Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Spike dla Włoch za śmigłowce dla Izraela

Fot. IAF
Fot. IAF

Izrael zobowiązał się zakupić śmigłowce szkolne AW119KX oraz symulatory lotu w zamian za Włoski kontrakt na dostawy pocisków Spike drugiej generacji oraz zaawansowane symulatory różnych modeli śmigłowców używanych we włoskich siłach zbrojnych. Ceremonia podpisania odbyła się jednocześnie w siedzibach ministerstw obrony w Tel Awiwie i w Rzymie podczas zakodowanej wideokonferencji.

Umowa z 22 września 2020 roku finalizuje wielomiesięczne działania zapoczątkowane w lutym 2019 r. Jest też w dużym stopniu kontynuacją obopólnie korzystnej umowy z 2011 roku, na mocy której Izrael pozyskał 30 samolotów Leonardo Aircraft (wówczas Alenia Aermacchi) M-346 Lavi w zamian za zakup przez Włochy satelity obserwacyjnego i dwóch samolotów wczesnego ostrzegania produkcji IAI.

Umowę podpisali jednocześnie, łącząc się z wykorzystaniem kodowanej telekonferecji: dyrektor generalny izraelskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji (rez.) Amir Eshel, i jego włoski odpowiednik, sekretarz generalny ds. uzbrojenia gen. Nicolò Falsaperna. Obie strony podkreślają znaczenie tej współpracy dla bezpieczeństwa Izraela i Włoch, ale też wzmocnienia więzi obu brzegów Morza Śródziemnego.

Z zadowoleniem przyjmuję sfinalizowanie tej umowy, która odzwierciedla naszą wieloletnią bliską i ważną współpracę z włoskim Ministerstwem Obrony. Zawarcie tej umowy ma zasadnicze znaczenie dla szkolenia pilotów śmigłowców Sił Powietrznych Izraela oraz dla rozwoju gospodarki Izraela. Odzwierciedla on również wielkie znaczenie przemysłu obronnego zarówno dla bezpieczeństwa, jak i dla gospodarki Izraela.

Benny Gantz, Minister obrony Izraela

W swoich szczegółach kontrakty dotyczą konkretnych decyzji obu stron. Rzym zobowiązał się do dwóch kontraktów. Są to dostawy dla włoskiej armii pocisków kierowanych Spike. 

image
Pocisk Spike LR2. Fot. Rafael.

Komunikat Rafaela nie mówi wprost, o jaką wersję chodzi, ale prawdopodobnie będą to zarówno pociski w wersji LR2 dla jednostek naziemnych (wykorzystujących wyrzutnie przenośne, ale i samobieżne na gąsienicowych bojowych wozach piechoty Dardo i kołowych Freccia), jak i cięższe Spike ER2 dla śmigłowców AW129, wykorzystujących dziś Spike ER i przyszłych AW 249, które je zastąpią. Włosi stają się więc kolejnym użytkownikiem Spike drugiej generacji.

Natomiast w ramach partnerstwa Leonardo i Elbit Systems, do Włoch trafią zaawansowane symulatory wielu modeli śmigłowców używanych we włoskich siłach zbrojnych.

Strona izraelska zobowiązała się pozyskać kolejne 5 śmigłowców AW119KX (siedem maszyn zamówiono w 2019 roku), które sukcesywnie zastępują w szkoleniu pilotów pięćdziesięcioletnie maszyny Bell 206 Sayfan. W ramach partnerstwa Leonardo i Elbit Systems izraelskie siły zbrojne mają pozyskać symulatory i bliżej niesprecyzowany „pakiet szkoleniowy” dla szkoły pilotaży Izraelskich Sił Powietrznych.

Oznacza to nie tylko kontrakty o znacznej wartości, ale też obustronne zobowiązania w ramach zabezpieczenia cyklu życia oraz zacieśnienie współpracy przemysłów obronnych obu krajów. Są one o tyle atrakcyjne dla obu stron, że z jednej strony są to powiązania trwające już od wielu lat, z drugiej strony oferty są w znacznym stopniu komplementarne a nie konkurencyjne. Na przykład samoloty i śmigłowce koncernu Leonardo są zintegrowane z uzbrojeniem produkcji izraelskich firm Rafael i IAI, przede wszystkim z myślą o odbiorcach zagranicznych. Ten dokument zacieśnia natomiast współpracę „na własnym podwórku”.

(JS)

Reklama

Komentarze

    Reklama