Spike dla Włoch za śmigłowce dla Izraela

24 września 2020, 11:59
Israeli-Air-Force-AW119Kx
Fot. IAF
Reklama

Izrael zobowiązał się zakupić śmigłowce szkolne AW119KX oraz symulatory lotu w zamian za Włoski kontrakt na dostawy pocisków Spike drugiej generacji oraz zaawansowane symulatory różnych modeli śmigłowców używanych we włoskich siłach zbrojnych. Ceremonia podpisania odbyła się jednocześnie w siedzibach ministerstw obrony w Tel Awiwie i w Rzymie podczas zakodowanej wideokonferencji.

Umowa z 22 września 2020 roku finalizuje wielomiesięczne działania zapoczątkowane w lutym 2019 r. Jest też w dużym stopniu kontynuacją obopólnie korzystnej umowy z 2011 roku, na mocy której Izrael pozyskał 30 samolotów Leonardo Aircraft (wówczas Alenia Aermacchi) M-346 Lavi w zamian za zakup przez Włochy satelity obserwacyjnego i dwóch samolotów wczesnego ostrzegania produkcji IAI.

Umowę podpisali jednocześnie, łącząc się z wykorzystaniem kodowanej telekonferecji: dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji (rez.) Amir Eshel, i jego włoski odpowiednik, sekretarz generalny ds. uzbrojenia gen. Nicolò Falsaperna. Obie strony podkreślają znaczenie tej współpracy dla bezpieczeństwa Izraela i Włoch, ale też wzmocnienia więzi obu brzegów Morza Śródziemnego.

Z zadowoleniem przyjmuję sfinalizowanie tej umowy, która odzwierciedla naszą wieloletnią bliską i ważną współpracę z włoskim Ministerstwem Obrony. Zawarcie tej umowy ma zasadnicze znaczenie dla szkolenia pilotów śmigłowców Sił Powietrznych Izraela oraz dla rozwoju gospodarki Izraela. Odzwierciedla on również wielkie znaczenie przemysłu obronnego zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla gospodarki Izraela.

Benny Gantz, Minister obrony Izraela

W swoich szczegółach kontrakty dotyczą konkretnych decyzji obu stron. Rzym zobowiązał się do dwóch kontraktów. Są to dostawy dla włoskiej armii pocisków kierowanych Spike. 

image
Pocisk Spike LR2. Fot. Rafael.

Komunikat Rafaela nie mówi wprost, o jaką wersję chodzi, ale prawdopodobnie będą to zarówno pociski w wersji LR2 dla jednostek naziemnych (wykorzystujących wyrzutnie przenośne, ale i samobieżne na gąsienicowych bojowych wozach piechoty Dardo i kołowych Freccia), jak i cięższe Spike ER2 dla śmigłowców AW129, wykorzystujących dziś Spike ER i przyszłych AW 249, które je zastąpią. Włosi stają się więc kolejnym użytkownikiem Spike drugiej generacji.

Natomiast w ramach partnerstwa Leonardo i Elbit Systems, do Włoch trafią zaawansowane symulatory wielu modeli śmigłowców używanych we włoskich siłach zbrojnych.

Strona izraelska zobowiązała się pozyskać kolejne 5 śmigłowców AW119KX (siedem maszyn zamówiono w 2019 roku), które sukcesywnie zastępują w szkoleniu pilotów pięćdziesięcioletnie maszyny Bell 206 Sayfan. W ramach partnerstwa Leonardo i Elbit Systems izraelskie siły zbrojne mają pozyskać symulatory i bliżej niesprecyzowany „pakiet szkoleniowy” dla szkoły pilotaży Izraelskich Sił Powietrznych.

Oznacza to nie tylko kontrakty o znacznej wartości, ale też obustronne zobowiązania w ramach zabezpieczenia cyklu życia oraz zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych obu krajów. Są one o tyle atrakcyjne dla obu stron, że z jednej strony są to powiązania trwające już od wielu lat, z drugiej strony oferty są w znacznym stopniu komplementarne a nie konkurencyjne. Na przykład samoloty i śmigłowce koncernu Leonardo są zintegrowane z uzbrojeniem produkcji izraelskich firm Rafael i IAI, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. Ten dokument zacieśnia natomiast współpracę „na własnym podwórku”.

