Soloch: Umowa z Amerykanami w Święto Wojska Polskiego

6 sierpnia 2020, 09:42
200731-A-JM925-0587
Fot. Cpl. Justin Stafford/U.S. Army
Reklama

Niczego niepokojącego umowie wojskowej z Amerykanami nie ma; właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów; spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia — mówi dla "Dziennika Gazeta Prawna" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Soloch został zapytany w "DGP", czy zapisy umowy o współpracy obronnej między Polską i Stanami Zjednoczonymi, podważają kontrolę nad polskim terytorium i mamy się spodziewać kolejnych tajnych więzień CIA.

"Niczego niepokojącego w tej umowie nie ma – o czym wszyscy się przekonają, gdy dokument zostanie upubliczniony. Właśnie rozpoczął się proces jej zatwierdzania przez Radę Ministrów. Spodziewamy się jej podpisania w okolicach 15 sierpnia.

Następnie umowa będzie musiała być ratyfikowana przez Sejm oraz prezydenta. Same przepisy dotyczące jurysdykcji nie odbiegają od tego, co jest np. w Niemczech. A o więzieniach jawnych czy niejawnych nie ma w żadnej mierze mowy" - powiedział Soloch w opublikowanej w czwartek rozmowie w "DGP".

Jak dodał, "ta umowa jest analogiczna do umów zawieranych z innymi sojusznikami". Soloch został zapytany o kwestię jej finansowania.

"Tu są pewne zmiany, bo zmieniło się także globalne podejście administracji amerykańskiej dotyczące podziału kosztów utrzymania wojsk. Z bardziej asertywną polityką USA w tym zakresie mamy do czynienia już od kilku lat. Będziemy o tym otwarcie informować i rozmawiać, chociażby w Sejmie" - powiedział.

Pytany o to, czy wysunięte dowództwo V Korpusu znajdzie się w Elblągu, Soloch powiedział: "To nie jest prawda. To będzie inna lokalizacja".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 27
Reklama
Marek1
piątek, 7 sierpnia 2020, 08:14

Dla szefa BBN fakt całkowitego wyjęcia amerykańskiego personelu wojskowego z pod jurysdykcji polskiej jest "zupełnie normalne". Tak samo jak pełna eksterytorialność baz USA Army w RP i fakt ich finansowania z polskiego budżetu. JAK się to ma do SUWERENNOŚCI naszego Kraj ?? Zastanawiać się można również CZEGO dotyczyły te trwające wiele m-cy rzekome "negocjacje" MON-u z Pentagonem jeśli strona polska zgodziła się na WSZYSTKIE warunki postawione przez Waszyngton ?

RealMax
piątek, 7 sierpnia 2020, 12:37

Pewnie negocjowali swoje prowizje.

Antytroll
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:46

I to tyle jeśli chodzi o wpisy trolli o eksterytorialnych bazach i innych bzdurach, których zródłem informacji był Deutsche Onet. Jak ciekawostkę można dodać, że za artykuł, który dał początek tym fakenewsom, odpowiada dziennikarka której ulubionym źródłem informacji jest wybitny bezstronny specjalista, który wprowadzał w Polsce trzy ośrodki dowodzenia armią, sprzeciwiał się przeprowadzaniu największych ćwiczeń anakanda z armią amerykańską, bo nie spodoba się to Rosji (dodajmy już po napasci tego kraju na Ukrainę) , sprzeciwiał się obecności wojsk amerykanich w Polsce bo to łamie ustalenia z Rosją (po tym jak ta złamała wszelkie możliwe porozumienia dotyczace zarówno Ukrainy jak i rozmieszczania swoich sił i broni) i który uwzal, że Polsce niepotrzebne są samoloty f35, będące jak narazie jedyną bronią która daje nam możliwość uzyskania przewagi nad Rosją w jakimś obszarze - niejaki gen różański, który po odejściu z wojska oskarżył rząd że go wyrzucił i który swoją karierę w armii postanowił zacząć rozwijać w trakcie (podkreślmy slowo: w trakcie) stanu wojennego, kiedy to kolaboracyjne, okupacyjne władze sowieckie, mordowały i niszczyły Polaków. Przypadek? Nie sądzę. Po drugiej stronie mamy natomiast należący do Axel Springer, Onet, koncern którego głównym właścicielem jest friedy springer (wdowa po zlozycielu koncernu) utrzymująca bliskie kontakty z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. W 2011 roku założyła fundację, w której posadę otrzymał Joachim Sauer - prywatnie, mąż tej ostatniej (co przypomina mechanizm zdobywania przychylności przez obsadzanie stanowisk w funadcjach i radach nadzorczych spółek jak to miało miejsce np w przypadku byłego kanclerza niemiec, który dzielnie oredowal za budową nord stream I, żeby otrzymac ciepłą posadę w rosyjkiej spółce energetycznej). I to wszystko w ramach niezależności mediów. Można tu też się zastanowić nad analogiami - ja tu przynajmniej pewne dostrzegam z wyborem Donalda Tuska na "króla" Europy, czyli kilka mln złotych prosto do kieszeni, za dobrze wykonywane zadania w Polsce: zlikwidowanie konkurencji dla niemieckich stoczni, doprowadzenie do upadku firm budujacych drogi i oddanie całego rynku Niemcom - gdzie mogło by się wydawać, że tak gigantyczne inwestycji powinny być właśnie impulsem do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw; proba likwidacji kopalń i odsprzedania reszty Niemcom - dodajmy w Niemczech wciąż budowane są nowe, gigantyczny kontrakt na caracale z Francji tuż przed wyborami, gwarantowanie braku działań w drenowaniu Polski przez niemieckie i francuskie sieci hadlowe i banki - można sobie sprawdzić ile powyższe (szczególnie te pierwsze) odporwadzaly podatków przez ostatnie kilkanaście lat) czy pozwolenie na przyjęcie praktycznie 90% mediów w Polsce. I właśnie tego typu informacjami i przez takie ośrodki, uderzany jest od 5 lat obecny, Polski rząd.

x
piątek, 7 sierpnia 2020, 05:25

Nie było żadnej napaści na Ukrainę.

