Spotkanie szefów dyplomacji V4 i Japonii. Rozmawiano o bezpieczeństwie regionu

8 maja 2021, 09:14
MSZ
Fot. MSZ
Reklama

Relacje UE-Japonia, perspektywa współpracy Grupy Wyszehradzkiej z Japonią, relacji z USA oraz sytuacja bezpieczeństwa w Europie i Azji były tematami piątkowego spotkania szefów dyplomacji państw V4 i Japonii - podało w komunikacie MSZ.

W ramach polskiego przewodnictwa w Grupie Wyszehradzkiej w piątek w Warszawie spotkali się szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Japonii. Gospodarzem spotkania był minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. Spotkanie w formacie V4+Japonia odbyło się w drugim dniu wizyty ministra spraw zagranicznych Japonii w Polsce.

Jak poinformowało w komunikacie Biuro Rzecznika Prasowego MSZ, ministrowie omówili szereg kwestii globalnych i regionalnych. Odnieśli się m.in. do relacji UE-Japonia, perspektyw współpracy V4 z Japonią, relacji ze Stanami Zjednoczonymi oraz sytuacji bezpieczeństwa w Europie i Azji.

"Widzę wiele podobieństw, obserwując środowisko bezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej oraz w regionie Indo-Pacyfiku, co skłania do refleksji nad wspólną odpowiedzią na wyzwania i zagrożenia" – ocenił cytowany w komunikacie minister Rau.

Dodał również, że w złożonym środowisku międzynarodowym partnerstwo UE i Japonii jest wyjątkowym przypadkiem podobnie myślących państw, które mają wiele zgodnych interesów.

"Powinniśmy wykorzystać te zalety, aby promować na arenie międzynarodowej nasze wspólne wartości i standardy, takie jak nasze przywiązanie do otwartych społeczeństw, demokracji i praw człowieka" – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Ważnym tematem piątkowych rozmów była partnerska współpraca z państwami Bałkanów Zachodnich oraz wsparcie dla ich integracji europejskiej.

Reklama
Reklama

Minister Rau zauważył, że Grupa Wyszehradzka została powołana przez państwa definiujące obecnie swoją pozycję w zmieniającym się świecie przede wszystkim poprzez członkostwo w UE i NATO. "Teraz nadszedł czas, aby Grupa jeszcze aktywniej wspierała inne państwa w staraniach o zapewnienie bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu" – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Japonia jest pierwszym krajem pozaeuropejskim, z którym Grupa Wyszehradzka nawiązała bliższy dialog polityczny. W 2013 r. w Warszawie miał miejsce pierwszy szczyt premierów V4-Japonia, a dialog wyszehradzko-japoński pozostaje ważną platformą wymiany pogłębionych ocen dotyczących sytuacji międzynarodowej, koordynacji pomocy rozwojowej oraz współpracy naukowo-technologicznej.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 8
Reklama
Stefn
wtorek, 11 maja 2021, 14:28

Gdzie współpraca przemysłu zbrojeniowego Polski i Japonii? To by były wielkie korzyści

Jarek
czwartek, 13 maja 2021, 07:53

A co my mamy do zaoferowania Japonii? Płyty karton gips?

bender
wtorek, 11 maja 2021, 11:29

Na ilustrującym artykuł materiale wideo widać, że kolejność flag jest dość przypadkowa. Na "ściance" Słowacja, Japonia, Polska, Węgry, Czechy, UE; przed budynkiem Węgry, Polska, Czechy, Japonia, Słowacja, UE; w sali konferencyjnej Polska, Japonia, Węgry, Słowacja, Czechy, UE. Nie jestem pewien, co protokół dyplomatyczny mówi w takim przypadku, ale raczej na pewno nie zaleca chaosu. Potrafi to ktoś wyjaśnić?

zimny kubek
poniedziałek, 10 maja 2021, 13:48

Japonia i USA jako wyspiarze na spotkaniu z kontynentalnym V4 przekazuje zadania realizujące interesy tych pierwszych. A V4 podniecone, że ktoś ich zauważył szczeka i pręży muskuły. Jankesi idą już na maksa, chyba w kraju źle się dzieje i potrzebna jest mała zadyma do odwrócenia uwagi.

123
niedziela, 9 maja 2021, 23:49

Japonia to naturalny sojusznik Polski. Mamy tych samych wrogów.

Wawiak
poniedziałek, 10 maja 2021, 19:25

Tradycja zobowiązuje. Nasze wywiady wiele lat owocnie współpracowały. Jeden z niewielu przykładów naszej historii, gdy o wyborze sojusznika zdecydowały racjonalne argumenty" wspólny interes generowany przez wspólnego wroga - ZSRS. Temu sojuszowi wielu ludzi zawdzięczało życie (możliwość ucieczki z okupowanej Polski), a nasza agentura możliwość działania w Berlinie w czasie II Wojny Światowej.

Dirjf
niedziela, 9 maja 2021, 20:59

Wymiana pogłębionych ocen.....taaaa tylko pięknie brzmi,ale żeby pomyśleć i kupić japońskie okręty podwodne, i wiele innych,szans brak. No cóż papierowe dyskusje są guzik warte.

Monkey
sobota, 8 maja 2021, 15:12

Dobra inicjatywa, bo Rosja i Chiny są głodne i często nieprzewidywalne. Japonia zaś to potencjalnie bardzo silny sojusznik, który ma do tego na pieńku z oboma mocarstwami.

Tweets Defence24