(JS)

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Monkey
czwartek, 24 września 2020, 18:29

I do tego tercetu możemy, przynajmniej częściowo dołączyć też my. I przy okazji pozyskać nowe licencje oraz rozszerzyć to, co już mamy.

Monkey
piątek, 25 września 2020, 10:43

@Herr Wolf i @easyrider: Mamy linię produkcyjną do ppk Spike LR i wytwarzamy 80% tego pocisku,mamy zakład należący do Leonardo w Polsce z własnym biurem projektowym.A do tego możemy im napchać kabzę,bo za darmo nikt nam nie da nic.Po zakupie odpowiednich licencji będziemy je mogli w przyszłości sami rozwinąć.Co do wytwarzania ppk własnego projektu to Pirat jest systemem bardzo krótkiego zasięgu,a Moskit jeszcze się na dobre nie zmaterializował.Trochę podobna sytuacja jak opl,potrzebujemy komuś napchać kabzę za efektor do Narwi,bo sami produkujemy tylko vshorad (Grom i Piorun),a Piorun 2,podobnie jak Moskit musi się jeszcze objawić w metalu.Konkluzja:jak się nie ma technologii,to trzeba za nią napchać komuś kabzę i wynegojować jak najszerszy transfer.Pieniądze są tu naszym największym atutem,a nie myśl techniczna niestety...

wert
piątek, 25 września 2020, 13:10

dla Narwi pojawiła się nowa opcja. Pociski HVP do Kraba produkcji BEA, cena max100tyś dol/szt, zasięg na razie ograniczony do 40 km. Opcja to nawet 200 km. Pocisk rakietowy nigdy nie zejdzie do takiego poziomu kosztów

Davien
piątek, 25 września 2020, 23:17

Wert HVP to pocisk artyleryjski a nie rakietowy o maks prędkosci Ma3 wiec daruj sobie ok. Nigdu nie zastapi ci Narwii bo nie może zwalczać ani samolotów ani smigłowców jedynie bezzałogowce i pociski manewrujace. najpierw zobacz w jakim celu powstał a potem cos pisz..Aha, dolicz jeszcze dodatkowe baterie Krabów by go odpalać.

Monkey
piątek, 25 września 2020, 19:21

Na stronie BAE Systems jest napisane, że ciągle rozwijają ten pocisk dla USA i ich sprzymierzeńców (for the US Armed Forces and its allies - tak stoi w tekście). Faktycznie, taki perspektywiczny projekt nawet należałoby rozważyć, nawet w kontekście współfinansowania go, jeśliby tylko znalazły się na to środki. Ale na razie dalej szedłbym na współpracę z MBDA UK, bo ten produkt już jest (CAMM/CAMM ER) na rynku.

Herr Wolf
piątek, 25 września 2020, 08:28

A co mamy?

easyrider
piątek, 25 września 2020, 07:19

Po co? Żeby im nabijać kabzę? Ppk możemy wyprodukować własnymi siłami i sprzedawać innym.

Davien
piątek, 25 września 2020, 11:52

Panei Easy, a kto kupi poza Polska takei ppk jak Pirat czy Moskit?? jak sa znacznie lepsze ich odpowiedniki ??

kibic
czwartek, 24 września 2020, 23:44

Nie zaproszono nas do stołu negocjacji. Coś do tych śmigłowców Leonardo produkuje w Polsce, więc chociaż praca dla fachowców będzie.

Auslander
czwartek, 24 września 2020, 16:28

Proste jak konstrukcja cepa Włochy kupują gaz od Izraela , Izrael kupuje włoskie samoloty .

Herr Wolf
piątek, 25 września 2020, 08:29

A od nas co kupują Amerykanie?

stary inżynier
czwartek, 24 września 2020, 23:37

Strefa Gazy nie oznacza złóż gazu. Sięgnij chociaż do Wikipedii.

Auslander
piątek, 25 września 2020, 09:36

Gaz jest na morzu . Poczytaj to się dowiesz czym górale dysponują . I co robią od kilku lat.

Tweets Defence24