Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Środa z Defence24.pl: Analiza ostatnich wydarzeń na linii Waszyngton – Berlin; Kandydat na prezydenta przedstawił zespół doradców ds. bezpieczeństwa i obronności; Eskalacja konfliktu na półwyspie koreańskim

Fot. Bundeswehr
Fot. Bundeswehr

Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Magdalena Cedro, Radosław Korzycki, Dziennik Gazeta Prawna, „Dwóch się bije, ale trzeci niekoniecznie musi z tego skorzystać”: Analiza pogarszających się relacji amerykańsko – niemieckich. Czy stosunki Berlina i Waszyngtonu są najgorsze od czasów drugiej wojny światowej? „O ile zmniejszenie stałego kontyngentu nie wydaje się z perspektywy operacyjnej dla NATO aż tak wielkim problemem, o tyle ograniczenie górnego poziomu (level cap) jednoczesnego przebywania amerykańskich żołnierzy w Niemczech z 50 do 25 tyś. znacznie utrudnia wykonywanie długoterminowych celów całego Sojuszu, m.in. osłabia tempo rotacji i mocno upośledza misje szkoleniowe.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Trump nie przesądził”: Donald Trump otworzył furtkę do kompromisu z Berlinem. Czy maksymalna presja sprawi, że Niemcom uda się wydawać na obronność 2 procent PKB? „Jednak z informacji <<Rzeczpospolitej>> wynika, że Niemcy i USA podjęły poufne rozmowy, które mogą rozładować spór. Nie jest jasne, czy obejmują możliwość ustępstw Berlina w którymś z trzech obszarów, które wskazał Trump. Niemcy zobowiązały się do podniesienia wydatków na obronę do 2 proc. PKB do 2024 r., [...] Bardzo daleko jest też Berlinowi do przeznaczania 1/5 budżetu MON na inwestycje w nową broń, jak tego domaga się NATO. Minister obrony Annegret Kramp Karrenbauer zapowiedziała jednak zastąpienie wysłużonych myśliwców Tornado nowymi F-18 Hornet, aby Niemcy nadal mogły przenosić broń jądrową składowaną na ich terytorium przez USA.”


Michał Kolanko, Rzeczpospolita, „Kampanijna mobilizacja”: Kandydat na urząd prezydenta – Rafał Trzaskowski – przedstawił zespól doradców ds. bezpieczeństwa i obronności. „Kwestie bezpieczeństwa narodowego to kolejny element w kampanii Rafała Trzaskowskiego. Kandydat KO spotkał się we wtorek z nowym zespołem doradców, w którym są m.in. gen. Mieczysław Cieniuch, gen. Radosław Kujawa i kilku innych wysokich rangą oficerów. Trzaskowski zapowiedział po spotkaniu audyt bezpieczeństwa narodowego.”


Wiktor Młynarz, Gazeta Polska Codziennie, „Trump potwierdził wycofanie żołnierzy z Niemiec”: Prezydent Donald Trump oficjalnie potwierdził informacje o wycofaniu amerykańskich żołnierzy z Niemiec. W ostrych słowach skrytykował także politykę rządu w Berlinie m.in. w związku z budową wraz z Moskwą gazociągu Nord Stream 2. „W poniedziałek Trump oficjalnie ogłosił [...]- Niemcy się nie starają, nie starają się od lat. Są winni NATO miliardy dolarów i muszą je zapłacić. Dopóki nie zapłacą, zredukujemy liczbę naszych żołnierzy o połowę - powiedział reporterom. [...] Richard Grenell, który do niedawna był ambasadorem USA w Berlinie, stwierdził, że nikt nie powinien być zaskoczony decyzją Trumpa, gdyż ten od dawna twierdził, że amerykańscy politycy <<są coraz bardziej zmęczeni płaceniem za obronę innych państw>>.”


Maria Kruczkowska, Jakub Łukaszewski, Gazeta Wyborcza, „Pjongjang grozi Seulowi”: Korea Północna wysadziła wczoraj w powietrze biuro łącznikowe z Koreą Południową. Grozi też, że wyśle armię do strefy zdemilitaryzowanej, która skutecznie dzieli oba kraje od 1953 r. „Oficjalnie powodem gniewu reżimu są balony na lekki hel wypuszczane przez aktywistów antykomunistycznych ze wzgórz w DMZ po stronie południowokoreańskiej. Unoszone wiatrem zrzucają nad Koreą Północną ulotki mówiące o zbrodniach rodziny Kimów oraz pendrive'y z popularnymi południowokoreańskimi serialami, batoniki i banknoty jednodolarowe.”


Reklama

Komentarze

    Reklama