w myśl zasady: 'Nie myślmy o tym, co będzie za dziesięć lat, to zobaczymy później'. Nie, my już teraz musimy myśleć, co się będzie działo, jak samoloty Su-22 będą odchodziły ze służby i czym je zastąpić."


Gazeta Polska Codziennie, "Wykorzystać potencjał lidera": PGZ zaprezentowała w ostatnim czasie aktualizację swojej strategii. Podstawowym celem spółki jest zabezpieczenie potrzeb polskiej armii w procesie modernizacji technicznej, a także uczynienie z PGZ koncernu zdolnego do skutecznego konkurowania na rynkach międzynarodowych. "Jako możliwość rozwoju działalności eksportowej Polska Grupa Zbrojeniowa postrzega wdrożenie Programu Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022. Z aktualizacji strategii PGZ wynika, że Spółka widzi znaczący potencjał w obszarze m.in. technologii kosmicznych. Szczepan Ruman z Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreśla, że właśnie te innowacyjne technologie stanowią niezmiernie ważny trend dotyczący przyszłego pola walki, dlatego warto w nie inwestować. Polska Grupa Zbrojeniowa stanowi jeden z podstawowych elementów systemu bezpieczeństwa państwa, a nie tylko państwową spółkę generującą przychody finansowe."


GRA, Puls Biznesu, "PSE uruchamia cyberobronę": Polskie Sieci Elektroenergetyczne po wyciągnięciu wniosków z ataków na infrastrukturę energetyczna Ukrainy, postanowiło wzmocnić kooperacje z instytucjami NATO z zakresu cyberobrony. Wczoraj została podpisana umowa z Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego NATO. 

Reklama

Komentarze (1)

  1. hajenek

    "Na najbliższe dziesięć lat mamy zabezpieczone potrzeby w zakresie są samolotów Su-22." On tak na poważnie?

    1. sorbi

      Z tymi SU-22 to pojechali. Nie wspomniał o wycofaniu jednej eskadry Su-22 i o tym , że można nimi co najwyżej atakować ISIS w Syrii, o ile nie dostaną się w ich ręce wyrzutnie MANPADS albo wystawiać je na róznych pokazach lotniczych - bo to perełka i rarytas dla zachodnich miłośników lotnictwa.

Reklama