Mireq
poniedziałek, 4 stycznia 2021, 21:35

Żadnej nie było, Była faktyczna, I nadal trwa okupacja części tego kraju przez Rosję

Szept
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:56

Na ironię zakrawa fakt że PIS którego spora część sceptycznie podchodziła do członkowstwa w UE z uwagi na rzekome ograniczenia suwerenności, lekką ręką wyzbywa się tej suwerenności. Zawsze budziły we mnie politowanie Niemcy które od wojny siedzą pod amerykańską okupacją ale widać wszystko się zmienia, oni się wyzwalają, my grzęźniemy. Taki rechocik historii.

Swojak
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:33

Większej podległości wobec "SOJUSZNIKÓW " nie było w historii Polski .Polecam książkę Stanisława Zabiełły '' O Rząd i Granice"- nawet w Październiku 1939 roku polityka Brytyjska, rząd brytyjski ustami Loyda George'a przychylnie ustosunkowała się do tego że Sowieci zajęli wschodni rejon Polski - tak- PONIWAŻ UZNAWALI TYLKO LINIĘ CURZONA. W 1944 roku Berling pozwolił żołnierzom przepłynięcie Wisły i Pomoc powstańcom , za co stracił dowodzenie nad Armią. To , że Teraz tak bezgranicznie układami i podlegamy USA to błąd . Szkoda ,że Polskie chłopaki muszą raz że przechodzić niejasną rekrutację do Wojska i brakiem etatów . Za to amerykanie mają bazy remontowe W zachodniej ścianie Polski i Całą kasę ZAMIAST w Polskich chłopaków ładujecie w BAZY US ARMY

Max
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:57

Martwcie się raczej o swoje relacje z Chinami, my damy sobie doskonale radę.

klawiatura
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:15

"Z bardziej asertywną polityką USA w tym zakresie mamy do czynienia już od kilku lat" Wy na pewno, trudno negocjować w pozycji wypiętej.

Stefan
czwartek, 6 sierpnia 2020, 17:01

Nie wiem jaką ty tam pozycję preferujesz i co lubisz wypinać i komu . Ale wiem jedno wolę sojusz z USA niż robienie za sługusa w Brukseli

BUBA
czwartek, 6 sierpnia 2020, 13:01

To jest wlasnie DEMOKRACJA za PRL u o wojskach Wielkiego Brata w Polsce nie bylo nawet mowy. Byli i tyle. Teraz sie wszysko publikuje. Niestety jest to negatywnie wykorzystywane przez ludzi nie doroslych do DEMOKRACJI.

Mama BUBY
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:57

Synek dobrze napisał

martin
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:33

Umowa ? Przeciez wojska usa nie beda podlegali od polskie prawo bedziemy placic prawie 100% i mogo robic co im sie podoba. Jak jakis zolniez usa zwalci polke to jest nietykalny. Polin juz jest.

Max
czwartek, 6 sierpnia 2020, 18:02

Musicie nabyć lepsze translatory, towarzysze, bo obecne nie dają rady.

7up.
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:50

Polin to ty masz w głowie . Lepiej martw się ,żeby cię imigranci gdzieś na ulicy nie dorwali i nie ubogacili kulturowo :)

RealMax
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:42

Takie Polskie kozaczki i się boją kilku pasterzy z Bliskiego Wschodu ?

jurgen
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:24

czyli brednie, o których pisał Miłosz przed ostania wizytą PAD w USA, pochodziły od Solocha lub innych miernot z BBN. PAD dla własnego dobra powinien ich pogonić z BBN

omg
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:19

Eksterytorialność baz i immunitet dla ziejących energią dwudziestolatków. Brawo My. Miałem styczność z jankesami na poligonie "po godzinach" i wiem z jaką wyższością nas traktują.

7up.
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:55

Ja nie wiem co ty z nimi robiłeś "po godzinach" na poligonie i nie chce wiedzieć :)

Śliczny Mariusz
czwartek, 6 sierpnia 2020, 12:16

17 września byłby lepszą datą

Żymianin
czwartek, 6 sierpnia 2020, 11:50

Pewnie kolejna umowa jak w kawale z PRL 'my dajemy im zboże, a oni biorą od nas cukier'

martin
czwartek, 6 sierpnia 2020, 14:32

nie my dajemy im wszystko a oni s447

dim
czwartek, 6 sierpnia 2020, 21:49

A czy mógłbyś wskazać konkretnie, co dajemy im, w tej umowie, takiego co wyjedzie poza granice Polski ? Wzbogaci inny przemysł, usługi i rolnictwo, niż nasze własne ?

Łuki
czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:53

Weź się w końcu przymknij z tym twoim mitycznym 447 ile można ??!

Witek
czwartek, 6 sierpnia 2020, 20:37

Mitycznym? Raport już opublikowano, zapoznaj się. Plus kwestia ostatniej interwencji ambasady UK u Marszałek sejmu.

Tweets Defence24