Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Środa z Defence24: Ostatni Głuszec W-3PL trafił do SZ RP; Zamach w Stambule; Wypowiedź szefa policji nt. wycieku tajnych danych; Europa po Brexicie obawia się wojny; HSW głównym zakładem polskiego przemysłu zbrojeniowego; Gruzja zawiesza pobór
Środowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Uzbrojone głuszce wylatują z PZL Świdnik": Do Sił Zbrojnych RP trafiły ostatnie zamówione śmigłowce Głuszec W - 3PL, które są efektem bliskiej współpracy PZL Świdnik oraz Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych. Maszyny są dużym wsparciem bojowym oraz są uzbrojone w głowicę celowniczą zintegrowaną z karabinem maszynowym 12,7 mm, dwulufowe zasobniki z działkiem kalibru 23 mm i system rakiet standardu NATO 70 mm.
RL, Super Express, "Krwawy zamach w Stambule": Doszło do zamachu terrorystycznego w Turcji. "Wczoraj wieczorem na międzynarodowym lotnisku Ataturk eksplodowały dwie bomby, doszło też do strzelaniny na parkingu przed lotniskiem.[...] Dochodziła godzina 22.00 czasu polskiego, gdy na największe w Turcji międzynarodowe lotnisko w Stambule wdarło się czterech mężczyzn z karabinami maszynowymi i otworzyło ogień do tłumu. Chwilę później, po wymianie ognia z ochroną lotniska, dwaj z nich wysadzili się w powietrze. Zapanowało istne piekło. Podjazd dla taksówek został dosłownie zasypany fragmentami elewacji, tu i ówdzie płonęły jakieś resztki konstrukcji, wokół pełno było ciał zabitych i rannych."
SB, Fakt, "Policja nie widzi problemu": Komendant Główny Policji tłumaczy się z wpadki funkcjonariuszy Komendy Głównej, którzy wysłali plany zabezpieczenia szczytu NATO w sposób niezgodny z ochrona informacji niejawnych. "Plan został zmieniony w niektórych obszarach, ale generalnie pozostał w tej formie, w jakiej był przygotowany - mówił wczoraj nadinsp. Jarosław Szymczyk (46l.). Przekonywał, że rozesłanie tego i planu mailem 'nie stanowi żadnego zagrożenia dla bezpieczeństwa tej operacji", a informacje w nim i zawarte byty jawne. Czyżby? Chodzi przecież m.in. o szczegóły rozmieszczenia policji czy dokładne i trasy przejazdów zaproszonych na szczyt gości."
Adam Szostkiewicz, Polityka, "Czekanie na wojnę": Bieżące wydarzenia w polityce, mogą zamienić się w konflikty militarne. Nie tylko kraje bałtyckie obecnie obawiają się wojny, po wyjściu Wielkiej Brytanii - również - cała Europa. "Nie chcę krakać, ale przesądzony już w referendum Brexit może być jednym więcej nabojem do strzelby Czechowa. Na wokandzie europejskiej staje sprawa wyrównywania rachunków między narodami, które czują się - tak jak połowa głosujących Brytyjczyków- ofiarami polityki prowadzonej w ramach „projektu Europa". Entuzjastyczne przyjęcie Brexitu przez nacjonalistyczną prawicę zapowiada zaostrzenie konfliktów w Europie. W tym i w Polsce. Jeśli nie uda się ich rozstrzygnąć drogą pokojową, któryś z radykałów może rzucić hasło wojny. Kto wie, czy rozemocjonowane społeczeństwo, narzekające na liderów i elity, nie ulegnie wtedy diabelskiej wojennej pokusie."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Polski arsenał": Wczoraj zakończyła się debata na temat przyszłości polskiego przemysłu zbrojeniowego oraz miejscu Huty Stalowej Woli w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw dla Sił Zbrojnych RP i nie tylko. "[...] ważny projekt to Regina - zintegrowany zestaw pojazdów całego dywizjonu artyleryjskiego złożony z prawie stu typów wozów, w tym dowodzenia i rozpoznania, zaopatrzenia (w amunicję i paliwo), medycznych i ewakuacyjnych. W jego skład wchodzi najnowocześniejsza na świecie armatohaubica Krab kaliber 155 mm na licencji brytyjskiej z podwoziem gąsienicowym importowanym z Korei. Wkrótce także gąsienice mają powstawać w całości w Stalowej Woli.[...] To skomplikowany projekt wielu podmiotów z HSW w czołowej roli, ale z niezbędną rolą MON, gdyż tylko resort może zawrzeć konieczne umowy międzyrządowe. "
Dziennik Trybuna, "Nie będzie poboru": Gruzja znosi obowiązkową służbę wojskową. "Tinie Chidaszeli pozostały tylko 2 tygodnie na urzędzie, uchyliła obowiązkowy pobór do wojska - bo taką złożyła obietnicę wyborczą. Szef parlamentarnej komisji ds. obrony i bezpieczeństwa, Irakli Sesiaszwili powiedział, że parlament był temu przeciwny. Chidaszeli nie uzgodniła ruchu ani z prezydentem, premierem, komisją parlamentarną, ani z Radą Bezpieczeństwa Narodowego."
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie